Šiaulių apskrities Povilo Višinskio biblioteka pradeda vykdyti tarptautinį Erasmus+ projektą
Rugsėjo 3–4 dienomis Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje lankėsi pagal Europos Sąjungos programą „Erasmus+“ bibliotekos vykdomo projekto „Penki pojūčiai – penki keliai pažinti“ tarptautinių partnerių atstovai iš Latvijos ir Kroatijos.
Iš Latvijos Cėsių pradinės internatinės mokyklos-ugdymo centro atvyko mokytoja Inesė Aidė. Mokymo įstaigoje ji jau dirba 25 metus, yra specialistė ir neįgaliųjų mokytoja. Šioje mokykloje mokosi 3–17 metų vaikai, turintys įvairių intelekto ir psichikos sutrikimų, mokymosi sunkumų, įvairių lėtinių ligų, tokių kaip astma, plaučių ligos. Mokyklos tikslas – organizuoti ir įgyvendinti ugdymo procesą mokiniams, turintiems specialiųjų poreikių pagal bendruosius šalies standartus. Mokykla turi sensorinį ir druskų kambarius, rengia seminarus tėvams, teikia psichologo, logopedo, pedagoginę ir kt. pagalbą. Kadangi ši mokykla yra ugdymo centras, darbuotojai keičiasi patirtimi su mokytojais iš kitų mokyklų, bendrauja su tėvais, juos konsultuoja.
Kroatijos švietimo centrui „Ivan Štark“ atstovavo mokyklos bibliotekininkas Marko Borojevic’ius. Su moksleiviais jis nuolat dalyvauja įvairiose skaitymo skatinimo programose. „Ivan Štark“ yra didžiausia valstybinė pradinio ugdymo mokykla regione, kurioje mokosi intelekto sutrikimų turintys vaikai ir kiti asmenys, negalintys lankyti tradicinės mokyklos.
Kaip gimė projekto idėja
Pastaruosius penkerius metus Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka ypač aktyviai prisideda prie jaunimo, pagyvenusių, nepasiturinčių žmonių ir neįgaliųjų skaitmeninės ir informacinės atskirties mažinimo, surengė keletą tarptautinių konferencijų ir forumų („Neįgalus žmogus: visuomenėje, šeimoje, bibliotekoje“, 2017 m.). 2018 m. ŠAVB tapo pirmąja autizmui draugiška biblioteka Lietuvoje, turinčia specialiai darbui su autizmo spektro sutrikimą turinčiais vaikais ir jaunuoliais įrengtą patalpą – sensorinį kambarį.
2019 m. sausio 12–20 dienomis Lenkijoje, Krainos Sempulno (Sępólno Krajeńskie) mieste, vyko „Erasmus+“ projektas „All Included“, kuriuo siekta skatinti įvairių valstybių partnerystę ir komunikaciją rengiant ir vykdant projektus, skirtus jaunuoliams, turintiems negalią. Renginyje dalyvavo aštuonių Europos Sąjungos šalių atstovai, tarp jų ir iš Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos. Renginio metu buvo sukurta trišalė partnerystė tarp Kroatijos, Lietuvos ir Latvijos, išvystyta bendro projekto „Penki pojūčiai – penki keliai pažinti“ idėja.
Apie projektą
Šis projektas yra orientuotas į protinę negalią turinčius jaunuolius, kurie gyvena ir mokosi specialiose ugdymo ir globos institucijose Lietuvoje, Latvijoje ir Kroatijoje. Jų pasaulio pažinimas, suvokimas ir sąveika yra ribojama jų negalios, tačiau projekto komandos manymu, jie gali pajausti ir patirti naujų išgyvenimų, keliauti, susipažinti ir pabendrauti su kitos tautybės, panašios negalios jaunuoliais. Jaunimo mainai jiems bus puiki galimybė susipažinti su kitataučiais, lavinti bendravimo gebėjimus, pojūčius, ugdyti jų protines, emocines ir fizines galias, savivoką ir saviraišką tam, kad jie galėtų sėkmingiau integruotis į visuomenę, patirtų mažesnę socialinę ir kultūrinę atskirtį. Neįgalių ir mažiau galimybių turinčių jaunuolių socialinę įtrauktį planuojama skatinti lavinant 5 pojūčius: klausą, regą, skonį, lytėjimą ir uoslę.
Įgyvendinus šį projektą būtų pasidalyta gerąja patirtimi su Latvijos ir Kroatijos specialistais. Biblioteka jau keletą metų vykdo bendras veiklas su Šiaulių „Ringuvos“ specialiąja mokykla, turi pasirašiusi oficialią bendradarbiavimo sutartį. Partnerė užtikrina neįgalių jaunuolių srautą į biblioteką. Kvalifikuotas bibliotekos personalas padeda neformaliai lavinti „Ringuvos“ specialiosios mokyklos ugdytinius, organizuoja jų laisvalaikį ir padeda jiems integruotis į visuomenę.
Išankstinio planavimo vizito (IPV) metu partneriai iš Latvijos ir Kroatijos turėjo galimybę susipažinti su ŠAVB, aptarti būsimas projekto veiklas ir pasiruošimą joms. Parengta socialinė istorija, su kuria partneriai supažindins projekte dalyvausiančius jaunuolius. Šis vizitas buvo būtinas, nes padėjo geriau pasirengti mainų programai ir užtikrinti aukštą kokybę, optimalų neįgalių jaunuolių įtraukimą į rengiamas veiklas.
Taip pat vizito metu svečiai apžiūrėjo Šiaulių miestą ir lankėsi Šiaulių „Ringuvos“ specialiojoje mokykloje, kuri taip pat yra projekto partnerė Lietuvoje.