Siaučiantis paukščių gripas nekelia grėsmės žmonių sveikatai
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai informuoja apie greitai plintančią užkrečiamąją paukščių ligą – paukščių gripą ir sunerimusiems primena, jog siaučiantis gripas nėra pavojingas žmonėms. Lietuvoje paukščių gripo atvejų neužregistruota.
Europos ligų kontrolės ir prevencijos centro duomenimis, 2016 m. spalį nustatyti paukščių gripo protrūkiai naminių paukščių ūkiuose Austrijoje, Vengrijoje ir Vokietijoje. Kroatijoje, Danijoje, Lenkijoje ir Šveicarijoje nustatyti protrūkiai tik tarp laukinių paukščių.
Paukščių gripas yra greitai plintanti pavojinga užkrečiamoji paukščių liga, kuria serga naminiai ir laukiniai paukščiai. Labiausiai patogeniški paukščių gripo viruso potipiai yra H5 ir H7. Ši liga paplitusi visame pasaulyje. Paukščių gripo epidemijos atsiradimui reikšmę turi tiesioginis ar netiesioginis naminių ir laukinių paukščių tarpusavio sąlytis. Paukščių gripo antigeninė sudėtis skiriasi nuo žmonių gripo viruso. A/H5N1 paukščių gripo virusas labai patogeniškas, todėl dėl glaudaus kontakto paukščių tarpe jis sukelia paukščių epidemijas, ypač pavojingas industriniu būdu auginamiems paukščiams.
Paukščiai virusus platina su išmatomis ir seilėmis, taip pat aptinkama žalioje mėsoje. Tikslus žmonių užsikrėtimo paukščių gripu mechanizmas nėra žinomas, tačiau didžiausi rizikos faktoriai yra glaudus kontaktas su sergančiais ir nugaišusiais paukščiais, kontaktuojant su žalia sirgusių ir nugaišusių paukščių mėsa.
Paukščių gripu paukščiai užsikrečia oro lašeliniu būdu ir per lesalus. Paukščių gripas neplinta tarp žmonių ir nepersiduoda nuo žmogaus žmogui, tačiau daugėjant paukščių gripo protrūkių tarp paukščių, didėja paukščių gripo grėsmė žmonėms ir teorinė galimybė atsirasti gripo viruso mutacijoms bei gripo pandemijos grėsmei.
Paukščių gripo prevencija yra paremta veterinarine priežiūra ir kontrole:
- Kontroliuoti paukštienos, paukščių, neapdorotų plunksnų įvežimą iš paukščių gripu paveiktų šalių.
- Saugoti paukščių fermas nuo praskrendančių paukščių.
- Uždrausti egzotinių paukščių įvežimą iš paukščių gripu paveiktų šalių.
- Kilus paukščių gripo įtarimui, taikyti apribojimo arba karantino priemones paukštynuose.
Standartinės paukščių gripo kontrolės priemonės – karantinas ir infekuotų paukščių pulkų sunaikinimas.