Šiauliuose liko dvi vienmandačių rinkimų apygardos
Prieš Seimo rinkimus Valstybinė rinkimų komisija (VRK) patvirtino naujus pakeitimus – perbraižė vienmandačių rinkimų apygardų ribas. Šiaurės Lietuvos žemėlapio pokyčiai – kardinalūs. Štai Šiauliuose iš trijų liko tik dvi apygardos – „Aušros“ ir „Saulės“, dalis miesto sujungta su rajonu ir padaryta „Kuršėnų-Dainų“ apygarda. Vietiniai politikai sutaria dėl vieno – šių pakeitimų reikėjo, tačiau ar nebuvo galima palaukti iki kitų Seimo rinkimų?
Gali kilti nepatogumų
„Pakeitus Seimo rinkimų įstatymą ir sumažinus žirkles, susiklostė tokia situacija, kad reikėjo pusę Lietuvos perbraižyti iš naujo“, – patvirtino VRK narys Arnas Neverauskas.
2015-ųjų vasarą pradėti vienmandačių rinkimų apygardų perbraižymo darbai baigti gruodžio mėnesį – tada buvo patvirtintos naujos ribos. Apygardų ribos buvo keistos vadovaujantis Įstatyme numatytais kriterijais – rinkėjų skaičiumi, praėjusių Seimo rinkimų vienmandačių rinkimų apygardų ribomis, administracinėmis ribomis.
Pokyčiai įvairūs – štai Vilniui pridėtos dvi apygardos, Kaune ir Šiauliuose apygardų skaičius sumažėjo po vieną. Pasak A. Neverausko, kai kur apygardų ribos keitės 50 proc. ir daugiau. Natūralu, kad tokie pokyčiai gali sukelti nepatogumų tiek rinkėjams, tiek kandidatuojantiems politikams. To neneigia ir VRK narys A. Neverauskas:
„Žinoma, kai kur buvo galima padaryti kitaip, ne į visus mano siūlymus buvo atsižvelgta, perbraižant apygardų ribas. Manau, kad kai kuriems rinkėjams tikrai bus nepatogumų, pavyzdžiui, jeigu jie turi mėgstamą politiką ir nuolat jį rinko. Tačiau pakeitus apygardų ribas, jie to daryti nebegalės, nes tas pats politikas negali kandidatuoti dviejose apygardose. “, – sako A. Neverauskas.
Per mažai laiko susipažinimui su rinkėjais
Darbo partijos Šiaulių miesto skyriaus pirmininkė Danguolė Martinkienė teigia, kad problema slypi ne pakeitimuose, o pačiame laike.
„Visa tai padaryta likus pakankamai nedaug laiko iki rinkimų. Partijoms svarstant, kuris kandidatas galėtų būti toje ar anoje apygardoje, turbūt iškyla nepatogumas dėl laiko. Šiuo atveju kandidatas turi aplankyti pakankamai daug rinkėjų, tai ypač aktualu „Kuršėnų-Dainų“ apygardos kandidatams, kur miestas sujungtas su rajonu“, – mano D. Martinkienė.
Pasak jos, likęs laiko tarpas yra tiesiog per mažas, kad kandidatai spėtų pabendrauti ir susipažinti su visais rinkėjais. „Darbietė“ priduria, kad laikas parodys, ar šis pakeitimas teisingas t. y. ar efektyvu, kai vienas Seimo narys turės darbuotis ir mieste, ir rajone.
„Bet kuriuo atveju manau, kad nesvarbu kurioje apygardoje kandidatuoji, svarbiausia padėti bet kuriam šiauliečiui, kuri kreipiasi į tave pagalbos, jis gali būti ir ne iš tavo apygardos. Mano tikslas – atstovauti kiekvieną šiaulietį“, – sako D. Martinkienė.
Analogiška problema turėtų iškilti ir rinkėjams – pasikeitus vienmandačių rinkimų apygardų riboms, jie turės rinkti Seimo narį iš žmonių, kurių galbūt jie nespės gerai pažinti per tokį trumpą laiką.
„Apie apygardų pakeitimą aš tik neigiamai atsiliepiu – tai buvo padaryta likus nedaug laiko iki rinkimų. Kiekvienas Seimo narys, vienmandatininkas, dirba savo apygardoje, žino savo rinkėją, žmones ir t. t. Šių pakeitimų reikėjo, tačiau mes juos siūlėme daryti 2020-iesiems“, – sako Lietuvos socialdemokratų partijos Šiaulių miesto skyriaus pirmininkas ir Seimo narys Edvardas Žakaris.
Pasak jo, kitas dalykas – padaryta tokia viena keista apygarda, kur pusė rinkėjų iš miesto, o kita pusė – iš kaimų. E. Žakario nuomone, šiek tiek skiriasi šių žmonių gyvenimo būdas ir poreikiai, o „Kuršėnų-Dainų“ apygardos išrinkto politiko darbas gali būti gana sudėtingas, pavyzdžiui, kaip reikės paskirstyti laiką susitikimams su rinkėjais?
„Pirmadieniais yra susitikimai su rinkėjais, tai tu juk nebūsi dviejose vietose vienu metu, tarkim Kuršėnuose ir Šiauliuose. Vadinasi reikės skirti kas antrą pirmadienį, o nuo to žmonėms jau blogiau. Jeigu darysi susitikimus viename mieste iš ryto, o kitame – po pietų, vėlgi gali kilti problemų kaimo žmonėms – kai kur autobusai gana retai važinėja. Tai tokia sudėtingesnė apygarda, tačiau viskas priklausys nuo išrinkto Seimo nario“, – mano E. Žakaris.