Sergamumas erkių platinamomis ligomis išlieka panašus
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamento (toliau – Panevėžio departamentas) specialistai primena, kad erkės yra paplitusios ne tik miškuose, bet ir miestų žaliosiose zonose (parkuose, soduose, poilsiavietėse ir kt.), todėl lankantis pamėgtose laisvalaikio praleidimo vietose, reikia saugotis šių pavojingų voragyvių, o įsisiurbus – nedelsiant pašalinti.
Erkių platinamomis ligomis daugiausia serga panevėžiečiai
Panevėžio departamento duomenimis, š. m. sausio – liepos mėn. Panevėžio regione buvo užregistruoti 8 erkinio encefalito ir 59 Laimo ligos atvejai. 2015 m. per tą patį laikotarpį – 7 erkinio encefalito ir 66 Laimo ligos atvejai. Panevėžio regione per 7 š. m. mėnesius didžiausias sergamumas erkių platinamomis ligomis buvo registruotas Panevėžio mieste (erkinio encefalito – 4 atv.; Laimo ligos- 20 atv.) ir Rokiškio rajone (erkinio encefalito – 2 atv.; Laimo ligos – 17 atv.).
Erkių sukeliamos ligos yra ne tik pavojingos, bet ir klastingos
Erkinio encefalito ligos pradžia: pakilusi temperatūra, galvos skausmas, silpnumas, šaltkrėtis, pykinimas, kartais viduriavimas primena gripo ar peršalimo simptomus, todėl juos galima sumaišyti. Žmogus šiuos ligos simptomus dažniausiai pajaučia po 7-14 d. nuo užsikrėtimo. Po to sergančiojo būklė pagerėja, bet dažniausiai būna antroji ligos banga. Jai būdinga aukšta temperatūra, virusas pasiekia smegenis ir sukelia jų uždegimą. Tuo tarpu Laimo ligos atveju, erkės įkandimo vietoje po 1-4 savaičių atsiranda raudona dėmė, galinti keisti savo formą ir dydį. Šios ligos atveju ligonis skundžiasi sąnarių ir raumenų skausmu, o vėlyvu ligos periodu pažeidžiama centrinė nervų sistema. Ligoniai skundžiasi miego sutrikimu, atminties susilpnėjimu, svaigimu ir kt.
Profilaktinės priemonės, gelbstinčios nuo erkių platinamų ligų
Svarbu vengti pamiškių ir aukštos žolės bei naudoti erkes atbaidančias priemones (repelentus). Patariama rengtis taip, kad drabužiai kuo daugiau pridengtų kūną (rinktis drabužius ilgomis rankovėmis, kelnių galus susikišti į kojines ar batus). Geriau dėvėti šviesių spalvų drabužius, kad erkę būtų lengviau pastebėti. Grįžus iš poilsio gamtoje, vilkėtus drabužius pakabinti negyvenamoje patalpoje. Labai svarbu kruopščiai apžiūrėti visą kūną, ypač paausius, pakinklius, kirkšnis, pažastis, sprandą – į šias vietas erkės įsisiurbia dažniausiai. Gerai išsišukuoti plaukus, nusiprausti po dušu. Aptikus erkę – kuo greičiau ištraukti, o įsisiurbimo vietą nuplauti vandeniu su muilu ar dezinfektantu. Po erkės įkandimo, aplink žaizdą atsiradus išplitusiam paraudimui ar kitiems požymiams (sąnarių, raumenų ir galvos skausmas, silpnumas, pakilusi temperatūra), nedelsti ir kreiptis į gydytoją. Primename, kad vienintelė ir efektyviausia apsisaugojimo nuo erkinio encefalito priemonė yra skiepai. Nuo Laimo ligos skiepų nėra, tad reikia imtis aukščiau minėtų profilaktikos priemonių.