Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen lankosi Tokijuje
Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen ketvirtadienį Tokijuje susitiko su moterimis lyderėmis. Kaip nurodoma pranešime žiniasklaidai, šis susitikimas skirtas Lietuvos ir Japonijos strateginės partnerystės paskelbimo pirmosioms metinėms.
Seimo pirmininkė taip pat lankėsi Vasedos universiteto miestelyje, kur vyko gėlių padėjimo ceremonija prie Japonijos diplomato Čijunės Sugiharos, Antrojo pasaulinio karo metais Lietuvoje padėjusio išsigelbėti tūkstančius žydų, atminimo akmens.
V. Čmilytė-Nielsen Mori meno muziejaus 20-mečio parodoje „Mūsų ekologija: kad išgyventų planeta“ stebėjo Lietuvos menininkės Emilijos Škarnulytės vaizdo instaliaciją „Laiko strėlė“.
Penktadienį Seimo pirmininkė darbo vizito Tokijuje metu susitiko su Japonijos parlamento Aukštesniųjų (Patarėjų) Rūmų vicepirmininku Hirojukiu Nagahama, naujai išrinktu Žemesniųjų (Atstovų) Rūmų Pirmininku Fukuširu Nukaga, Lietuvos ir Japonijos parlamentinės draugystės grupės pirmininku Hirofumiu Nakasone ir kitais parlamentarais.
Kaip informuoja Seimas, susitikimuose daugiausia kalbėta apie strateginę dvišalę bei Indijos ir Ramiojo vandenynų regionų partnerystę ir saugumo stiprinimą.
„Kadangi vizitas vyksta minint pirmąsias Lietuvos ir Japonijos strateginės partnerystės pasirašymo metines, papasakojau apie šią partnerystę įgyvendinantį Lietuvos institucijų – ministerijų, vyriausybinių agentūrų ir įmonių – veiksmų planą 2023–2025 m. Pasinaudojusi proga pasiūliau Japonijos parlamento komitetus glaudžiau bendradarbiauti su atitinkamais Seimo komitetais, keistis vizitais ir dalyvauti parodose, pavyzdžiui, Baltic Miltech, kad ši strateginė partnerystė stiprėtų“, – sako V. Čmilytė-Nielsen.
Pasak Seimo pirmininkės, Lietuva ir Japonija yra šalys bendramintės, kurias vienija demokratijos vertybės, pagarba tarptautinėms normoms, įstatymo viršenybės, laisvosios rinkos, žmogaus teisių ir laisvių principams, taip pat siekis išsaugoti taiką ir saugumą – tiek regione, tiek pasaulyje.
„Šiandienos susitikimuose sakiau, kad Indijos ir Ramiojo vandenynų strategijoje Lietuva mato Japoniją kaip svarbią partnerę stiprinant taisyklėmis grindžiamą pasaulio tvarką ir plėtojant ryšius su kitomis šio regiono valstybėmis. Pakviečiau Japonijos parlamento atstovus į kitais metais Seime rengiamą konferenciją Indijos ir Ramiojo vandenynų regiono saugumo tema. Šiaurės Atlanto regiono saugumo situacija veikia padėtį Indijos ir Ramiojo vandenynų regione ir atvirkščiai“, – pasakoja V. Čmilytė-Nielsen.
Tęsdama saugumo temą Seimo pirmininkė atkreipia dėmesį, kad Japonija teikia didžiulę humanitarinę ir kitokią pagalbą Ukrainai, planuoja dalyvauti atstatant ją. O Lietuva kartu su Japonija norėtų Ukrainoje vykdyti bendrus vystomojo bendradarbiavimo projektus, pavyzdžiui, išminavimo ir pan.
V. Čmilytė-Nielsen vizitą Japonijoje baigs atidarymo kalba didžiausiame Lietuvos kultūrą Japonijoje pristatančiame festivalyje Lithuania NOW, kuris rengiamas nuo 2018 metų Čijunės Sugiharos gimtojoje Gifu prefektūroje.