Šilumos moduliai – galimybė individualiai reguliuoti šilumos suvartojimą
Vienas iš tokių galimų sprendimų yra mažos galios šilumos modulių įrengimas butuose. Mažos galios šilumos moduliai – tai sukomplektuoti, montavimui paruošti įrenginiai su įmontuotais kompaktiškais vienu arba dviem efektyviais plokšteliniais šilumokaičiais bei temperatūros srauto reguliavimo prietaisais. Jie įrengiami arba šildymui, arba karštam vandeniui ruošti, arba abiems šiems poreikiams tenkinti.
Didžiausias mažos galios šilumos modulių privalumas yra galimybė patiems reguliuoti šildymo režimą, t.y. vartoti šilumos tiek, kiek patys norite. Kiekvienas modulis turi jame įrengtą šilumos kiekio skaitiklį, todėl žmogus visada gali tiksliai žinoti, kiek šilumos suvartojo. Tokiu būdu, žmogus gali ir reguliuoti temperatūrą atskirose patalpose ir mokėti mažiau.
Šiuos modulius galima naudoti kaip ekonomiškai pagrįstą alternatyvą tradicinėms šildymo sistemoms su pastato rūsyje sumontuotais centriniais katilais arba elektriniais vandens šildytuvais.
Šildymo sistemos su mažos galios šilumos moduliais butuose šiek tiek panašios į kolektorines šildymo ir karšto vandens tiekimo sistemas, tačiau skiriasi nuo jų tuo, kad modulinės sistemos atveju namo rūsyje įrengiamas šilumos punktas, pažeminantis iš centralizuoto šilumos tiekimo tinklo tiekiamos šilumos parametrus (slėgį ir temperaturą). Pažemintų parametrų šilumnešis nukreipiamas į kiekvieną butą ar patalpą, kurioje įrengiami šilumos reguliavimo prietaisai. O čia jau pats vartotojas nusistato, kiek ir kurioje patalpoje šilumos suvartoti.
Tokioje sistemoje labai lengva įrengti individualią apskaitą, nes ateina tiktai du vamzdžiai su šilumnešiu. Karštas vanduo ruošiamas vietoje, todėl nebereikia karšto vandens tiekimo ir cirkuliacinės linijos, kitaip vadinamo „gyvatuko“, dėl kurio gyventojai dažnai būna nepatenkinti. Taip pat sumažėja ir šilumos nuostoliai vamzdynuose.
Moduliui įrengti bute reikia labai nedaug erdvės. Jį galima sumontuoti vonios sienoje arba ant sienos. Esant modulinei sistemai gali būti įrengiamas ir individualus šildymo kontūras. Kiekvieno buto šildymo sistema tampa individuali, nebeturi ryšio su kitų butų šildymo sistemomis. Šiluma į modulius tiekiama iš centralizuoto šilumos tiekimo tinklo, tačiau jos suvartojimą jau gali reguliuoti pats vartotojas. Šiuo būdu kiekvienas vartotojas gali pats užsitikrinti norimą komforto lygį ar taupyti šilumos energiją. Modulinės šildymo sistemos priežiūra yra nesudėtinga.
Pirmieji mažos galios šilumos moduliai prieš keletą metų buvo sumontuoti Klaipėdoje, vėliau Vilniuje ir Rietave. Kaune taip pat jau yra keletas namų, kuriuose yra sumontuoti šilumos moduliai. Pastaruoju metu, Lietuvoje spartėjant renovacijos procesams, šilumos moduliai vis dažniau įrengiami vartotojų butuose kaip efektyvi šilumos taupymo priemonė.
Specialistų atlikti skaičiavimai rodo, kad gyventojai, pasirinkdami šilumos modulius butuose, laimi daugiau, nei pereidami prie autonominio šildymo dujomis. Mažos galios šilumos moduliai suteikia tas pačias galimybes individualiai reguliuoti šilumą ir turėti individualią apskaitą, išvengiant dujinio katilo (papildomo ugnies ir taršos šaltinio) įrengimo bute. Esant autonominiam šildymui dujomis, padidėja vietinis užterštumas. Apatinių aukštų gyventojai labiau teršia orą aukščiau gyvenantiems kaimynams. Be to, dėl atsiradusių papildomų kaminų prie pastato išorinių sienų, pablogėja pastato estetinis vaizdas. Įrengiant dujinius katilus miesto daugiabučiuose, pažeidžiami ir įstatymai, ir miestų savivaldybių sprendimai bei kitų gyventojų interesai.
Tuo tarpu, šilumos moduliai suteikia galimybę šildytis individualiai nepažeidžiant įstatymų ir kitų žmonių interesų. Jie atitinka ir šilumos tiekėjo išduotas technines sąlygas ir gyventojų keliamus reikalavimus. Be to, bemaž dvigubai atpigus centralizuotai tiekiamai šilumai, vartoti šilumą iš centralizuotų tinklų yra gerokai pigiau, nei šildymui naudoti gamtines dujas.