Siūloma aiškiau apibrėžti emigrantų kelionės išlaidų kompensavimą ir supaprastinti visų šauktinių dokumentų tvarkymą
Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas Seime užregistravo Karo prievolės įstatymo pakeitimą, kuriuo siekiama patikslinti privalomąją pradinę karo tarnybą atlikti pašauktų karo prievolininkų tinkamumo tarnybai tikrinti kelionių apmokėjimo atvejus ir maksimalius tokių apmokamų kelionių išlaidų dydžius. Pataisomis taip pat siekiama supaprastinti karo prievolininkų tinkamumo pradinei karo tarnybai tikrinimo procedūras.
Pagal siūlomas įstatymo pataisas atlikti privalomąją pradinę karo tarnybą pašauktiems karo prievolininkams kelionių išlaidos būtų apmokamos dviem atvejais: iš gyvenamosios vietos pasitikrinti sveikatą ir atgal bei kelionės iš gyvenamosios vietos į paskirtą privalomosios karo tarnybos vietą.
Pataisose siūloma nustatyti, kad karo prievolininkams, kurių gyvenamoji vieta yra ne Lietuvoje, apmokamas vienos kelionės išlaidų dydis būtų ne didesnis kaip 2,6 Vyriausybės nustatytos bazinės socialinės išmokos dydžio (bazinės socialinės išmokos dydis – 38 eurai), t.y. šiuo metu karo prievolininkui, gyvenančiam užsienyje, už atvykimą pasitikrinti sveikatą būtų kompensuojama pagal pateiktus kelionės bilietus, bet ne daugiau kaip 98,8 eurų už vieną kelionę. Toks dydis nustatytas įvertinus duomenis apie pagrindines emigracijos kryptis ir vidutines lėktuvų bilietų kainas į/iš valstybių, kurios gyvena didžiausias emigravusių Lietuvos Respublikos piliečių skaičius.
Karo prievolininkams, kurių gyvenamoji vieta yra Lietuvoje, apmokamas vienos kelionės išlaidų dydis – ne didesnis kaip 0,15 Vyriausybės nustatytos bazinės socialinės išmokos dydžio, t.y. maksimali kompensacija už kelionę iš gyvenamosios vietos į paskirtą vietą būtų kompensuojama pagal pateiktus bilietus, bet ne daugiau kaip 5,7 eurų už vieną kelionę.
Panaši praktika yra taikoma ir kitose valstybėse, kurios turi privalomąją karo tarnybą. Pavyzdžiui, Estijoje atsargos kariams, už atvykimą iš užsienio į rezervo pratybas, yra mokama nustatyta maksimali 70 eurų dydžio kompensacija.
Teikiamomis pataisomis taip pat siūloma supaprastinti karo prievolininkų tinkamumo privalomajai pradinei karo tarnybai tikrinimo procedūras. Reikiamus dokumentus karo prievolininkai galės pateikti ir per atstumą – registruotu paštu, elektroniniu paštu, per įgaliotą asmenį, kt. būdais, – neatvykdami į karo prievolę administruojančią krašto apsaugos sistemos instituciją.
„Priėmus siūlomus pakeitimus, karo prievolininkai būtų suinteresuoti rinktis ekonomiškesnį kelionės variantą. Be to, karo prievolininkai reikalingus dokumentus galės pateikti nuotoliniu būdu, taupydami savo laiką ir nevykdami į karo prievolę administruojančią instituciją,“ – sako krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.
Seime užregistruotiems Karo prievolės įstatymo pakeitimams dar turi pritarti Seimas.