Šiaulių kultūros centre alsuoja tradicijos
Lapkričio 16 dieną Šiaulių kultūros centrą drebino jau eilę metų gyvuojanti rudens vakaronė „Močiutės skrynią pravėrus“. Renginys subūrė tiek didelius, tiek mažus lietuviškų tradicijų puoselėtojus. Vakaronės metu dalyviams veiklos netrūko: visi dainavo, šoko, grojo, žaidė įvairius žaidimus ir prisiminė, kaip seniau, prieš šimtą metų, lietuviai vakarojo, kokius darbus dirbo ilgais rudens vakarais.
Trečiadienio vakarą į Šiaulių kultūros centro pramogų salę „Maksas“ sugužėjo tautiniais drabužiais pasidabinę vaikai ir suaugusieji. Čia vyko vakaronė „Močiutės skrynią pravėrus“. Lietuvių liaudies dainos, šokiai, papročiai sujungė jaunimą, pedagogus ir vyresnio amžiaus žmones bendrai veiklai. Joje dalyvavo kultūros centro folkloro ansamblis „Sidabrinė gija“ (meno vad. Vita Taučienė-Rezgienė), Šiaulių lopšeliai-darželiai „Eglutė“ ir „Žirniukas“ ugdytiniai.
„Šiaulių kultūros centro folkloro ansamblis „Sidabrinė gija“ gyvuoja jau 39 metus. Pamilę dainą, šokį dar jaunystėje, perėmę etninį palikimą iš savo tėvų ir senolių, išsaugoję širdyse kaip vertybę, dabar atneša tai su meile ir pagarba jaunajai kartai. Štai todėl jau nuo 2010 metų vykdome tęstinį projektą „Močiutės skrynią pravėrus.“ – sako Šiaulių kultūros centro direktorė Deimantė Bačiulė.
Anuomet šaltais rudens vakarais vyrai ir moterys ruošdavosi pavasariui – dirbdavo įvairius darbus, kurdavo įrankius ir kitus daiktus buičiai, juk tada nieko parduotuvėje negalėdavai nusipirkti. Kiekvienas vakaras mūsų senoliams būdavo vis kitoks – žmonės kiekvienam susibūrimui sugalvodavo vis naujų žaidimų, darbus palydėdavo kaskart nauji šokiai ir dainos.
„Renginio dalyviai atsigręžė į praeitį ir praleido laiką taip, kaip darydavo mūsų protėviai – verpė, siuvo, mezgė, maišus lopė, plunksnas plėšė, peilius galando, virves, siūlus vijo ir dovanojo pačių pasiūtas vaikystės lėlytes, pagamintus žaislus.“ – renginio įspūdžiais dalijasi folkloro ansamblio meno vadovė V. Taučienė-Rezgienė.
Renginio dalyviai vakarojo, daug dainavo, grojo liaudiškais savadarbiais instrumentais, šoko, kiek kojos leido, žaidė, šmaikštavo patarlėmis ir vaikiškais pasierzinimais. Galiausiai renginio pabaigoje visi vieningai dainavo lietuvių liaudies dainą „Tykus vakars be vėjo“.
Šiaulių kultūros centro folkloro ansamblis „Sidabrinė gija“ kasmet parengia vis naujos tematikos renginius, atvirus miesto visuomenei, su folkloro programa dalyvauja miesto, regiono, respublikiniuose renginiuose, šventėse, folkloro festivaliuose ir įvairiose dainų šventėse.