Silpnaregiai ir aklieji laukia savanorių ir asmeninių asistentų
Spalio 26 dieną į savo būstinę Vandentiekio gatvėje rinkosi Plungės rajone gyvenantys aklieji ir silpnaregiai. Bendruomenė aptarė, ką nuveikė per metus, pasveikino jubiliejines sukaktis šventusius kolegas, išreiškė norus, ką būryje būtų galima nuveikti kitais metais, taip pat išsirinko naują skyriaus pirmininkę ir gausesnę, nei buvo anksčiau, tarybą. Ataskaitiniame susirinkime dalyvavo Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis, jo patarėjas Mantas Česnauskas, Socialinės paramos skyriaus vedėja Genovaitė Vasylienė ir vyr. specialistė Kristina Karalienė, Visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Zablockienė, VšĮ Klaipėdos ir Telšių regionų aklųjų centro direktorė Daina Vitkauskienė.
Meras A. Klišonis pasidžiaugė, kad į draugiją susibūrę Plungės aklieji ir silpnaregiai jau daug metų yra viena iš pačių aktyviausių žmonių su negale bendruomenių. Jei turi kokią bėdą, kaip antai – dėl būstinės patalpų šildymo, – ieško rėmėjų, kreipiasi į Savivaldybę ir randa problemos sprendimo būdą.
„Dabar, kai krosnis jau pastatyta, asfalto danga Vandentiekio gatvėje sutvarkyta, nebe gėda ir pačiam pas jus atvykti“, – prisipažino meras, perdavęs bendruomenei saldų lauknešėlį – medaus, arbatos ir saldainių.
Naudodamasis proga A. Klišonis susirinkusiesiems papasakojo, kokie artimiausiu metu numatomi miesto infrastruktūros pagerinimo darbai, informavo, kad gana judrioje Laisvės ir Telšių gatvės sankryžoje numatyta statyti žiedinę sankryžą, kurioje prie perėjų veiks ir garsinis reguliavimas silpnai matantiems pėstiesiems.
Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Plungės skyriaus pirmininkė Vaida Medineckienė pateikė praėjusių metų veiklos ataskaitą. Bendruomenėje šiuo metu – 80 narių, per metus įstojo penketas naujų, du žmonės mirė. Jų atminimas buvo pagerbtas tylos minute.
Ne pirmus metus Plungės akluosius ir silpnaregius savarankiškai gyventi moko specialų išsilavinimą turinti socialinė darbuotoja Janina Rupšienė. Vyksta mobilumo ir orientacijos mokymai, aiškinama, kaip naudotis techninėmis priemonėmis, kitais silpnaregiams pritaikytais buitiniais prietaisais.
Silpnaregiai užsiima menine veikla, muzikuoja, skaito įgarsintas knygas. Veikia rankdarbių būrelis. Užmezgė ryšius su cukrinio diabeto klubu, „Plungės vilties“ bendruomene, „Cyruliu“. Pristato Baltosios lazdelės programą mokyklose ir kaimų bendruomenėse, dalyvauja įvairiuose renginiuose, sąskrydžiuose, maldos dienose, bendrauja su pirminės sveikatos priežiūros centrais, kad gautų informacijos apie silpnaregius, kurie dar neįsitraukė į filialo veiklą. Dėkingi, kad, esant poreikiui, konsultacijas teikia psichologė Birutė Žiūraitienė.
Ataskaitiniame susirinkime dalyvavusi Klaipėdos ir Telšių regionų aklųjų centro direktorė D. Vitkauskienė kalbėjo, jog nuo 2019 metų aklųjų draugijų laukia kardinalūs pokyčiai, mat, sprendžiama, kad žmogus su tokia negale turėtų po asmeninį asistentą. Jei anksčiau į aklųjų ir silpnaregių draugijas buvo galima priimti ir sveikus žmones, dabar jau keliamas reikalavimas, kad sveikieji neviršytų 10 proc. filialo narių.
„Mes labai laukiame savanorių, kurie galėtų padėti. Štai Plungės filialas turi patalpas, kiemą, yra ir ūkinės veiklos (pasirūpinti kietu kuru, pakurti krosnį, nupjauti žolę ar pan.), todėl pagalba būtų labai reikalinga. Vien Plungėje yra daug ant lovos gulinčių filialo narių, kuriuos taip pat reikia aplankyti, pakalbinti, pabūti, todėl vienam socialiniam darbuotojui tai per didelis darbo krūvis. Kai žmogus apanka, atrodo, kad griūva visas jo gyvenimas, tačiau mes turime eiti į žmones ir būti matomi savo veikla, renginiais, akcijomis, kad tie, kuriuos ištiko negalia, žinotų: jei aklieji nepasiduoda, tai ir aš galiu aktyviai gyventi, mokytis, dirbti. Mes esame susibūrę, todėl stiprūs, ir turime padėti, kam mūsų pagalbos reikia“, – kalbėjo D. Vitkauskienė.
Jos siūlymu Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Plungės skyriaus pirmininke išrinkta J. Rupšienė. Naujosios pirmininkės prašymu buvo sudaryta gausesnė (7 narių) skyriaus taryba.
Artimiausias renginys, į kurį apsisprendė vykti plungiškiai, numatytas gruodžio 8 dieną Klaipėdoje, kai vyks specialiai neregiams įgarsintas spektaklis „Tėvas“.