Senosios muzikos festivalis „Baroko pavasaris Biržuose 2023“ balandžio mėnesį kviečia į koncertus
Koncertas balandžio 15 d. 15 val. Papilio evangelikų reformatų bažnyčioje
Tarptautinis Senosios muzikos ansamblis „Orphenica Lyra“ (Čekija, Suomija, Nyderlandai) pristatys savo koncertinę programą „Vihuelos aukso amžius – muzika ispaniškajame Karolio V dvare“.
XVI amžiuje Ispanijos karalystė buvo apibūdinama garsiuoju posakiu: „imperija, kurioje saulė niekada nenusileidžia“. Šios geografinės srities dydis atitinka ir muzikos spalvingumą Karolio V dvare. XVI a., Siglo de oro (aukso amžiaus) periodo metu, vienas reikšmingiausių instrumentų buvo vihuela de mano, ispanų renesanso liutnios sesuo. Šiam specifiniam instrumentui galime rasti gausią repertuaro įvairovę – tiek pasaulietinės, tiek sakralinės muzikos. Šio koncerto pavadinimo ir programos įkvėpimo pagrindas yra Orphenica Lyra rinkinys, reikšmingas Miguelio de Fuenllanos (Sevilija, 1554 m.) muzikos šaltinis vihuelai. Į šį rinkinį jis įtraukė ir kitų garsių to meto kompozitorių, tikrų renesanso meistrų, tokių kaip Cristobal Morales, Josquin Desprez, Jacques Acadelt ir kitų, kūrinius.
Atlikėjai: Tuuli Korte – sopranas, Anežka Wacławik – fleitos, Katerina Manakova – vijuela de mano.
———
Koncertas balandžio 22 d. 19 val. Biržų Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje
Gailestingumo šventovės ansamblis (Lietuva) ir vargonininkas Davide Bucci (Italija) pristatys koncertinę programą „Clavis coeli“.
Vilniaus bernardinų naudotas liturginės muzikos rankraštis Clavis Coeli, užrašytas 1760 m. Gardino mieste – vienas iš keleto išlikusių paminklų, atspindinčių Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje vykusį aktyvų liturginio meno gyvenimą.
Clavis Coeli rankraštis – kyrialo tipo giesmynas, kuriame yra nežinomų autorių nekintamųjų mišių dalių ciklų bei keleto giesmių sąvadas. Dauguma čia randamų mišių – vienbalsės, keletas mišių – dvibalsės, taip pat randama tribalsių fragmentų. Rankraštyje taip pat gausu nuorodų į šios muzikos derinimą su instrumentine muzika – gali būti akomponuojama vargonais arba grojama instrumentais. Šiuos apibūdinimus atitinka ir tiesiogiai su Vilniaus miestu susijęs Clavis Coeli rankraštyje randamas mišių ciklas Missa Sequitur Vilnenesis ex G minori.
Atlikėjai: Antanas Pundzius, Gabija Adamonytė, Juozapas Ivanauskas, Laurynas Adamonis, Milda Adamonytė, Tautvydas Mažeika, Francesco Deffenu.
———
Koncertas balandžio 29 d. 19 val. Biržų evangelikų reformatų bažnyčioje
Senosios muzikos duetas „Concentio Duo“ (Šveicarija) pristatys savo koncertinę programą „Ultra silvam“.
Gamta miškuose ir miškų gamta – šie du tropai yra neišsenkantis meninių idėjų, taip pat dramatiškų emocijų ir žmogaus patirties apmąstymų šaltinis. Ultra Silvam yra šimtmečių senumo posakis, išvertus iš lotynų kalbos reiškiantis „už miško ribų“. Jis pirmą kartą buvo naudojamas apibūdinti istorinę Transilvanijos žemę, kuri šiais laikais priklauso Rumunijai – atlikėjos Bar Zimmermann protėvių kilmės šaliai. Visose meno ir literatūros srityse miško reikšmės yra daugialypės. Miškas yra laisvės, harmonijos, drąsos ir meilės vieta, bet taip pat siejamas ir su laukine gamta, pavojumi, praradimu ir paslaptimi. Koncertinėje programoje skambės italų ir prancūzų kompozitorių kūriniai, susiję su miško ir gamtos tema.
Atlikėjai: Bar Zimmermann – barokinis obojus, išilginės fleitos, Weronika Paine – klavesinas, vargonai, viduramžių klavišiniai instrumentai.
Koncertai nemokami!
Rėmėjai