Seniūnų pasitarime – apie šešėlio mažinimą, apšvietimo tinklų eksploatacijos sutartį ir atliekų tvarkymą
Rugsėjo 13 d. Kelmėje vyko pasitarimas, kuriame dalyvavo Šiaulių AVMI Mokestinių prievolių departamento Kelmės poskyrio vedėja Zita Loseva ir vyriausioji specialistė Audronė Globienė, meras Vaclovas Andrulis, administracijos direktorė Irena Sirusienė, seniūnai, specialistai. Mokesčių inspekcijos atstovės pristatė keliamus kovos su šešėline ekonomika uždavinius, informavo apie galimai esantį šešėlio mąstą. Pagrindinę Lietuvos šešėlio dalį sudaro nelegali prekyba akcizinėmis prekėmis, nelegalus darbas ir vokeliuose mokamas atlyginimas bei ekonominės veiklos slėpimas arba pajamų neapskaitymas. Diskutuota, kokios šešėlio mažinimo priemonės galėtų būti seniūnų kompetencijoje. Mažinant šešėlį labai svarbus pačių gyventojų sąmoningumas ir asmeninis pasirinkimas, sąžiningumas pranešant apie mokestinius pažeidimus.
Mokesčių inspekcijos atstovės kalbėjo, kad per pastaruosius kelerius metus požiūris į mokesčių mokėtojus keitėsi. Akcentuota, kad didžioji mokesčių mokėtojų dalis mokesčius moka sąžiningai ir tai daro laiku, o VMI savo jėgas visų pirma nukreipia į švietimą bei pagalbą mokesčių mokėtojams teisingai įvykdyti savo mokesčių prievoles. Griežtos kontrolės priemonės taikomos tik nedidelei daliai piktybiškai mokesčių mokėjimo vengiančių gyventojų ar įmonių. Taigi, principas, kuriuo vadovaujasi VMI – sąžiningiems mokesčių mokėtojams stengiamasi padėti juos informuojant ir konsultuojant, o mokesčių mokėtojams, vengiantiems mokėti mokesčius, taikomos kontrolės priemonės, atliekama tokių mokesčių mokėtojų stebėsena.
Susirinkusiuosius meras informavo, kad pasitarimo Šiaulių AVMI metu jis įsitikino, jog inspekcija yra atlikusi daug darbo mažindama šešėlį, todėl įpareigojo prie bendro darbo prisijungti ir seniūnus, kitus savivaldybės tarnautojus, nes tik bendromis pastangomis galima suvaldyti tuos, kurie nenori būti mokesčių mokėtojais sąmoningai, o naudotis kitų į biudžetą „suneštais“ pinigais nevengia.
Administracijos direktorė Irena Sirusienė kėlė klausimą dėl atlyginimų tendencijos rajone. Kalbėta, kad atlyginimas galėtų būti didesnis, jei neliktų neapskaityto darbo užmokesčio, dirbančių nelegalų darbą ir kitų priežasčių, kurias išvardijo VMI atstovės. Rajone registruota daugiau nei 2 100 bedarbių, tačiau ieškant darbininkų jų neįmanoma rasti.
Kita pasitarimo tema, kurią pristatė administracijos direktorė I. Sirusienė – tai klausimas, ar pratęsti Elektros apšvietimo tinklų eksploatacijos paslaugų teikimo su UAB Kelmės vietiniu ūkiu sutartį. Įmonės direktorius Dainius Popovas supažindino su Šiaulių rajono savivaldybės iniciatyva seniūnijų apšvietimo tinklus perduoti eksploatuoti įmonėms. Iš savivaldybės balanso šis turtas galėtų būti perduodamas įmonės nuosavybei. Diskutuota, kas toliau atliks apšvietimo tinklų eksploataciją – pačios seniūnijos, ar jos samdys įmones, ar ir toliau paslaugą teiks Kelmės vietinis ūkis. Šis tiekėjas teikia Kelmės rajono seniūnijų gatvių, aikščių, parkų ir teritorijų išorinio elektros apšvietimo tinklų eksploatacijos įrenginių priežiūros, techninio patikrinimo bei remonto paslaugas. Seniūnai vienbalsiai pritarė tam, kad sutartis su UAB Kelmės vietiniu ūkiu būtų pratęsta dar vieneriems metams.
Seniūnai informuoti apie atliktus darbus identifikuojant konteinerius ir pristatant sąskaitas gyventojams. Rajone jau identifikuota 35 tūkst. konteinerių. Apie konteinerių identifikavimą ir vietinę rinkliavą už atliekų tvarkymą kalbėjo Turto valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Raimonda Parnarauskienė. Jei gyventojas turi ne vieną namų valdą, jis turės mokėti pastoviąją kainą už kiekvieną valdą. O kintamoji kaina bus skaičiuojama vienai namų valdai – tai, kurioje savininkas yra deklaravęs savo gyvenamąją vietą: čia bus privaloma konteinerį ištuštinti 12 kartų per metus. Kitose valdose, kuriose nėra gyvenamąją vietą deklaravusių asmenų, kintamoji kaina bus skaičiuojama nuo ištuštintų konteinerių skaičiaus.
Seniūnų prašoma padėti atrinkti asmenis, kurie jau nebegyvena jų seniūnijose ar yra mirę, ir kuriems sąskaitos už atliekų tvarkymą neturi būti siunčiamos. Dar kartą priminta apie būtinumą rūšiuoti atliekas kapinėse. Tam yra pastatyti atskiri konteineriai žaliosioms ir kitoms atliekoms, tačiau gyventojams vis dar trūksta sąmoningumo rūšiuoti.
Kelmės rajono savivaldybės administracijos informacija