Šiltojo sezono traumos ir nelaimingi atsitikimai: kaip jų išvengti?
Vasaros metu, kai orai šilti ir dienos ilgos, dažniau norisi laiką leisti gryname ore, lankytis įvairiuose renginiuose, keliauti, sportuoti ar kitaip pramogauti. Deja, toks aktyvumas didina traumų ir nelaimingų atsitikimų riziką – vieniems jų išvengti pavyksta, tačiau kitiems tenka susitaikyti su ilgalaikėmis pasekmėmis. Tad ką gi daryti, kad vasaros nuotykiai netaptų liūdnu prisiminimu, o traumų ir nelaimingų nutikimų palikti pėdsakai būtų kuo mažesni?
Viena geriausių apsaugų, be abejo, yra asmens draudimas. Pasirūpinę juo, galėsite būti ramūs dėl pačių didžiausių rizikų – žala dengiama kaulų ir sąnarių, vidaus organų ir minkštųjų audinių traumų, infekcinių ligų, neįgalumo ir net mirties atvejais, todėl apsidraudus gyvenimas neabejotinai tampa kur kas ramesnis. Gjensidige asmens draudimas – puikus pasirinkimas visiems, kurie mėgsta aktyvų laisvalaikį arba nerimauja dėl rimtų nelaimių ir artimųjų likimo mirties ar neįgalumo atveju.
Vandens pramogos
Ne paslaptis, kad vandens telkiniai vasarą traukia daugybę žmonių. Čia gaivinamės, mėgaujamės laiku ir gamta – vis dėlto, atostogaujant paplūdimyje, prie ežero ar upės naudinga prisiminti keletą saugumo taisyklių:
- Plaukimo įgūdžiai. Įsitikinkite, kad jūs ir jūsų šeimos nariai mokate plaukti. Jei nesate užtikrinti, niekada nenutolkite nuo kranto ir laiką leiskite saugiame gylyje. Jei plaukimas yra sritis, kurią labai norėtumėte atrasti ir išmėginti plačiau – užsirašykite į plaukimo pamokas, kuriose įgysite pasitikėjimo savimi, sustiprinsite raumenis ir būsite pasiruošę smagiam ir saugiam laikui vandenyje.
- Gelbėjimosi liemenės. Visada dėvėkite gelbėjimosi liemenę, ypač plaukdami valtimi, baidare ar užsiimdami jėgos aitvarų sportu, plaukiodami irklentėmis. Net jei esate patyręs plaukikas, išgąstis, nenumatyta situacija ar net vėsus vanduo gali netikėtai paveikti raumenis, todėl gali būti sunku išplaukti įkritus vandenin.
- Stebėkite orų sąlygas. Venkite vandens pramogų esant blogam orui, ypač perkūnijai. Atostogaudami prie jūros, visada atkreipkite dėmesį į gelbėtojų nurodymus dėl bangų bei duobių jūroje.
Dviračiai, paspirtukai ir riedučiai
Dviračiai, paspirtukai ir riedučiai yra vienas populiariausių laisvalaikio praleidimo būdų šiltomis vasaros dienomis. Pripažinkime – juk neapsakomai smagu lėkti su vėju ir mėgautis greičiu bei atotrūkiu nuo rutinos bei darbų. Vis dėlto, saugumo priemonės užsiimant šia veikla yra būtinos:
- Šalmai. Visada dėvėkite šalmą važiuodami dviračiu ar riedučiais. Jis apsaugo nuo didelių galvos traumų bei leidžia išvengti sunkių veido sužalojimų nesuvaldžius riedučių, paspirtuko ar dviračio.
- Apsauginė įranga. Naudokite kelio ir alkūnių apsaugas, ypač vaikams. Jei mėgstate didelį greitį ir važinėjate kalvotomis vietovėmis, apsaugos yra tiesiog būtinos.
- Taisyklių laikymasis. Laikykitės eismo taisyklių ir naudokite dviračių takus, kur tik jie yra. Niekada nelėkite dideliu greičiu ir venkite staigaus manevravimo judriose vietose.
Lauko žaidimai ir sportas
Neatskiriama vasaros pramogų lauke dalis yra ir laiko žaidimai bei sportas. Aktyvus laisvalaikis yra būtinas gerai fizinei bei emocinei gerovei, tačiau jis taip pat gali sukelti įvairių traumų, tokių kaip raiščių patempimai ar sumušimai. Sportuodami ar žaisdami lauke saugokitės:
- Perkaitimo ir dehidratacijos. Gerkite daug vandens ir visada turėkite vandens gertuvę kartu su savimi. Aukšta temperatūra gali kelti pavojų sveikatai, todėl itin karštomis dienomis rekomenduojama vengti buvimo saulės atokaitoje.
- Pernelyg staigios raumenų apkrovos. Prieš bet kokią fizinę veiklą atlikite apšilimo pratimus ir atvėsinkite kūną po jos. Taip išvengsite patempimų ir kelias dienas trunkančio skausmo po treniruočių.
- Netinkamos įrangos. Naudokite jūsų pasirinktam sportui skirtą specialią aprangą ir avalynę, kad sumažintumėte traumų riziką.
Be to, saugumo reikėtų laikytis ne tik užsiimant fizinėmis veiklomis – svarbu jį palaikyti darbuojantis namuose, atliekant remonto darbus ar prižiūrint sodą, daržą. Darbams visada rinkitės profesionalius, konkrečiai veiklai pritaikytus įrankius ir nerizikuokite dirbdami aukštuose medžiuose ar atlikdami darbus ant pastatų be kitų žmonių pagalbos ir priežiūros.