Šiauliuose pristatyta įspūdinga žydų gelbėtojo istorija
Švedijos ambasadorė Lietuvoje Maria Christina Lundqvist ir Šiaulių miesto meras Artūras Visockas Chaimo Frenkelio viloje atidarė pirmą kartą mūsų šalyje eksponuojamą Švedijos instituto parodą Raulis Valenbergas: aš neturiu kito pasirinkimo. Paroda pasakoja įspūdingą Švedijos diplomato istoriją, II Pasaulinio karo metais nuo genocido išgelbėjusio tūkstančius žydų.
Pirmą kartą Lietuvoje pristatytas garsiausio Švedijos žydų gelbėtojo gyvenimo kelias. Ekspozicijai pasirinktas žydų kultūros paveldo objektas – Šiaulių Chaimo Frenkelio vila.
„Tikimės, kad ekspozicijai keliaujant per Lietuvą, tai bus vieta, kur galėsime kalbėti apie demokratijos ir tolerancijos vertybes. Tai labai aktualios temos šiuo neramiu laikotarpiu“, – sakė ambasadorė Maria Christina Lundqvist.
„Rauliui Valenbergui, turtingos ir įtakingos šeimos palikuoniui, buvo užtikrinta puiki ateitis, tačiau jis pasirinko kitą kelią – gelbėti žmones. Deja, pats dingo Rusijos kalėjimuose. Šiandien turime unikalią galimybę per vieną istoriją pamatyti, koks stiprus gali būti žmogus. Esu dėkingas Švedijos ambasadorei už šį puikų žmogiškumo ir pasiaukojimo pavyzdį“, – parodos atidaryme kalbėjo Šiaulių miesto meras Artūras Visockas.
Raulis Valenbergas – švedų diplomatas, dar pagarbiai vadinamas Švedijos Šindleriu. Karo metais dirbdamas Vengrijoje, pagal susitarimą su sąjungininkais amerikiečiais, R. Valenbergas stengėsi nuo genocido išgelbėti kuo daugiau žydų, kuriuos kėsinosi sunaikinti naciai. Mirti pasmerktiems žydams jis išduodavo diplomatinius pasus, tokius dokumentus gavę asmenys galėjo išvykti į Švediją, juos globojo Švedijos karališkoji diplomatinė misija Budapešte. R. Valenbergas taip pat suteikdavo žydams galimybę prisiglausti Švedijos išpirktuose bei šios šalies teritorija paskelbtuose pastatuose. Karo pabaigoje gyvų liko apie 120 000 Vengrijos žydų, iš kurių apie 20 000 išgelbėjo R. Valenbergas. Kitų šaltinių duomenimis, jo nuopelnai galėjo būti dar didesni. Teigiama, kad jo pastangų dėka nuo sunaikinimo buvo išgelbėtas Budapešto žydų getas.
Karo pabaigoje R. Valenbergas buvo suimtas sovietų slaptosios milicijos NKVD, apie jo likimą daugiau nėra žinoma. Garsus žydų gelbėtojas yra paskelbtas Pasaulio tautų teisuoliu, jam suteiktas itin garbingas JAV garbės piliečio vardas.
Parodos organizatoriai – Švedijos Karalystės ambasada Lietuvoje ir Švedijos institutas, partneriai – Šiaulių miesto savivaldybė ir Šiaulių „Aušros“ muziejus. Paroda veiks iki rugpjūčio 15 dienos.
Švedijos ambasadorė Maria Christina Lundqvist ir Šiaulių miesto meras Artūras Visockas taip pat apžiūrėjo ir kitas Šiaulių „Aušros“ muziejaus ekspozicijas, vėliau apsilankė bendroje Lietuvos-Švedijos įmonėje „Artilux“. Tai didžiausia elektrinių prietaisų, apšvietimo ir namų dekoro produktų gamintoja Baltijos šalyse.