Seimas pritarė Visuomenės informavimo įstatymo projektui
Seimas pritarė Kultūros ministerijos parengtam Visuomenės informavimo įstatymo projektui. Pagrindiniai įstatymo projekto tikslai – visuomenės informavimo aplinkos skaidrumo didinimas bei korupcijos pasireiškimo tikimybės mažinimas. Dėl įstatymo projekto pusmetį vyko diskusijos, projektas derintas su visais visuomenės informavimo sektoriaus dalyviais.
„Informavimo procesų skaidrumas – labai svarbus šiuolaikinės visuomenės elementas. Kalbėdami apie atsparumą išorinėms informacinėms grėsmėms, neturime pamiršti mus supančios visuomenės informavimo aplinkos skaidrumo ir veiksnių, galinčių jį menkinti. Privalome tais pačiais viešumo instrumentais šalinti priežastis rastis korupcijai tiek viešajame, tiek ir privačiame sektoriuose, apsaugodami nuo žalingo jos poveikio visuomenės informavimo sritį ir jos adresatą – visuomenę“, – teigė kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson.
Lietuvoje iki šiol nėra vieningos viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų informacinės sistemos, kurioje būtų renkami, kaupiami, stebimi, analizuojami ir nemokamai visuomenei, suinteresuotoms valstybės ir savivaldybių institucijoms bei įstaigoms skelbiami duomenys apie Lietuvoje visuomenės informavimo veiklą vykdančius subjektus.
Esamos informacinės sistemos neturi technologinių duomenų sąsajų, kurios užtikrintų duomenų tikslumą ir patikimumą. Todėl nėra galimybės vienoje informacinėje sistemoje atlikti viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų paiešką, duomenų pasikeitimo stebėseną pagal visuomenės informavimo priemonės pavadinimą. Be to, duomenys tvarkomi skirtingose sistemose, viešosios informacijos rengėjams ir skleidėjams neproporcingai didėja deklaravimo našta ir šių sistemų administravimo, eksploatavimo, palaikymo kaštai.
„Vieninga sistema sudarys sąlygas sumažinti administracinę naštą viešosios informacijos rengėjams ir skleidėjams. Tokia sistema taip pat turėtų užtikrinti didesnį deklaruojamų duomenų suderinamumą ir apsaugą“, – kalbėjo kultūros ministrė.
Kultūros ministerija, atsižvelgdama į Vyriausybės programos įgyvendinimo plane numatytus įsipareigojimus, 2019 metų pabaigoje planuoja sukurti viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų informacinę sistemą (VIRSIS), kuri taptų visuomenei naudingu instrumentu, suteikiančiu galimybę nemokamai ir viešai analizuoti žiniasklaidos priemonių valdymą ir stebėti jos nuosavybės pokyčius.
Kituose Visuomenės informavimo įstatymo pakeitimuose pabrėžiama nekaltumo prezumpcijos svarba, stiprinama negalią turinčių asmenų teisių ir interesų apsauga viešojoje informacijoje, taip pat suvienodinami pagrindai viešosios informacijos rengėjams ir skleidėjams taikant kraštutinio poveikio priemones.