Simfoninis orkestras – prasminga jaunos šeimos dovana Plungei
Plungė – nedidelis miestas, galintis pasigirti gausybe nuostabių dalykų, o nuo praėjusių metų gruodžio mūsų miestas sužibo dar vienu deimantu: jauna ir entuziazmo nestokojanti Ievos ir Pauliaus Lygnugarių šeima įgyvendino savo (o turbūt ir daugumos) svajonę – įkūrė pirmąjį regioninį Plungės kultūros centro simfoninį orkestrą. Apie idėją, aktualijas bei planus ir kalbėjome su orkestro sielomis.
Per premjerinį koncertą – sausakimša salė
Prieš mėnesį praūžusi Plungės miesto šventė tikrai nepaliko abejingų. Tarp gausybės renginių bene vienas ryškiausių buvo premjerinis Plungės kultūros centro simfoninio orkestro koncertas (orkestro debiutinis pasirodymas buvo jau vasarį, praėjus vos porai mėnesių po įsikūrimo!), subūręs pilnutėlę salę klausytojų. Scenoje darniai muzikavo per trisdešimt muziką mylinčių mūsų rajono žmonių, dauguma – jaunimas. Ne nuostabu, juk ir patys orkestro įkūrėjai – Ieva Varkalytė-Lygnugarienė ir Paulius Lygnugaris – jauni ir entuziazmo bei idėjų nestokojantys žmonės.
Po įspūdingo koncerto, kurio metu skambėjo klasikos ir džiazo kūriniai, o orkestro muziką papildė solistų pasirodymai, Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis negailėjo gražių žodžių simfoninio orkestro įkūrėjams ir nariams. „Didžiuojamės galėdami pristatyti 24-ąjį, jauniausią, visai neseniai įsikūrusį, vadinasi, ir mylimiausią kolektyvą. Kurti profesionalią muziką – sudėtinga, bet plungiškiai įrodė, kad ir tai gali. Jūs – šaunuoliai!“ – kalbėjo Kultūros centro vadovas.
Šiltų žodžių tąkart negailėjo ir rajono meras Audrius Klišonis, sakęs, jog didžiuojasi būdamas plungiškis, o salėje susirinkę klausytojai negailėjo gausių aplodismentų.
Idėja su svajonės ir veiklos prieskoniais
Ieva ir Paulius – muzikos žmonės. Plungiškė Ieva nuo šešerių smuikuoja. Kai baigė Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklą, tėvai liepė apsispręsti – toliau gilintis į muzikos subtilybes ar rinktis kitą gyvenimo kelią. Ieva pasirinko muziką ir išvyko mokytis į Klaipėdą, Stasio Šimkaus konservatoriją. Vėliau smuikininkė Klaipėdos universiteto (KU) Menų fakultete baigė muzikos pedagogikos studijas, grojo Klaipėdos valstybiniame muzikiniame teatre.
Paulius kilęs iš Kulių. Jis taip pat baigė Mykolo Oginskio meno mokyklą, Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatoriją, KU Menų fakultete įgijo trombonininko specialybę. Studijuodamas Paulius gilinosi ir į dirigavimo meną. Profesionalų trombonininką tai domino, o sulaukęs daugumos pastabų, jog dirigavimas jam puikiai sekasi, muzikas nenustoja tobulintis – dabar studijuoja magistratūroje ir, kaip pats sakė, iš puikaus dėstytojo semiasi dirigavimo meno paslapčių, tobulina įgūdžius.
Du jauni muzikalūs žmonės susitiko studijų metais ir nuo to laiko nesiskyrė. Jie – šeima gyvenime (visai neseniai, birželio pabaigoje, sumainiusi aukso žiedus) ir darni profesionalių simfoninio orkestro vadovų pora – Ieva yra orkestro koncertmeisterė, pirmasis smuikas, o Paulius – puikiai batutą valdantis dirigentas.
Kurį laiką Klaipėdoje gyvenusi pora vis pamąstydavo apie grįžimą į Plungę, jautė šiam miestui trauką. Apsigyvenę čia įsidarbino meno mokyklose: Paulius dar būdamas Klaipėdoje gavo kvietimą dirbti Plungės Mykolo Oginskio meno mokykloje, dar dirba ir Platelių meno mokyklos Kulių skyriuje, kuriame mokytojauja ir Ieva. Tačiau vien būti mokytojais muzikantams buvo maža, trūko veiklos, norėjosi įkurti kažką savo, kiek įmanoma daugiau save realizuoti. Abiem kildavo minčių suburti muzikuojantį kolektyvą (Ieva sakė ir anksčiau burdavusi muzikantų grupes), tiesa, pradžioje apie simfoninį orkestrą jie nemąstė. Tačiau entuziazmo ir drąsos nestokojanti pora leido sau pasvajoti drąsiau, ir idėja – simfoninis orkestras, palaikoma kolegų, Kultūros centro vadovo R. Matulio bei Plungės rajono mero A. Klišonio, netrukus tapo kūnu.
Ieva su Pauliumi labai dėkingi Kultūros centro direktoriui bei rajono merui, nes būtent jie pasitikėjo jaunais vadovais, leido įgyvendinti planus. Be to, Ieva taria širdingą ačiū ir Plungės miesto garbės piliečiui, maestro Stasiui Domarkui, pakvietusiam ją prisijungti prie Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro kolektyvo. Ten įgyta patirtis labai praverčia dabartinėje veikloje – smuikininkė, orkestro vadovė puikiai išmano scenos subtilybes.
