Seime pirmą kartą apdovanoti istorijos saugotojai ir kūrėjai
Už partizaninio pasipriešinimo tyrimus ir istorinės atminties įamžinimo veiklą Seime buvo apdovanoti partizano Adolfo Ramanausko-Vanago, Antano Kraujelio-Siaubūno, Juozo Streikaus-Stumbro ir kitų žymių partizanų, partizanų vado pulkininko Juozo Vitkaus-Kazimieraičio palaikus atradę bei identifikavę mokslininkai, istorikai, ekspertai.
Apdovanojimai skirti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) Paieškų ir identifikavimo skyriaus vedėjui Rimantui Zagreckui, Valstybinės teismo medicinos tarnybos serologijos ir DNR laboratorijos teismo medicinos ekspertei dr. Jūratei Jankauskienei, LGGRTC Memorialinio departamento Istorinės atminties įamžinimo skyriaus vyriausiajai istorikei Rūtai Trimonienei, LGGRTC Memorialinio departamento Atminimo programų skyriaus vyriausiajam istorikui Daliui Žygeliui ir Lietuvos kariuomenės Mokymo ir doktrinų valdybos vadovybės Karybos instituto Karo istorijos skyriaus vyriausiajam specialistui Viršilai Ernestui Kuckailiui.
Pasak apdovanojimus inicijavusios Seimo Pirmininko pavaduotojos Radvilės Morkūnaitės-Mikulėnienės, Seimo apdovanojimai teikiami laisvės kovų tyrėjams, mokslininkams, archeologams, žmonėms, atradusiems laisvės kovotojų palaikus, ilgus metus dirbusiems istorinės atminties įamžinimo darbus.
„Surastų laisvės kovų vadų, dalyvių perlaidojimas ne tik paguoda artimiesiems, bet ir Lietuvos laisvės ir kovos už ją tapatybės stiprinimas. Tokius darbus darančių žmonių pagrindinė motyvacija įsirėžusi giliai širdyje. Visada gera jiems padėkoti, nors istorikai, tyrinėtojai dirba tyliai ir nuosekliai, ne dėl apdovanojimų“, – linkėdama, kad tyrinėjimai būtų apie tai, kas jau įvyko ir niekad netektų patirti pasikartojančios istorijos, teigė Seimo vicepirmininkė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Seimo apdovanojimą skiria Seimo valdyba už indėlį atkuriant Lietuvos valstybės nepriklausomybę, Lietuvos valstybės ir parlamentarizmo tradicijų stiprinimą, veiklą visuomenės gerovei nuostatais.
Apie Rimanto Zagrecko darbus
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Paieškų ir identifikavimo skyriui vadovaujantis Rimantas Zagreckas su kolegomis nuo 2021-ųjų ieško bei identifikuoja pokario metais Lietuvoje dingusių žmonių, daugiausia partizanų, palaikus. Idėja sukurti tokį skyrių kilo 2018 metais suradus Lietuvos partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago palaikus. Skyriui vadovauti paskirtas centre vyresniuoju istoriku dirbęs R. Zagreckas, daug prisidėjęs nustatant Leipalingyje ekshumuotų pokario rezistentų tapatybę ir iki šiol tyrinėjęs tiek partizaninį judėjimą, tiek Holokaustą bei aktyviai publikavęs tyrimų rezultatus centro leidiniuose. Su istoriko darbais galima susipažinti leidinyje „Genocidas ir rezistencija“ arba Centro interneto svetainėje www.genocid.lt. 2021 m. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Leidybos skyrius išleido R. Zagrecko knygą ,,Pasienio zona“. Šioje knygoje atsiminimų autorius Sigitas Kajokas – Lietuvos pasienio Sūduvos ūkininko sūnus, gimęs ir augęs nepriklausomoje Lietuvoje. Sovietų ir nacių okupacijos metais – gimnazistas, partizanas, lagerių kalinys. Knygoje jis nuoširdžiai pasakoja apie savo permainingą likimą, vengdamas atliktų žygių ir patirtų negandų pagražinimo ar asmeninių nuopelnų perdėjimo.
Pastaruoju metu R. Zagrecko vadovaujamas skyrius ieško žuvusių laisvės kovotojų artimųjų ir ima jų mėginius DNR tyrimams.
Tarp geriausiai žinomų Paieškų ir identifikavimo skyriaus darbų – Pietų Lietuvos partizanų. sritį įkūrusio ir jai vadovavusio Juozo Vitkaus-Kazimieraičio palaikų suradimas Leipalingyje.
Čia yra didelis asmeninis R.Zagrecko nuopelnas surandant itin svarbaus partizaninio pasipriešinimo dalyvio, Laisvės kovotojo karžygio, Pietų Lietuvos partizanų srities vado, antisovietinio ir antinacinio pasipriešinimo organizatoriaus, pulkininko Juozo Vitkaus-Kazimieraičio palaikus.
J. Vitkaus-Kazimieraičio svarbą Lietuvos laisvės kovų istorijoje atspindi faktas, kad apie jo žūtį buvo informuotas pats Sovietų Sąjungos diktatorius J. Stalinas, o vienas iš aukščiausių partizanų vadų, okupuotos Lietuvos valstybės faktinis vadovas Adolfas Ramanauskas-Vanagas J. Vitkų-Kazimieraitį laikė partizanų idealu ir savo mokytoju.
J. Vitkaus-Kazimieraičio palaikų buvo ieškoma nuo pat nepriklausomybės atkūrimo – daugiau kaip 30 metų, todėl šis atradimas yra labai reikšmingas mūsų valstybei daugeliu aspektu.Ir 2022 m. lapkričio mėnesį LGGRTC surengtoje spaudos konferencijoje visuomenė buvo informuota, kad surasti legendinio Lietuvos partizano J.Vitkaus-Kazimieraičio palaikai.
„Per pastaruosius metus Centro įvykdytos sėkmingos paieškos ir sukaupta patirtis leidžia teigti, kad daugeliu atvejų ir ateityje vyksiančios paieškos bus sėkmingos“, – sako R. Zagreckas, Paieškų ir identifikavimo skyriaus vedėjas. Šio skyriaus vadovas sako, kad Centras jau yra sulaukęs labai daug raštiškų asmenų prašymų surasti jų gimines – laisvės kovotojus – ir kviečia aktyviai teikti šiam tikslui pasiekti naudingą informaciją ne tik artimiausius giminaičius, kuriems neretai sudėtinga, naudotis modernesnėmis technologijomis, bet ir įvairias kraštotyros ir nevyriausybines organizacijas, besidominčias partizaniniu judėjimu, iškiliomis ginkluoto pasipriešinimo asmenybėmis.