Šiandien 105-osios Česlovo Milošo gimimo metinės
Kėdainiečiai didžiuojasi, kad mūsų krašto garbės pilietis, poetas ir rašytojas, literatūros istorikas, filosofas, vertėjas, didis mąstytojas, literatūrinės Nobelio premijos laureatas, bendros Europos idėjos puoselėtojas, Lietuvos ir Lenkijos santykių skatintojas, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės tradicijos aristokratas Česlovas Milošas gimė 1911 m. birželio 30 d. Kėdainių krašte, Šetenių dvare prie Nevėžio upės. Apie tai jis sakė: „Gimiau pačiame Lietuvos viduryje ir turiu didesnę teisę parašyti „Lietuva, tėvyne mano“ negu didysis mano patronas Mickevičius“.
Neseniai Kėdainiuose buvo surengtas net keturių dienų festivalis, skirtas Česlovo Milošo 105-osioms gimimo metinėms. Pirmasis dviejų dienų festivalis vyko prieš dvejus metus.
Pernai Kėdainių krašto muziejuje buvo pristatyta išsamiausia vieno žymiausių XX amžiaus pasaulio poetų biografija, kurioje artimai siejamas asmeninis jo gyvenimas, kultūrinė, intelektualinė ir politinė aplinka bei jo kūrybos bruožai ir tendencijos. Knygos autorius Andrzejus Franaszekas (g. 1971) – lenkų literatūros kritikas, savaitraščio „Tygodnik Powszechny″ redaktorius, nuolatinis Lenkijos radijo II programos bendradarbis.
Gal ne visi žino, kad Kėdainių krašto muziejuje Č. Milošui yra skirta nedidelė ekspozicija. Kad yra parengta kilnojamoji paroda ir ji, apkeliavusi visas seniūnijas, šiuo metu yra muziejuje ir, jei tik būtų norinčiųjų ją priimti, ji mielai sutiktų vėl kur pakeliauti. Kad ir į kitą rajoną.
Kas dar pastaraisiais metais Kėdainiuose yra padaryta dėl Č. Milošo atminimo įamžinimo?
Dar surengta fotografijų paroda „Česlovo Milošo šimtmetis“, taip pat fotografijų konkurso „Č. Milošas ir Kėdainių kraštas“ dalyvių darbų paroda. Eksponuota Wojciecho Prazmowskio iš Lenkijos fotografijų apie Č. Milošą paroda. Organizuota ne viena kūrybos skaitymo popietė, surengtos filmų peržiūros. Surengta E. Kanevičiaus ir V. Reivyčio muzikinio ir vaizdinio kūrinio Č. Milošui „Upė“ premjera. Pakviesta aktorė D. Michelevičiūtė su monospektakliu „Kalbos galia“ (pagal Č. Milošo kūrybą). Surengta teatrinė-muzikinė kompozicija „Česlovas Milošas. Neaprėpiama žemė“. Surengtas Č. Milošo 100-ojo gimtadienio tarptautinis minėjimas „Milošo kelias“ Kėdainiuose, Šventybrastyje ir Šeteniuose.
Tvarkyta Česlovo Milošo gimtinės – Šetenių dvaro aplinka. Restauruotas ir konservuotas Č. Milošo senelių antkapinis paminklas Šventybrastyje.
Česlovo Milošo vardu pavadinta Kranto I gatvė Kėdainiuose. Parengta meninė instaliacija „Miloszofonas“ ir pastatyta Česlovo Milošo gatvėje.
Įsteigta Č. Milošo premija už Kėdainių rajono istorijos, kultūros paveldo, etninės kultūros mokslinius tyrinėjimus ir populiarinimą visuomenėje, mokslinėje literatūroje bei žiniasklaidoje.
Pirmoji Kėdainių krašto garbės piliečio Česlovo Milošo premija skirta Kėdainių krašto kultūros premijos laureatui, Kėdainių krašto muziejaus archeologui Algirdui Juknevičiui už Kėdainių miesto archeologinių, istorinių tyrinėjimų ir jų populiarinimo veiklą, atskleidusią naujų faktų Kėdainių istoriografijoje.
2016 metais bus įteikta antroji premija.
Česlovo Milošo gimimo 105-ųjų metinių proga kviečiame pažiūrėti vaizdo ir garso kūrinį „Upė“. Autoriai: Eugenijus Kanevičius (muzika ir atlikimas), Vaidotas Reivytis (vaizdas). Premjera vyko Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčioje 2011 m. spalio 21 d.
EUGENIJAUS KANEVIČIAUS IR VAIDOTO REIVYČIO MUZIKOS IR VAIZDO INSTALIACIJA „UPĖ“.
Švietimo ir mokslo ministerijos įstaigos − Ugdymo plėtotės centro svetainėje galima rasti mokyklai skirtą filmą „ČESLOVO MILOŠO AMŽIUS“.
Svetainėje filmas pristatomas taip: „Tai režisieriaus Juozo Javaičio sukurtas dokumentinis filmas „Česlovo Milošo amžius“, skirtas poeto gimimo šimtmečiui paminėti. Filmo formatas yra skirtas mokyklai, autorių sudarytas iš šešių dalių, kad būtų patogu naudoti ugdymo proceso metu.
„Česlovo Milošo amžius“ – tai kinematografinė kelionė į Nobelio literatūros premijos laureato šimtametės odisėjos salas: mitologinį Isos slėnį prie Nevėžio, Miestą be vardo – Vilnių, svajonių ir prieštarų miestą Paryžių, užburtąjį Lokio viršūnės kalną Kalifornijoje, į išminties ir ramybės uostą Krokuvoje.
Pasak filmo kūrėjų, jei laikysime, jog žmonės, panašiai kaip ir geografinės teritorijos, reikšmingai kreipia žmogaus lemtį, tai „Česlovo Milošo amžius“ drauge yra ir dvasinė kelionė, į kurią filme poetą lydi artimai jį pažinoję žmonės – literatūros mokslininkai, biografai, leidėjai, vertėjai.
Filme siekiama pažinti Č. Milošo biografijos, asmenybės ir kūrybos sluoksnius – pirmuosius reginius gimtuosiuose Šeteniuose, brandos dilemas vilnietiškos ir paryžietiškos jaunystės metais, istorinių sukrėtimų pažymėtą epochą klajonių nuo Lietuvos iki Kalifornijos metais bei dvasiškai komplikuotą grįžimą į Lietuvą po ištisų egzodo dešimtmečių“.