Senųjų laivų – dangės flotilė – jau pakeliui į Klaipėdą
Jau vienuolikti metai Jūros šventė prasideda įspūdingu tradicinių ir istorinių laivų paradu „Dangės flotilė“. Per tą laiką jis tapo neatsiejama Jūros šventės savastimi, ta nata, kuri pripildo jūrinės nuotaikos visą Dangę ir miesto centrą.
Flotilės laivai dalyvauja Kuršių mariose Lietuvos medinio burinio laivyno regatoje „Burpilis“: šiandien plaukia Romaldo Adomavičiaus vardo etapą Nida–Juodkrantė ir jau rytoj suks į Klaipėdą.
Norintys stebėti „Dangės flotilės“ įplaukimą galės matyti ją jau nuo pat upės žiočių. O sutinkama ir pristatoma ši unikali flotilė penktadienį, 19 val., jos įplaukimui pakeliant Pilies tiltą.
Šiemet marių bangų nepabūgo net trylika senųjų laivų replikų: kurėnai „Süd-1″, „Sturm-1″, „Kuršis“, „Germanika“, vytinės „Vytautas Didysis“ ir „Jūratė“, reisinė „Dreverna“, sielininkų valtis „Vytis“, venterinės valtys „Juoda meška“, „Rusnietis“ ir „Rusnietė“, Kintų ungurinė valtis, lainerio „Titanikas“ gelbėjimosi valtis, liugeris „Drascombe“. Šeštadienio naktiniame parade pasirodys ir kuršių vikingai su laivu „Biesos“.
Per vienuolika „Dangės flotilės“ gyvavimo metų radosi gera tradicija – pristatyti Jūros šventės svečiams naują laivą. Šiemet pirmą kartą Dangės vandenis skros nauja autentiško tradicinio laivo replika – Kintuose į vandenį nuleista kilinė ungurinė burvaltė. Ši, Laurynui Juodeškai priklausanti Kintų ungurinė valtis, pastatyta Laučiuose. Statybai naudota ąžuolo, pušies, eglės mediena. Laivą pastatęs žymus Lietuvos laivadirbys Simas Knapkis Kintų ungurinę valtį vadina tikru lietuvišku jūriniu laivu.
– Tokios mažosios kilinės valtys XIX–XX a. sandūroje buvo statomos žvejybai mariose, analogiškos konstrukcijos, tik porą metrų ilgesnės, kilinės burvaltės naudotos jūrinei žvejyboje – pasakojo laivų statytojas. – Jo lentos suleistos klinkeriniu būdu. Ši konstrukcija skiriasi nuo kurėnų statybos konstrukcijos – karavelinio lentų suleidimo, laivų korpusų skirtumai matomi plika akimi. Šios Kintų ungurinės valties dugnas – ne plokščias kaip kurėnų, o smailėja po vandeniu. Todėl ji vadinama kiline.
Pavadinimai valtims suteikiami pagal žvejybos būdą – tinklą, žuvų gaudykles: valtys, kuriomis buvo statomi venteriniai tinklai – vadinamos venterinėmis, o jei žvejyboje naudojamos ūdos (ungurinės gaudyklės) – tai ir valtis vadinama ungurine.
Įplaukusi į miestą „Dangės flotilė“ nebus nusiteikusi ramiam poilsiui. Nuo 20 val. ant kranto visų laukia žvejiški naktišokiai kartu su Klaipėdos miesto savivaldybės etnokultūros centro folkloro ansambliu „Alka“, 21.00 val. jau bus galima lankytis medinio burinio laivyno laivuose ir išgirsti jų istorijas.
Šeštadienį 17.00 val. Danės krantinėje, prie Žvejo skulptūros. rengiamas „Dangės flotilė“ įgulų pristatymas – „Laivai – mediniai, vyrai – geležiniai!“, o vakarėjant –19.00 val. laivai rikiuosis paradui tarp Biržos ir Pilies tiltų.
Bet tai bus ne paskutinis laivų pasirodymas: 23.00 val. vyks naktinis laivų plaukimas „Žvaigždės tinkluose“. Jame žada dalyvauti ir įspūdingasis vikingų laivas „Biesos“.
Atsisveikins „Dangės flotilė“ sekmadienio rytą, kol dar miestas po šventės ilsėsis: 9 val. kils Pilies tiltas ir senieji laivai išplauks iki kitų metų.