Sėkmingas donorystės ir transplantacijos procesas – akstinas pokalbiui šeimoje apie donorystę
Geriausia paskata organų donorystei – visuomenėje atgarsio sulaukęs donorystės ir transplantacijos procesas. Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos informuoja, kad nuo kovo 5-osios, kai vienerių metų Estrėjai Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose sėkmingai buvo persodinta bendraamžio iš Prancūzijos širdis, Lietuvoje penkias dienas iš eilės buvo sulaukta pranešimų apie konstatuotą smegenų mirtį. Didelio atgarsio sulaukusios istorijos visad suaktyvina donorystės procesą – gydytojai aktyviai įsitraukia į donorystės procesą, žmonės, paskatinti plačiai nuskambėjusių istorijų, aktyviau diskutuoja apie pritarimą organų donorystei.
Kovo 5-15 dienomis atlikta dešimt transplantacijos operacijų iš mirusių donorų: 1 širdies, 1 kepenų, 4 inkstų, 4 ragenų transplantacijos.
Iš viso šiais metais jau užregistruoti 25 potencialūs donorai (pernai per tą patį laiką – 22), efektyviais donorais tapo 10 žmonių (pernai – 8). Šiemet, lyginant su praėjusiais metais, mažesnis artimųjų prieštaravimas donorystei (buvo 39 proc., dabar – 35 proc.).
Nuo metų pradžios Lietuvoje recipientams atliktos 37 organų ir audinių (ragenų) transplantacijos. Atlikta 20 inkstų transplantacijų (17 iš mirusio donoro ir 3 – iš gyvo donoro), 5 širdies persodinimai, 3 kepenų transplantacijos, 1 – kasos ir inksto komplekso transplantacija, persodintos 8 ragenos.
Šiuo metu transplantacijos laukia 476 recipientai. 202 reikia persodinti inkstus, 12 – laukia kasos ir inksto komplekso, 36 – širdies, 5 – plaučių, 6 – širdies ir plaučių komplekso, 66 – kepenų, 149 – ragenų transplantacijos.
Didžiulio visuomenės susidomėjimo ir palaikymo sulaukusi širdies persodinimo mažajai Estrėjai istorija papildė ir apsisprendusiųjų aukoti save organų donorystei gretas. Per dešimt dienų nuo kovo 5-osios sulaukta 64 elektroninių sutikimų donoro kortelei gauti. Šiuo metu donoro korteles Lietuvoje turi 20 615 žmonių.