Šiaulių universitete – pleneras Sofijai Riomerienei atminti
Šiaulių universiteto Dailės galerija projektą, skirtą paminėti vienos iš garsiausių Lietuvos portretisčių, Sofijos Riomerienės, atminimą, rengia jau antrus metus. Šiemet dailininkų pleneras, prasidėjęs liepos 16-ąją, skirtas dailininkės 130-osiosm gimimo metinėms. Jame dalyvauja Latvijos ir Lietuvos menininkai: Jolanta Abele, Agnija Germane, Guna Millerstone, Bronius Gražys, Romualdas Balinskas, Mindaugas Skudutis, Julija Skudutytė, Giedrė Riškutė, Sigitas Prancuitis, Dainius Trumpis, Vaiva Kovieraitė, Birutė Kuicienė, Ričardas Garbačiauskas, Antanas Šeronas ir Kornelijus Užuotas.
Viena žymiausių Lietuvos portretisčių
Sofija Dembovskytė-Riomerienė laikoma viena geriausių Lietuvos portretisčių. Vis tik ilgą laiką jos vardas buvo gana primirštas, kol Šiaulių universiteto Dailės galerijos direktoriui Kornelijui Užuotui kilo mintis surengti jos vardo menininkų plenerą.
„Šios autorės niekas labai neprisimindavo, todėl pernai Šiaulių universiteto Dailės galerija parašė projektą „Sofija Romerienė. Užmiršta“. Ir štai jau antrus metus vyksta projektas“, – sako projekto kuratorius K. Užuotas.
Tarpukariu Tytuvėnuose gyvenusi menininkė kartu su vyru priklausė to meto inteligentijai, bendravo su žinomais aktoriais, kūrėjais. Pasak Kornelijaus Užuoto, Riomerių dvaras buvo strategiškai patogioje vietoje – Tytuvėnuose stodavo traukinys, vykstantis maršrutu Kaunas–Ryga, tad dvare rinkdavosi daug iškilių tarpukario žmonių, įamžintų menininkės portretuose.
„Pati S. Riomerienė susilaukė penkių vaikų. Tačiau tai nesutrukdė jai daug tapyti, dailininkė paliko daugybę portretų. Po karo menininkė išvyko į Europą, o gyvenimą baigė Monrealyje, Kanadoje. Šiandien tik dalis jos darbų yra Lietuvoje“, – sako K. Užuotas.
Plenere – ir neeiliniai portretai
Plenero metu menininkai tapo portretus, tačiau pasak jų – tai sudėtingas žanras, nes, norint atvaizduoti žmogų, nepakanka pažvelgti į jo išvaizdą. Pozuojantį asmenį reikia perprasti, atskleisti jo asmenybę. Tarp sutikusių pozuoti portretams – Šiaulių universiteto rektorius Donatas Jurgaitis, Menų fakulteto dekanas Vaidotas Janulis, menininkas Petras Rakštikas.
Vienas įdomiausių plenero darbų – Romualdo Balinsko tapytas menų fakulteto dekano portretas. Menininkas V. Janulį tapė jau nebe pirmą kartą, todėl labai įdomu palyginti, kaip per kelis dešimtmečius pakito darbo technika ir pats žmogus.
„Vienas iš įdomiausių mano „eksponatų“ – Vaidotas Janulis. Vieną jo portretą tapiau 1987 metais, prisiminęs šį darbą panorau nutapyti Vaidotą dar kartą ir sugretinti šiuos du darbus. Koks jis yra dabar ir koks buvo prieš 28 metus“, – sako R. Balinskas.
Surengs darbų parodą Lietuvoje ir Latvijoje
Pleneras artėja prie pabaigos, tačiau liepos 24 – rugpjūčio 19 dienomis geriausi darbai bus eksponuojami Šiaulių universiteto Dailės galerijoje. Vėliau projekto metu nutapyti portretai iškeliaus į Latvijos Talsų krašto muziejų Latvijoje. „Talsų krašte lankosi labai daug dailės žmonių. Tad tame muziejuje darbus greičiausiai pamatys pusė Latvijos menininkų“, – sako K. Užuotas.
Pasak projekto kuratoriaus, tokio dalininkų projekto, skirto portretams, daugiau nėra, tad ši paroda turėtų pritraukti daug žmonių ir atkreipti dėmesį tiek į universitetą, tiek į meną ir portreto žanrą.