Seminaras globėjams
Lapkričio 11 dieną savivaldybės administracijoje vyko Vaiko teisių apsaugos skyriaus organizuotas seminaras globėjams. Šiuo metu Ignalinos rajone ne savo šeimose auga 87 vaikai, iš jų 47 globojami institucijose ir 40 šeimose. Galima pasidžiaugti, kad globos namuose augančių vaikų sumažėjo.
Seminare buvo pakviesti dalyvauti vaikų globėjai, Naujojo Daugėliškio ir Didžiasalio vaikų namų šeimynų auklėtojai, socialiniai darbuotojai. Pranešimus aktualiais globėjams klausimais skaitė Ignalinos rajono savivaldybės administracijos, Švenčionių socialinių paslaugų centro specialistai, prokuratūros atstovai.
Renginio dalyvius sveikino mero pavaduotojas Kintautas Kindurys, kalbėjęs apie šeimos svarbą žmogaus gyvenime. „Jūs suteikiate svarbiausią dalyką tėvo globos netekusiam vaikui – šeimą, saugumą, meilę, šilumą ir pavyzdį. Todėl labai svarbu vieniems su kitais pasidalinti patirtimi, mokytis bendrauti, spręsti konfliktus, gauti atsakymus į rūpimus klausimus…“,- sakė vicemeras ir visiems linkėjo prasmingai ir naudingai praleisti laiką.
Seminare kalbėta apie globojamų vaikų teisę į socialinį būstą ir priminta įstatymo pataisa, kad prašymą teikti tokiam būstui gauti galima jau nuo 16 metų. Aptartos įsikūrimo išmokos, kurią gauna pilnamečiais tapę globojami vaikai, panaudojimo galimybės. Šiuo metu išmokos dydis yra 2850 eurų. Socialinės paramos skyrius neišmoka grynųjų pinigų, o apmoka būsto pirkimo, nuomos, remonto, baldų ir buitinės technikos įsigijimo, studijų sąskaitas. Pasitaiko, kad jaunuoliai įsikūrimui skirtas lėšas panaudoja neapgalvotai, pvz. nusiperka labai brangų kompiuterį ar telefoną, todėl reikia juos paruošti šiam savarankiško gyvenimo žingsniui.
Pateikta informacija apie nepilnamečių atsakomybę baudžiamosiose bylose, globėjų teises ir pareigas ikiteisminiame procese. Utenos apylinkės prokuratūros prokurorė Gražina Valinčienė sakė, kad Ignalinos rajone nepilnamečių nusikalstamumo procentas nėra didelis. Prokurorė nurodė veikas, už kurias paaugliai teismine tvarka atsako nuo 14 metų (nužudymas, sunkus sveikatos sutrikdymas, išžaginimas, vagystė, plėšimas, turto prievartavimas). Paauglio teistumas informacinėse bazėse išlieka visam gyvenimui, tai jam gali sutrukdyti ateityje renkantis profesiją, todėl už nedidelius ir pirmą kartą padarytus pažeidimus dažnai skiriamas auklėjamojo pobūdžio darbas. Globėjai turi teisę dalyvauti nepilnamečio (įtariamojo, liudytojo ar nukentėjusiojo) apklausoje, susipažinti su ikiteisminio tyrimo medžiaga, prašyti uždaro teismo posėdžio.
Daugiausia seminaro laiko skirta paauglių konfliktų su tėvais ir globėjais temai. Švenčionių socialinių paslaugų centro specialistės kalbėjo apie tai, kas vyksta su vaiku paauglystėje, kas normalu, kas kelia nerimą, kokias ribas globėjai turi nustatyti, kaip surasti bendrą sutarimą. Specialistės pateikė konkrečių pasiūlymų. Vienas tokių – neigiami, kartais net juokais pasakomi, vertinimai, kurie gali būti didelių kompleksų, nepasitikėjimo savimi priežastis. Svarbu gerbti paauglį, rasti laiko pasikalbėjimui, o visų svarbiausia – mylėti. Seminaro dalyviams parodytas mokomasis filmukas apie kartų skirtumus, konfliktų priežastis ir jų sprendimą.