Seimas pritarė Gynybos resursų agentūros sukūrimui
Seimas birželio 29 d. galutinai pritarė nuo kitų metų pradžios įsigaliosiančioms Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo (KASOKTĮ) pataisoms, kuriomis uždegama žalia šviesa Gynybos resursų agentūros (GRA) sukūrimui. Nuo kitų metų pradžios pradėsianti veikti agentūra vykdys visus stambiausius krašto apsaugos sistemos įsigijimus.
GRA jau kitąmet turėtų vykdyti apie 70 procentų visų KAS įsigijimų, skaičiuojant pagal vertę. Iki 2019 m. pabaigos šis skaičius turėtų pasiekti 95 proc. ir apimti ginkluotės, infrastruktūros, ryšių, informacinių sistemų ir kt. pirkimus.
„KAS pirkimai turi būti pagrįsti ilgalaikiu Lietuvos kariuomenės planavimu ir prioritetais“, – sako krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis. Pasak jo, pirkimų centralizavimas leis supaprastinti jų valdymą ir procedūras, užtikrinti jų skaidrumą, įvardinti konkrečias atsakomybes.
Seimui priėmus KASOTKĮ pataisas, bus rengiami reikiami poįstatyminiai teisės aktai ir vykdoma struktūrinė reorganizacija Krašto apsaugos ministerijos padaliniuose: joje neliks Pajėgumų ir ginkluotės, Ginkluotės ir valdymo sistemų bei Įsigijimų departamentų, kariuomenėje – Materialinių resursų departamento. Planuojama, kad Gynybos resursų agentūroje dirbs apie pusantro šimto specialistų, ji veiks Vilniuje. Agentūroje ketinama sukoncentruoti aukščiausią pirkimų kompetenciją, o tai padės užtikrinti gerosios praktikos kaupimą ir sklaidą. Naujosios KASOKTĮ pataisos taip pat suteikia daugiau strateginio planavimo įgaliojimų Lietuvos kariuomenės Jungtiniam štabui, kurį planuojama pervadinti Gynybos štabu.
Vykdant viešųjų pirkimų reformą, ministerijoje nuo metų pražios diegiami sisteminiai pokyčiai, kuriais siekiama išspręstų per daugelį metų susiformavusias problemas – per didelį kiekį perkančiųjų organizacijų, netinkamą poreikių ir lėšų planavimą pirkimuose, neaiškią atsakomybę ir kt. Sustiprinus pirkimų rizikos valdymą ir atsižvelgus į Viešųjų pirkimų rekomendacijas dėl pirkimų organizavimo, pokyčiai KAS pirkimuose matomi jau dabar: padaugėjo dalyvių konkursuose, sumažėjo pretenzijų kiekis, racionaliau naudojamos biudžeto lėšos.