Seminaro dalyvių rankose – ligoninės hospitalinių infekcijų kontrolė
Metų pradžioje Respublikinės Šiaulių ligoninės bendrosios praktikos slaugytojos, slaugos darbuotojos kasmet renkasi į seminarą, kurio metu supažindinamos su hospitalinių infekcinių kontrolės naujausiomis galimybėmis, šiuolaikiškomis dezinfekcijos bei apsaugos priemonėmis. Infekcijų kontrolės skyriaus vedėja Laima Kupčinskienė vardino svarbiausias dezinfekcijos priemones ir rizikos vietas, kurias reikia dezinfekuoti, kad išvengti infekcijų sukėlėjų plitimo, ir ragino darbuotojas griežtai jų laikytis.
Dezinfekcija – kasdienybė
Siekiant išvengti užkrato per įrangą bei aplinkos paviršius, viena svarbiausių hospitalinės infekcijos profilaktikos priemonių (po rankų higienos), yra dezinfekcija. Anot infektologės L. Kupčinskienės, svarbu ją atlikti teisingai: tai yra naudojant dezinfekuojančias priemones pagal paskirtį, ten kur reikia ir tada, kada reikia. Dezinfekcinės priemonės, kuriomis dezinfekuojami medicinos įrangos paviršiai, turi turėti medicinos prietaiso atitikties sertifikatą. Didelių paviršių dezinfekcijai ir asmens higienos priemonėms naudojami tam tikro tipo biocidai.
Šio seminaro tikslas, pasak pranešėjos, – supažindinti darbuotojus su naujomis dezinfekcinėmis medžiagomis bei priminti jau ligoninėje naudojamų dezinfekcinių medžiagų paskirtį, būdus.
Išsamiau apie dezinfekcines medžiagas seminaro dalyviams pasakojo Infekcijų kontrolės skyriaus specialistė Lilija Toleikienė. Ji pristatė visų dezinfekcinių medžiagų paskirtį, sudėtį, paruošimo būdus, naudojamas koncentracijas, pasakojo apie paruoštų dezinfekuojančių servetėlių pritaikymą medicinos įrangai dezinfekuoti.
Kalbėta ir apie rankų higienos priemones, odos antiseptikus operaciniam laukui paruošti, odos antiseptiką prieš invazines procedūras bei sunkių pacientų odos priežiūrą.
Darbuotojams – ir sveikatos tikrinimas
Bene daugiausia pavojų sukelianti liga patiems darbuotojams – tuberkuliozė. Infekcijų kontrolės skyriaus vedėja L. Kupčinskienė pristatė Tuberkuliozės infekcijos epidemiologinę situaciją Lietuvoje ir ES šalyse, rizikos veiksnius, kliniką, Tuberkuliozės infekcijos amžiaus rizikos grupes, veiksnius, užsikrėtimo formas, gydymo bei prevencijos būdus šiai infekcijai išvengti, naujagimių skiepijimą, mat naujagimiai patenka į didžiausią riziką turinčių asmenų sąrašą. Todėl ligoninėje naujagimiai skiepijami po 12 val. nuo gimimo.
Kalbėta apie tuberkuliozės sukėlėjo dauginio atsparumo vystymosi problemą.
Pasak pranešėjos, tikimasi, jog įgyvendinus „Tuberkuliozės profilaktikos, diagnostikos ir gydymo paslaugų kokybės ir prieinamumo gerinimo 2014 – 2020 m. programą“ iš ES fondų bei, pritaikius numatytas prevencijos priemones, Lietuva pasitrauks iš labiausiai Europos Sąjungoje tuberkulioze sergančių šalių sąrašo.
L. Kupčinskienė priminė darbuotojams, jog kiekvienas darbuotojas, o ypač dirbantis tiesiogiai su tuberkulioze sergančiais pacientais, rizikuoja užsikrėsti šia infekcija, todėl neturi pamiršti kasmetinio sveikatos tikrinimo, kurio metu atlikti plaučių fluorografiją ar rentgenogramą.
Plačiau apie vykdomą veiklą Tuberkuliozės ir plaučių ligų klinikoje kalbėjo vyresnioji slaugos administratorė Virginija Gajauskienė. Ji pasakojo, jog užsikrėtimo tuberkulioze rizika priklauso nuo sukėlėjų (bakterijų) skaičiaus aplinkoje, patalpos dydžio, kontakto su sergančiuoju artumo, ekspozicijos (tai yra laiko, kiek praleidžiama toje aplinkoje, kur yra pacientas, išskiriantis bakterijas) ir išskiriamų sukėlėjų skaičiaus. Todėl labai svarbus darbas su pacientais yra jų mokymas kosulio higienos, spjaudyklių naudojimo bei kitomis pacientams rūpimomis temomis: kaip susergama tuberkulioze, tuberkuliozės profilaktika, Užsikrėtimo tuberkulioze rizikos veiksniai, kaip apsaugoti vaikus ir šeimos narius nuo užsikrėtimo tuberkulioze, epidemiologinių priemonių svarba sergant tuberkulioze, rūkymas ir jo žala sergantiems plaučių ligomis, nepageidaujami vaistų nuo tuberkuliozės reiškiniai, imuniteto stiprinimas, skiepų nauda ir žala.
Aptarta ir aplinkos kontrolė: ultravioletinių spindulių lempos, natūralaus vėdinimo svarba, kalbėta apie tiesioginio stebimo gydymo kurso (DOTS) kabineto veiklos svarbą, o ypač kvėpavimo takų asmens apsaugos priemonių naudojimo būtinumą darbe. Tai viena pagrindinių tuberkuliozės infekcijos profilaktikos priemonių.
Anot V. Gajauskienės, norint apsaugoti save nuo infekcijos, būtina kiekvienam darbuotojui naudoti respiratorius, pradedant nuo paciento priėmimo į ligoninę, atliekant procedūras, slaugant, tvarkant skalbinius, valant patalpas, o taip pat vykstant į namus pas sergančius tuberkulioze asmenis bei išskiriančius tuberkuliozės mikobakterijas.
Taip pat pacientai ligoninėje privalo naudoti medicinines kaukes, kurios nuo jų platinamo užkrato apsaugos ir darbuotojus.