Šiandien minima Pasaulinė hepatito diena
Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras primena, kad liepos 28-ąją minima Pasaulinė hepatito diena. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, 95 proc. užsikrėtusiųjų virusiniais hepatitais to nežino, kadangi nejaučia jokių simptomų. Todėl labai svarbu išsitirti, ar nesate užsikrėtę.
Virusiniai hepatitai – tai įvairių virusų sukelti kepenų uždegiminiai pokyčiai, kurie pasireiškia medžiagų apykaitos sutrikimais, neretai pasireiškia ir gelta. Virusinį hepatitą sukelia hepatitų A, B, C, D, E, G virusai. Dažniausiai sergama A, B ir C virusų sukeltais hepatitais. Nuo šios ligos ar jos komplikacijų kasmet miršta milijonai žmonių.
Hepatitas A pasireiškia kepenų uždegimu, gelta. Šis virusas dažniausiai plinta per užterštą maistą ar geriamąjį vandenį, juo lengvai užsikrečiama nuo sergančio žmogaus tiesioginio kontakto būdu. Infekcijos plitimo rizikos veiksniai – ligos sukėlėjais užkrėsti džiovinti pomidorai, sultys, žuvis, moliuskai, šaldytos uogos. Virusas plinta ir dėl netinkamos rankų higienos, nes po sąlyčio su sergančiu asmeniu gali užsikrėsti ne tik pavieniai asmenys (šeimos nariai), bet ir atsirasti ligos protrūkiai kolektyvuose, kur nesilaikoma asmens higienos taisyklių.
Nuo hepatito A yra galimybė pasiskiepyti tiek vaikams, tiek ir suaugusiems, šie skiepai rekomenduojami keliautojams, vykstantiems į šalis, kur sergamumas virusiniu hepatitu yra didelis (Egiptą, Tunisą, Maroką, Indiją, Tailandą).
Hepatitas B – tai hepatito B viruso sukeltas kepenų uždegimas. Šis virusas pažeidžia kepenis, sukeldamas uždegimą, kuris gali progresuoti į kepenų cirozę ir pirminį kepenų vėžį. Hepatito B virusas nustatomas beveik visuose organizmo skysčiuose. Ypač pavojingas užsikrėtusio asmens kraujas ar kiti skysčiai su kraujo priemaiša, sperma, makšties išskyros. Hepatitu B daug lengviau užsikrėsti nei žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV), nes imlumas šiam virusui yra daug didesnis. Hepatitas B plinta per lytinius santykius, per užkrėstą kraują, adatas, naudojantis užsikrėtusio asmens dantų šepetėliu, manikiūro reikmenimis. Hepatitu B užsikrėsti labiausiai rizikuoja medicinos darbuotojai, turintys sąlytį su krauju, hemofilija sergantys asmenys ir hemodializuojami ligoniai. Mama, užsikrėtusi hepatitu B, gali užkrėsti vaiką nėštumo ir gimdymo metu. Hepatito B infekcija gydoma priešvirusiniais vaistais.
Patikima apsaugos nuo hepatito B priemonė – skiepai. Nuo šios ligos pagal skiepų kalendorių pirma dozė įskiepijama naujagimiui, vėliau skiepijami 1 mėnesio ir 6 mėnesių kūdikiai. Nuo šios ligos skiepijami ir suaugusieji, ypač svarbu pasiskiepyti medicinos darbuotojams, kurie turi sąlytį su krauju. Atsparumas ligai pasiskiepijus išlieka mažiausiai 15 metų, o kai kuriais atvejais gali tęstis ir visą likusį gyvenimą. Siekiant išvengti užsikrėtimo šia liga, patariama nesinaudoti kitų asmenų skutimosi peiliukais, manikiūro, pedikiūro reikmenimis, dantų šepetuku ir kitomis priemonėmis. Medikams patariama visada naudoti gumines pirštines, jei tenka liesti kraują, audinius, biologiniais skysčiais suterštus tamponus, žaizdas.
Hepatitas C – tai hepatito C viruso sukeltas kepenų uždegimas, kuris gali progresuoti į kepenų cirozę ir pirminį kepenų vėžį. Šios ligos sukėlėjas atrastas tik 1989 metais, dar po 2 metų buvo išmokta šį virusą nustatyti žmogaus kraujyje. Dauguma žmonių, užsikrėtusių hepatitu C, nejaučia jokių simptomų. Tik kraujo tyrimas rodo, kad žmogus užsikrėtęs šiuo virusu. Virusinis hepatitas C plinta per kraują: dažniausiai per užkrėstas adatas, vartojant injekcinius narkotikus, perpilant kraują ar jo produktus, naudojantis užsikrėtusio žmogaus dantų šepetėliu, skutimosi, manikiūro, pedikiūro paslaugomis. Lytinių santykių metu užsikrečiama retai. Kol kas skiepai nuo hepatito C nėra sukurti. Norint apsisaugoti nuo šios ligos, reikia nesinaudoti kitų asmenų manikiūro, pedikiūro reikmenimis, jei tenka liesti žaizdas, naudotis guminėmis pirštinėmis ir kitomis apsaugos priemonėmis. Jei sergate hepatitu C, informuokite jus gydančius gydytojus.
Hepatitas D – tai hepatito D viruso sukeltas kepenų uždegimas. Šiuo virusu gali užsikrėsti asmenys, jau sergantys hepatitu B. Apsisaugojimo būdai tokie patys kaip ir nuo hepatito B. Hepatitą E sukelia hepatito E virusas, kuriuo užsikrečiama per fekalijomis užterštą maistą. Profilaktiškai patariama užtikrinti geriamojo vandens kokybę ir nevartoti termiškai neapdorotos mėsos. Hepatitas G – hepatito G viruso sukeltas kepenų uždegimas, kuriuo užsikrėtus dažnai nebūna aiškių ligos požymių, liga gali tęstis ilgą laiką ir dar atliekami moksliniai tyrimai, siekiant nustatyti tam tikras viruso ypatybes.
Dėl virusinių hepatitų B ir C rekomenduojama pasitikrinti asmenims, kuriems iki 1993 metų buvo atliktas kraujo perpylimas, dėl neaiškių priežasčių padidėję kepenų fermentai, hemodializuojamiems pacientams, donorams, medicinos įstaigų darbuotojams, tiems, kurių šeimos nariui diagnozuotas hepatitas, vartojantiems švirkščiamuosius narkotikus, infekuotiems ŽIV, asmenims po organų transplantacijos.