Orkestre – ir mokiniai, ir direktorius
Šiuo metu simfoninio mūsų miesto orkestro šeimą sudaro per trisdešimt narių – konkretaus skaičiaus Ieva su Pauliumi nesiryžo įvardinti, nes jis nuolat kinta. Nepaisant to, kad narių išties nemažai, vadovai labai kviečia prisijungti naujus muzikantus. „Nebūtina būti smuikininku, kontrabosininku ar groti fleita – svarbiausia yra muzikalumas ir noras būti simfoninio orkestro dalimi“, – sakė jaunieji vadovai. Šaunus orkestro kolektyvas labai laukia Plungės rajono gyventojų: juk tikrai yra tokių, kurie kažkada muzikavo, baigė meno mokyklas, konservatorijas, tačiau likimas mestelėjo kitokių iššūkių, ir instrumentai liko nuošaly. „Tikrai nereikia bijoti, kad ilgą laiką neliesti instrumentai nepaklus iš karto – ateikite, prisiminsite grojimą, jo teikiamą malonumą, kartu tobulėsime“, – mąstančius apie galimybę muzikuoti jos ir Pauliaus suburtame kolektyve drąsina pirmuoju smuiku griežianti Ieva. Rugpjūčio pabaigoje visi norintieji papildyti orkestrantų gretas bus laukiami Plungės kultūros centre.
Simfoninio orkestro kolektyvą sudaro muzikalūs, kultūringi, įvairaus amžiaus ir statuso (nuo mokinio iki… meno mokyklos direktoriaus!) žmonės, dauguma – profesionalūs muzikantai. Jauniausias kolektyvo muzikantas ką tik baigė penktą klasę (tačiau, kaip sakė Paulius, prie orkestro netruks prisijungti ir dar jaunesnis muzikantas), vyriausias – Platelių meno mokyklos direktorius. Rengiant premjerinį koncertą, solo partiją sutiko atlikti ir vyriausias orkestro narys – meno mokyklos direktorius Virginijus Valančius. „Tikrai ne kiekvienas direktorius ryžtųsi sugroti solo partiją, o šis žmogus (V. Valančius – aut. past.) neatmetė mano siūlymo ir nuspalvino koncertą trimito garsais“, – sakė dirigentas. Vadovai džiaugiasi, jog į jų suburtą kolektyvą noriai įsiliejo Plungės ir Platelių meno mokyklų mokytojai, buvę šių įstaigų mokiniai bei kiti plungiškiai, studijavę aukštosiose muzikos mokyklose ar konservatorijose. Orkestro muzikantai groja smuikais, klarnetais, fleitomis, violončele, kontrabosu, trimitais, saksofonais, trombonais, tūba, bosine gitara, fortepijonu, mušamaisiais, birbyne.
Planų ir svajonių – daug
Dabar atostogų metas, kai pailsėti nori ir gali visi kolektyvo nariai (nuo rudens jie vėl rinksis į rimtas, bet smagias repeticijas du kartus per savaitę), tačiau vadovai jau audžia gražius ateities planus. Visų kortų atskleisti Ieva ir Paulius nesiryžo (svajonės ir planai juk mėgsta tylą), tačiau patikino, jog Plungės kultūros centro simfoninis orkestras tikrai neapsiribos vienu muzikos žanru, tobulės ir sieks įvairovės.
Ieva užsiminė, kad planuose – ir stovyklos orkestrantams, kurių metu būtu dalijamasi gerąja patirtimi bei žiniomis, muzikuojama. Pasak orkestro koncertmeisterės, yra gausybė planų, sumanymų, bet viskam reikia ir laiko, ir, žinoma, pinigų (viena svajonių – nuosavi kolektyvo instrumentai). Kol kas pati pradžia, trūksta instrumentų, reikia daug skolintis, džiugias nuotaikas kartais temdo finansiniai dalykai, tačiau simfoninio orkestro vadovai nusiteikę optimistiškai. Pasak Ievos, viena kolektyvui padėsiančių lengviau atsikvėpti išeičių – rašyti projektus ir taip gauti finansavimą. Dar reikia pasimokyti, kaip tai daryti, bet kalbant su jaunaisiais simfoninio orkestro įkūrėjais tampa aišku – jie tikrai nenuleis rankų. O kol kas Ieva ir Paulius dėkingi rėmėjams, padovanojusiems pultų, apšvietimą.
Artimiausi planai – sakralinės muzikos koncertai. Kuriamas bažnytinės muzikos repertuaras ir pasvajojama apie sakralinės muzikos festivalius, kurie vyktų mūsų rajono bažnyčiose, prie kolektyvo prisijungtų solistai. Dabar simfoninio orkestro nariai jau ruošiasi pirmajam sakralinės muzikos koncertui, kuriame darnaus kolektyvo muzikavimą papildys ir iš Plungės kilusios solistės balsas. „Kol kas buriame savo krašto žmones, o gal kada ir Merūnas bus mūsų solistas“, – šypsodamasis sakė dirigentas Paulius.
Žiūrint į du jaunus, idėjų, noro, užsispyrimo nestokojančius žmones, Ievą ir Paulių Lygnugarius, tikrai norisi tikėti, kad visi jų planai virs realybe, o kelias profesionalumo link nebus labai duobėtas. Ir Plungė ilgai galės didžiuotis gražia bei prasminga, Oginskių laikus menančia, orkestro tradicija.