Seimas iš naujo svarstys pataisas dėl vidaus sandorių savivaldybėse
Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės vyriausioji patarėja Rasa Svetikaitė plenariniame posėdyje pristatė šalies vadovės dekretą, kuriuo Seimui pakartotinai grąžintos svarstyti Viešųjų pirkimų ir lydimųjų teisės aktų įstatymų pataisos.
Pasak šalies vadovės patarėjos, Seimo priimtos įstatymų pataisos draudžia sudaryti vidaus sandorius valstybės valdomoms įmonėms, tačiau palieka šią galimybę savivaldybėms ir jų valdomoms įmonėms. „Privilegijuotos padėties savivaldybėms nustatymas visų pirma akivaizdžiai pažeidžia konstitucinį asmenų lygiateisiškumo principą, kurio pagal Konstituciją privalo laikytis valstybė, reguliuodama ūkinę veiklą“, – pažymėjo pranešėja.
Kaip sakė R. Svetikaitė, Konstitucinis Teismas ne viename savo nutarime dėl konkurencijos keleivių vežimo paslaugų srityje, taip pat atliekų tvarkymo srityje yra pabrėžęs būtinybę savivaldybėms laikytis sąžiningos konkurencijos principo ir viešųjų paslaugų tiekėjus atrinkti konkurso būdu pagal jų gebėjimus teikti nepertraukiamas geros kokybės ir prieinamas paslaugas.
„Tai, kad pati savivaldybė turi savo valdomą įmonę, negali pateisinti konkurso neorganizavimo ir tai yra Konstitucinio Teismo pozicija. Deja, Seimo priimtais įstatymais savivaldybėms nėra nustatomas reikalavimas atrinkti viešųjų paslaugų teikėjus konkurso būdu. Tuo tarpu administracinių teismų praktika konkurencijos bylose yra vienareikšmė. Savivaldybės negali privilegijuoti savo valdomų įmonių ir privalo paslaugų teikėjus atrinkti konkurencingos procedūros būdu. Paskutinė tokia byla yra vakar, kuria buvo įpareigota Trakų savivaldybė rengti konkursą“, – pabrėžė Respublikos Prezidento vyriausioji patarėja.
R. Svetikaitės atkreipė dėmesį, vidaus sandorių skaičius auga ir tai rodo Viešųjų pirkimų tarnybos duomenys. „Kai kurių perkančiųjų organizacijų praktikoje ši išimtis tapo taisykle. <…> Be konkurencingos procedūros savivaldybių sudaromų vidaus sandorių vertė kasmet vidutiniškai sudaro daugiau kaip pusė visų sudaromų vidaus sandorių vertės. 2015 m. savivaldybės sudarė vidaus sandorių už 205 mln. eurų ir tai sudarė 68 proc. visų tais metais sudarytų vidaus sandorių vertės, 2016 m. savivaldybės sudarė vidaus sandorių už 69 mln. eurų ir tai sudarė 50 proc. visų tais metais sudarytų vidaus sandorių vertės. Per penkerius metus iš viso buvo sudaryta vidaus sandorių už daugiau negu 1 mlrd. eurų, o vien savivaldybės per šį laikotarpį jau sudarė už 420 mln. eurų“, – kalbėjo šalies vadovės patarėja. Jos tvirtinimu, dėl neskaidrių vidaus sandorių gyventojai permoka už viešąsias paslaugas.
Respublikos Prezidentė Seimui siūlo atsisakyti vidaus sandorių vidaus sandorių išimties nacionalinėje teisėje.
Po valstybės vadovės dekreto pristatymo už tai, kad Viešųjų pirkimų ir lydimųjų teisės aktų įstatymų pataisos būtų svarstomos iš naujo balsavo 92 Seimo nariai, už siūlymą laikyti pakeitimus nepriimtais – 5 parlamentarai. Toliau jos bus svarstomos Seimo komitetuose. Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama sugrįžti gegužės 2 d.