Širvintose vaiko teisių apsaugos specialistai dirba ir savaitgaliais, ir per šventes
Jau pusė metų, kai Širvintų rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos poskyrio specialistai, įpareigoti Administracijos direktoriaus įsakymu, dirba poilsio ir švenčių dienomis.
Kodėl priimtas toks sprendimas? Kuo jis svarbus?
Ne paslaptis, kad šeimos, kurios patiria tam tikras krizes, kurios yra įrašytos į socialinės rizikos šeimų sąrašą dėl piktnaudžiavimo alkoholiu, socialinių įgūdžių stokos, puikiai žino, kada gali tikėtis socialinių darbuotojų ar vaiko teisių apsaugos specialistų apsilankymų. Todėl neretai iškyla tokios problemos, kad darbo dieną atvykus į šeimą, randama tvarka ir ramybė, vaikai turi maisto, jie aprengti, tėvai blaivūs. O vakarais ir savaitgaliais, ypač sulaukus socialinių išmokų, situacija apsiverčia aukštyn kojomis.
Pasak Širvintų rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos poskyrio vedėjos Giedrės Vaičiūnienės, tiesioginis darbas su šeimomis savaitgalį ir švenčių dienomis pasiteisina. Galima geriau suprasti konkrečios šeimos situaciją, pajusti postūmį į gerąją ar į blogąją pusę. G. Vaičiūnienė džiaugiasi, kad į savaitgalio reidus pagal poreikį prisijungia ir socialiniai darbuotojai, policijos pareigūnai. Vykdant šiuos prevencinius reidus vien 2016 m. spalio – 2017 m. kovo mėn. šeimose buvo apsilankyta 162 kartus. Didelės rizikos šeimos, kuriose buvo aptikta girtaujant, aplankytos ne po vieną kartą. Pastebėjus rizikos veiksnius, asmenys yra įspėjami dėl galimų pasekmių, tėvams primenamos jų pareigos, suteikiamos konsultacijos.
Vaiko teisių apsaugos sritį kuruojančios Širvintų rajono savivaldybės mero pavaduotojos Irenos Vasiliauskienės teigimu, efektyvesnių priemonių paieška, intensyvus darbas lemia ir rezultatus. Rizikos šeimose pastebima gerų pokyčių, per metus nemaža šeimų pasistūmėjo į priekį, įveikė dideles problemas dėl alkoholio vartojimo, vaikų nepriežiūros. Nuo 2016 metų pradžios iki dabar iš socialinės rizikos šeimų sąrašo Širvintų rajone buvo išbrauktos 48 šeimos. Ir tai lėmė ne tik, kad vaikai sulaukė pilnametystės amžiaus, bet ir tai, kad bendrų pastangų dėka šeimos įveikė rizikos priežastis. Todėl ypač svarbus komandinis darbas ir tarpinstitucinis bendradarbiavimas.