Šiaulių savivaldybės sprendimas nemokamai mieste vežti senjorus nuo 75 metų buvo teisingas
Šiaulių miesto savivaldybės taryba, priimdama sprendimą nemokamai vežti miesto autobusais keleivius nuo 75 metų, Lygių galimybių įstatymo nepažeidė. Tokią lygių galimybių kontrolierės Agnetos Lobačevskytės išvadą gavo miesto Savivaldybė.
Į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą kreipėsi šiaulietė, kuri skundėsi, kad pensininkai nuo 75 metų miesto autobusais gali važiuoti nemokamai, tuo tarpu kiti pensinio amžiaus keleiviai turi mokėti už pravažiavimą pilną kainą. Pareiškėja manė, jog taip pažeidžiamos asmenų lygios galimybės dėl jų amžiaus.
Šiaulių miesto meras Artūras Visockas pateikė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai Tarybos sprendimą ir jo priėmimo motyvus. Be to, meras tyrėjus informavo, kad Savivaldybė nėra gavusi nei vieno skundo dėl galimo lygių galimybių pažeidimo ar diskriminacijos.
Atlikusi tyrimą lygių galimybių kontrolierė nustatė, kad Savivaldybė nepažeidė Lietuvos Respublikos lygių galimybių įstatymo, nes priimdama sprendimą nemokamai vežti senjorus nuo 75 metų miesto reguliaraus susisiekimo maršrutais vadovavosi šalies įstatymais ir Savivaldybei suteiktomis teisėmis.
Transporto įstatyme yra numatyta, kad šalia kitų jame įteisintų keleivių pervežimo lengvatų, savivaldybė papildomai gali leisti įsigyti vietinio reguliaraus (miesto) susisiekimo autobusais bilietus su nuolaida ir kitų kategorijų asmenims, su tuo susijusias išlaidas kompensuojant iš savivaldybės biudžeto.
„Lygių galimybių kontrolierė nustatė, kad pastarasis miesto tarybos sprendimas pagerino tik pagyvenusių žmonių nuo 75 metų padėtį, tačiau Lygių galimybių įstatymas pažeistas nebuvo, nes sprendimas nepablogino asmenų nuo 70 iki 75 metų padėties, t.y. šiai keleivių grupei ir toliau taikomos Transporto lengvatų įstatyme nustatytos nuolaidos. Taigi šie keleiviai kaip ir anksčiau bilietus gali įsigyti su 50 proc. nuolaida“, – komentavo mero padėjėja Kamilė Sakalauskaitė.
Transporto įstatyme numatyta, kad miesto autobusų bilietus įsigyjantiems senjorams nuo 70 metų iki 80 metų taikoma 50 proc. lengvata, o nuo 80 metų – 80 proc. Savivaldybė, keleiviams nuo 75 metų padidino lengvatą iki 100 procentų.