Sergamumas prostatos vėžiu didėja, pasitikrina tik kas ketvirtas vyras
Prostatos vėžio susirgimų Lietuvoje kasmet daugėja, tačiau nemokamai prevenciškai pasitikrina tik kas ketvirtas vyras. Pasak specialistų, pernai pagal prostatos vėžio nemokamą prevencinę programą pasitikrino vos 119 tūkstančių iš 440 tūkstančių atitinkamos amžiaus grupės vyrų.
Specialistų teigimu, prostatos vėžys Lietuvoje vis dar dažniausia vyrų onkologinė liga. Laimei, ankstyva diagnostika padeda gerokai sušvelninti šios ligos pasekmes ir išsaugoti paciento gyvybę. Būtent todėl vyrai yra skatinami pasitikrinti profilaktiškai – juk aptikus ligą ankstyvoje stadijoje yra daug lengviau ją išgydyti.
„Raginame ir kviečiame vyrus nuo 50 iki 70 metų nedelsti ir pasitikrinti dėl prostatos vėžio. Šis tyrimas apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu visiškai nekainuoja, nes už gydymo įstaigų suteiktas paslaugas ligonių kasos joms sumoka Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis“, – sako Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Sveikatos priežiūros paslaugų departamento direktorius Viačeslavas Zaksas.
Pasak jo, prostatos vėžio prevencinė programa yra taip pat skirta ir jaunesniems, nuo 45 metų amžiaus vyrams, jei jų tėvai arba broliai yra sirgę prostatos vėžiu. Norint pasitikrinti, tereikia kreiptis į šeimos gydytoją ir atlikti nesudėtingą kraujo tyrimą – prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimą.
Apie vėžio prevenciją mūsų šalies gyventojai jau yra informuojami trumposiomis SMS žinutėmis. Jie raginami nemokamai pasitikrinti pagal keturias vėžio prevencijos programas – storosios žarnos, gimdos kaklelio, krūties, o taip pat ir prostatos vėžio. Toks kvietimas pasitikrinti – tai viena iš VLK ir Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) inicijuoto projekto „Kylame į kovą su vėžiu“ priemonių.
Gydytojų teigimu, šiuo metu PSA tyrimas yra geriausia, plačiausiai prieinama diagnostinė priemonė, padedanti įtarti šį piktybinį susirgimą. „Ankstyvoje ligos stadijoje pacientai nepatiria jokių simptomų, kai jų atsiranda – liga jau būna pažengusi, o jos gydymas apsunkintas. Anksti diagnozavus prostatos vėžį, pacientai sėkmingai gydomi bei išgydomi, taip garantuojant susirgusiajam ilgesnį bei kokybiškesnį gyvenimą“, – teigia Jaunųjų gydytojų asociacijos atstovė, šeimos gydytoja rezidentė Indrė Danilevičiūtė.
Statistika rodo, kad Lietuvoje prostatos vėžio diagnozę kasmet išgirsta maždaug 2 tūkst. vyrų. Sergamumas šio tipo vėžiu Lietuvoje šiek tiek viršija Europos vidurkį, tačiau mirštamumas nuo prostatos vėžio šį rodiklį vis dar gerokai lenkia.
Šiuo metu Lietuvoje nemokamai pasitikrinti galima pagal 4 vėžio prevencijos programas – prostatos, storosios žarnos vėžio, gimdos kaklelio ir krūties. Daugiau informacijos apie nemokamas vėžio prevencijos programas galima rasti čia.