Simno šventėje persipynė istorijos, kultūros ir tradicijų akcentai
Praėjusį sekmadienį Simne vyko didelė šventė – bažnyčia minėjo 500 metų jubiliejų, o Simnas įprasmino Lietuvos mažosios kultūros sostinės 2020 vardą. Renginiai vyko nuo ryto.
Bažnyčiai – knyga
Penkių knygų apie Simną autorius prof. Arvydas Šeškevičius bažnyčioje pristatė knygą „Simno bažnyčiai 500 metų“. Profesorius papasakojo, kaip bažnyčios istorija nugulė į knygos puslapius, kaip keitėsi bažnyčia skirtingais istorijos laikmečiais.
Knygos pristatyme dalyvavo Jo ekscelencija Vilkaviškio vyskupas Rimantas Norvila, Alytaus rajono savivaldybės mero pavaduotoja Dalia Kitavičienė, mero patarėja Dalia Paulauskaitė, dr. Kazimieras Sventickas, Alytaus rajono savivaldybės bibliotekos direktorius Aivaras Vyšniauskas, simniškiai, svečiai.
„Gera žinia šiandien aplankė Simną. Ta knyga – tartum nedidelis vainikėlis to, kas šiandien dar bus. Kokia būtų istorija, jei nebūtų, kas ją užrašo. Visa laimė, kad yra žmonių, kurie kukliai, stropiai ir stipriai dirbdami užrašo viską, kas mums svarbu“, – kalbėjo mero pavaduotoja D. Kitavičienė.
Pabrėždama istorinės apybraižos svarbą ji minėjo: „Yra jaunas žmogus, kuris mėgsta sakyti, kad pasaulis keičiasi, ir viskas, kas buvo – nėra taip svarbu. Jie mėgsta sakyti, kad mes – kitokie, mes kursim kitą pasaulį, bet jie dar nežino, jog iš to, kas buvo, mes visi privalom labai daug ko mokytis. Man didelė garbė čia būti ir Jus, profesoriau, sveikinti. Perduodu linkėjimus nuo Alytaus rajono savivaldybės mero Algirdo Vrubliausko. Būkite sveikas, stiprus, rašykite!“ – sveikindama knygos autorių tęsė D. Kitavičienė.
Svečiai ir simniškiai dėkojo autoriui už knygą, kuri praturtins kultūrinio paveldo istoriją.
Knyga iki šių metų pabaigos bus paruošta skaityti elektorinėje versijoje, patalpinta Alytaus rajono savivaldybės viešosios bibliotekos interneto svetainėje ir kraštotyros svetainėje: dainavoskrastas.lt, taip pat bus sukurtas virtualus turas po Simno bažnyčią.
Simno bažnyčioje jubiliejaus proga surengta fotografijų paroda, skirta bažnyčios istorijai, čia dirbusiems kunigams atminti. Fotografijų parodą parengė Alytaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka. Nuotraukas apžiūrėti bažnyčioje galite iki rugpjūčio 31 d., o nuo rugsėjo 1 d. paroda veiks Simno bibliotekoje.
Šventės proga bažnyčia buvo papuošta Simno krašto bendruomenių pintais ąžuolų lapų ir kaspinų juostomis. Bažnyčios prieigose iš gėlių ir žolynų buvo išdėliota „500“.
Šv. Mišias aukojo vyskupas
Prieš Šv. Mišias gausus būrys dvasininkų, svečių bažnyčios šventoriuje dalyvavo jubiliejui skirto kryžiaus, kurį dovanojo Marijampolės rajono tradicinių amatų centro „Ūdrupis“ vadovė Anelė Nasulevičienė su vyru, šventinime. Kryžių pašventino, prisiminimais apie Simną dalijosi Panevėžio vyskupas emeritas Jonas Kauneckas.
Ąžuolinį 6 metrų aukščio kryžių išdrožė Alytaus rajono tautodailininkas Artūras Zienka.
Jubiliejui skirtas iškilmingas Šv. Mišias aukojo Vilkaviškio vyskupas Rimantas Norvila, dalyvavo Panevėžio vyskupas emeritas J. Kauneckas, Jo Eminencija Kardinolas Sigitas Tamkevičius, kiti dvasininkai.
Iškilmėje bažnyčioje taip pat dalyvavo Alytaus rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas, Seimo nariai, rajono mero pavaduotoja Dalia Kitavičienė, administracijos direktorė Gintarė Jociunskaitė, jos pavaduotojas Virgilijus Pranskevičius, savivaldybės tarybos nariai, Simno gyventojai, svečiai.
Mišiose ir po jų giedojo solistai Rasa Juzukonytė, Deividas Staponkus, jiems akompanavo prof. Aušra Motuzienė. Lietuvos Respublikos himną ir kitus muzikinius kūrinius atliko Lietuvos kariuomenės sausumos pajėgų orkestras, vadovaujamas leitenanto Ramūno Valaičio.
Iškilmė miesto aikštėje
Į Simno miesto aikštę po Šv. Mišių atžygiavo eisena, lydima kariuomenės orkestro, pasipuošusi Lietuvos valstybės ir istorine, Alytaus rajono savivaldybės, Simno seniūnijos ir Lietuvos mažosios kultūros sostinės vėliavomis. Eisenoje dalyvavo Alytaus rajono savivaldybės vadovai, dvasininkai, svečiai.
Šventės svečius ir dalyvius pasveikino meras A. Vrubliauskas.
