Šiaulių rajono amatininkystės tradicijas įvertino LR Žemės ūkio ministerija
Gruodžio 11 d. Padvaisko dvare (Giltiškės, Vilniaus r.) vyko iškilmingas LR Žemės ūkio ministerijos premijų įteikimas sėkmingiausiai dirbantiems tradiciniams amatininkams ir sėkmingiausiai dirbančiam Tradicinių amatų centrui. Tradiciniams amatininkams skiriamos yra 2 premijos, o Amatų centrams – viena premija.
Iš šių trijų premijų dvi pelnė Šiaulių rajono tradicinio amato atstovai – tai tradiciniai amatininkai, gruzdiškiai Regina ir Vytautas Mataičiai bei Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir amatų centro kolektyvas. Jiems LR Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė įteikė padėkos raštus. Šiaulių rajono savivaldybės mero pavaduotojas Algis Mačiulis džiaugėsi įvertintais rajono amatininkų darbais bei pasiekimais ir sveikino pelnius respublikines premijas.
Reginos ir Vyrauto Mataičių gaminiai yra vertinami ir eksponuojami pristatant Lietuvos tradicinį amatą Belgijoje, Bulgarijoje, Estijoje, Latvijoje, Olandijoje, Prancūzijoje, Rusijoje, Vokietijoje. 2015 m. liepos mėn. Lietuvos tautodailininkams atstovavo pasaulinėje parodoje „EXPO 2015“ Milane (Italija).
Tradicinių amatininkų kūrinių asortimentas gausus: vazos, vazelės, vazonai, proginiai, ąsočiai, puodai ir puodeliai, taurės, žvakidės, žmonių ir gyvūnų figūrėlės, reljefiniai paveikslėliai, varpeliai, įvairaus pobūdžio suvenyrai. Unikaliems darbams būdingas medžiagos savybių supratimas, liaudies formų santūrumas, funkcionalumas. Šias savybes sujungus su meninio mąstymo savitumu keramiką daro originalią, išskirtinę.
Jų išpuoselėtoje XIX a. buvusio Gruzdžių dvaro savininko Naryškino pastatytoje pieninėje įrengtos amatininkų dirbtuvės. Čia gimsta molio dirbiniai, kurie yra pagaminti naudojant senovinę gamybos technologiją – juodąją keramiką. Šios dirbtuvės gausiai lankomos šalies ir užsienio turistų grupių, specialistų, moksleivių. Amatininkai yra parengę edukacines programas, kuriomis atskleidžia molio, ugnies ir žmogaus kūrybinių galių jungties paslaptis.
Reginos ir Vytauto Mataičių kūryba įvertinta 2008 m. įteikiant respublikinę Šiaulių rajono savivaldybės Puodžių karaliaus premiją ir 2006 m. rajoninę metų tautodailininkų premiją.
Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centras įsteigtas 2006 m.
Paskutiniaisiais 2014-2015 metais įgyvendinti projektai: keramikų kūrybinė stovykla – seminaras „Lietuvos puodžių karaliaus rinkimai“, tautodailininkų, vaikų ir jaunimo etnokultūrinė stovykla „Iš mažos gilės didelis ąžuolas užauga“ ir „Koks kraštas – toks ir raštas“, teorinių – praktinių seminarų ciklas „Kuršėnų krašto keramika“. Stovyklų veikloje dalyvavo 166 vaikai ir jaunuoliai iš Šiaulių regiono, su jais dirbo 10 tautodailininkų, seminarų praktiniuose užsiėmimuose lipdyti, žiesti, dekoruoti keramikos dirbiniai, skaityti pranešimai apie Kuršėnų krašto puodžius.
Pastoviai vyksta molio žiedimo, lipdymo, kiaušinių marginimo, juostų audimo, vilnos vėlimo bei karpymo iš popieriaus, adventinių vainikų pynimo edukaciniai užsiėmimai. 2014-2015 metais pravesti 247 edukaciniai užsiėmimai, surengta 60 parodų savo patalpose, demonstruoti amatai įvairiuose renginiuose regione ir Lietuvoje.
Centro darbuotojų surinkta ir stacionariai eksponuojama senųjų amatų, tautodailininkų darbų ir etnografinių eksponatų kolekcija.
Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centras bendradarbiaudamas su Lietuvos liaudies kultūros centru išleido dvi kompaktines plokšteles „Prasivierus svirna duris“ ir „Svirneliei siediejau“. Parengė ir įgyvendino keramikų kūrybinę stovyklą-seminarą „Lietuvos Puodžių karaliaus rinkimai“.
Direktorės Birutės Poškienės ir Šiaulių universiteto studentės Ingos Petkūnaitės parengtas ir išleistas kalendorius išrinktas geriausiu 2015 m. kalendoriumi. Sudarytojoms paskirta respublikinė L. Ivinskio premija, kurią teikia Šiaulių rajono savivaldybė.
Penkioliai tradicinių amatininkų padėjo paruošti dokumentus produktų sertifikavimui. Visų produktai sertifikuoti.
Sertifikuotų tautinių paveldo produktų tradiciniai amatininkai aktyviai dalyvauja Amatų centro rengiamuose edukaciniuose užsiėmimuose, seminaruose, kūrybinėse stovyklose. Rengiamose senųjų amatų ir kitose šventėse demonstruoja ir moko bendruomenės narius savo amato, aktyviai dalyvauja rengiamose parodose.