SGD terminalo nepasiekia jo veiklai užtikrinti būtinos lėšos
AB „Achema“ daugiau nei dvejus metus nevykdo pareigų dėl suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalo lėšų ir yra skolinga daugiau nei 16 mln. Eur, kurie turėtų būti panaudoti SGD terminalo veiklos užtikrinimui. Dėl ir toliau AB „Achema“ nevykdomų teisės aktuose numatytų reikalavimų terminalo operatorė AB „Klaipėdos nafta“ oficialiai kreipėsi į Lietuvos Respublikos Energetikos ministeriją su prašymu imtis teisėtų priemonių ir priimti sprendimus, siekiant užtikrinti teisės aktuose nustatytų SGD terminalo veiklai būtinų lėšų surinkimą.
Koncernui „Achemos grupė“ priklausanti Jonavos azoto trąšų ir chemijos produktų gamintoja „Achema“ nuo 2013 m. už SGD terminalo eksploatavimą yra skolinga 15,896 mln. eurų (su PVM). „Achema“ iki šios dienos nėra atlikusi nei vieno teisės aktuose nustatyto SGD terminalo lėšų mokėjimo.
„AB „Achema“, kuri savo reikmėms naudoja šalies dujų perdavimo sistemą, išskirtinai nevykdo pareigų ir dar nė sykio nėra mokėjusi SGD terminalo lėšų. Atitinkamai prašome Energetikos ministerijos neatidėliojant imtis visų teisėtų priemonių siekiant išspręsti susidariusią situaciją“, – sako AB „Klaipėdos nafta“ generalinis direktorius Mantas Bartuška.
M.Bartuškos teigimu, kyla rizika, jog nebus surinktos Lietuvos valstybės strateginio objekto – SGD terminalo veiklai užtikrinti būtinos lėšos bei dėl to bus sukelta grėsmė gamtinių dujų tiekimo saugumui.
SGD terminalo įstatymo 5 str. 2 dalyje numatyta, kad SGD terminalo, jo infrastruktūros ir jungties bei eksploatavimo sąnaudos ar jų dalys yra įtrauktos į gamtinių dujų perdavimo paslaugos kainą.
Pažymėtina, jog SGD terminalo veikla yra finansuojama tokiu pat būdu, kaip ir likusios gamtinių dujų infrastruktūros (perdavimo ir skirstymo tinklai) – per „saugumo dedamąją“, įskaičiuotą į dujų tarifą, kurią moka visi gamtinių dujų vartotojai – tiek namų ūkiai, tiek ir pramonė – besinaudojantys šalyje esančia gamtinių dujų perdavimo sistema. Šis tarifas nustatytas Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK).
Atkreiptinas dėmesys, kad „Achema“ gauna papildomą naudą dėl jai taikomo palankesnio dujų perdavimo tarifo.
AB „Achema“ teismuose ginčija tiek 2013 metams patvirtintas SGD terminalo lėšas, tiek nuo 2014 m. gruodžio 3 d. renkamą SGD terminalo saugumo dedamąją SGD terminalo eksploatavimui. SGD terminalo lėšų surinkimą administruoja AB „Amber Grid“, kuri dėl AB „Achema“ neatliktų mokėjimų anksčiau jau yra inicijavusi dvi civilines bylas dėl skolos iš AB „Achema“ išieškojimo.
Bendrovės vadovas M. Bartuška akcentuoja, jog strateginį valstybei SGD terminalo projektą įgyvendinusi „Klaipėdos nafta“ sutaupė daugiau nei 100 mln. litų (29 mln. eurų) statybos darbams, o LR Vyriausybė priimtu nutarimu nustatė perkelti 2013 m. analogišką sumą SGD terminalo lėšų kaip kompensaciją dujų vartotojams 2015–2016 metams, taip išlaikant konkurencingą dujų kainą.
Pažymėtina, jog 2015 m. vasario 24 d. koncernui „Achemos grupė“ priklausanti Jonavos azoto trąšų ir chemijos produktų gamintoja „Achema“ paskelbė 2014 metais gavusi 530,6 mln. eurų (1,832 mlrd. litų) pajamų – 3,9 proc. daugiau nei 2013 metais, kai įmonės apyvarta buvo 510,6 mln. eurų (1,763 mlrd. litų).