„Mums šiandien svarbu, kad turime Bažnyčią su išskirtine istorija. Turime miestą, kurio ištakos siekia Žalgirio mūšio laikus. O man Simnas – tarsi mažas pasaulio modelis. Miestas, kuriame taikiai sugyveno įvairių tautybių žmonės – lietuviai, žydai, ir kiti. Kraštas, kuris visada siekė savivaldos ir kovojo už Lietuvos nepriklausomybę. Čia persipynę paprastų prekybininkų ir lietuviškos spaudos knygnešių slapti takai, Lietuvos partizanų kovų, lietuvių tremties ir žydų tautybės šeimų tragiški likimai. Būtent iš čia, iš Simno į pasaulį prieš 48-erius metus pasklido pirmieji „Lietuvos katalikų bažnyčios kronikos“ puslapiai. Kaip savivaldybės vadovas, aš džiaugiuosi ir didžiuojuosi mūsų dienų Simno žmonėmis, seniūnija ir veikliomis bendruomenėmis, įstaigomis bei organizacijomis, kiekvienu atskiru žmogumi, kuris prisideda prie gražesnio, šviesesnio gyvenimo, mūsų kultūros ir tradicijų puoselėjimo. Todėl šiandien noriu padėkoti tau, Simne, kad esi kultūros sostinė. Dėkoju visiems už šios šventės parengimą. Taip pat dėkoju Simno gyventojų iniciatyvinei grupei, kuri pasiūlė 2020-ųjų Alytaus rajono garbės piliečiu išrinkti jubiliejų švenčiančios Simno bažnyčios dvasininką, nepriklausomybės šauklį – Jo Eminenciją kardinolą Sigitą Tamkevičių“,– sakė Alytaus rajono savivaldybės vadovas A. Vrubliauskas.
Iškilmingai paskelbtas Alytaus rajono garbės pilietis. Juo tapo Jo Eminencija kardinolas Sigitas Tamkevičius. Savivaldybės meras A. Vrubliauskas įteikė Alytaus rajono garbės piliečio regalijas. Kardinolas sovietmečiu kovojo už Lietuvos laisvę ir žmogaus teises, Simne redagavo ir leido pogrindinį spaudos leidinį „Lietuvos Katalikų Bažnyčios kronika“.
Sveikinimo žodžius tarė svečiai.
Visos šventės metu veikė prekybininkų, tautodailininkų ir amatininkų mugė, bendruomenių kiemas.
Bendruomenių kiemeliuose – istorinė retrospektyva ir edukacija
Simno miesto istoriją papasakojo teatralizuotai pasipuošusios Simno bendruomenės. Žygiuodamos eisenoje jos pristatė senuosius amatus ir verslus, kuriuos iš arčiau pažinti buvo galima apsilankius bendruomenių kiemeliuose.
Bendruomenė „Simnija“ nusilenkė šventai kasdienei duonai. Jos kiemelyje buvo galima ne tik stebėti kepimą, bet ir skanauti iškepusios duonelės, taip pat pažaisti šaškėmis ant rankų darbo pagamintos didžiulės šaškių lentos.
Kavalčiukų kaimo bendruomenė pristatė bitininkystės ir sūrininkystės amatus. Kiemelyje – kvepiantis bitininkų ūkio medus, ypatingas dėmesys bitininkystės istorijai, bičių šeimos gyvenimui iš pačių bitininkų lūpų.
Gausi Kalesninkų bendruomenė atsigręžė į seniausią neaustinės tekstilės – veltinių vėlimo amatą. Bendruomenės narių rankose atgimė įspūdingi, šimtmečių paliesti, unikalūs senieji įrankiai ir medžiagos.
Verebiejų bendruomenė pristatė krašto tradicijas ir senąjį juostų audimo amatą. Pamatyti nemenką austinių juostų kraitį ir iš arti susipažinti su senosiomis audimo staklėmis panoro ne vienas.
Mergalaukio bendruomenė į savo kiemelį visus kvietė pasivaišinti bulviniais blynais ir skaniu gėrimu iš dvaro sodelyje užderėjusių slyvų.
Ankstesnį Simno, kaip žvejybos ir žvejų gyvenimą pristatė Kaimynų bendruomenė, kuri vilkėjo išskirtiniais žvejų rūbais. Jų kiemelyje buvo atkurti senieji papročiai, apie žvejybą iš lentinių valčių pasakojo, tinklą nerti mokė bendruomenės nariai. Kiemelyje kunkuliavo verdama sriuba, užsukę vaišinosi kepta ir rūkyta žuvimi.
Įspūdingas, puošnias senovines suknias dėvėjo ir galvos apdangalais puošėsi Simno bendruomenės narės – dvaro ponios. Apsilankiusį jų kiemelyje svečią ponios išpuošdavo ir čia pat įsiamžindavo momentiniu fotoaparatu.
Ąžuolinių bendruomenės vyrai taip pat priminė, kad Simno miesto istorija prasidėjo nuo karališkojo medžioklės dvaro. Ąžuolinių moterys kiemelyje kvietė paskanauti čia pat verdamos sriubos su žvėriena, o medžioklės žinovai galėjo įvertinti įdomią briedžio ragų ekspoziciją.
Geriausių atlikėjų koncertas
Simne koncertavo geriausi Lietuvos tenorai, susibūrę į „Tenoriados“ projektą. Jie atliko populiarias dainas ir operų arijas. Žiūrovai dainininkams plojo atsistoję.
Jaunimui koncertavo vienas populiariausių šalies atlikėjų Saulius Prūsaitis su išraiškinga grupe.
Alytaus rajono savivaldybės informacija