Smėlynės bibliotekoje skambėjo Vytauto Mačernio poezija
Gražią ketvirtadienio popietę Panevėžio Elenos Mezginaitės viešosios bibliotekos padalinyje – Smėlynės bibliotekoje – vyko literatūrinė popietė „Eilėse plazdanti dvasia“, skirta vienam jauniausių XX a. lietuvių literatūros klasikų Vytautui Mačerniui. Artėjant 102-osioms V. Mačernio gimimo metinėms, prisiminėme, nors labai trumpą, bet ryškų pėdsaką palikusį poeto gyvenimą. Liūdesiu alsuojantys sonetai, trioletai, eilėraščiai, vizijos, mintys – tai neįkainojamas V. Mačernio palikimas.
Renginio viešnia – Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatro aktorė Eleonora Koriznaitė – pristatė Vytauto Mačernio kūrybą, poeto ryšį su Panevėžio teatralais: Juozu Miltiniu, Vaclovu Blėdžiu, Donatu Banioniu. Skambėjo poeto eilės, paįvairinamos biografiniais faktais, pasakojimais, liudininkų atsiminimais.
Jaunojo poeto šviesiausias ir gražiausias prisiminimas – senolė. Ji V. Mačernio kūryboje užima ypatingą vietą. Jaučiamas ypač stiprus poeto ryšys su gamta, namais – gimtoji Šarnelė buvo jo didžiausias įkvėpimas: čia jis sukūrė ir daugumą savo eilėraščių. Aktorė atskleidė ir keletą įdomių faktų apie Vytautą Mačernį – jis buvo ne tik talentingas poetas, svajingos sielos, jautrus žmogus, bet ir aštraus proto, mylėjo knygas, filosofiją, buvo poliglotas – mokėjo net 8-ias kalbas. Savo gyvenimą paskyrė žmogaus gyvenimo prasmės ieškojimui.
V. Mačernio gyvenimas nebuvo lengvas, tad ir jo kūryboje persismelkęs anų laikų karo jausmas. Klausantis E. Koriznaitės lūpomis skambančių jausmingų eilių, buvo sunku suvaldyti emocijas – nevienas vakaro svečias nubraukė ir liūdesio ašarą. Poeto išgyvenimai siejasi su neramia dabartine situacija. Tačiau jo eilės, skaitomos talentingos aktorės, suteikė vilties ir stiprybės šiandieninių įvykių fone.
Renginyje svečiavosi neramumus išgyvenantys ir saugų prieglobstį, namus Lietuvoje suradę ukrainiečiai. Energija ir entuziazmu trykštantys svečiai, bandydami atrasti ramybę ir į savo kasdienybę įnešti naujų spalvų, subūrė vokalinę grupę „Spivogray“ („Співограй“), ir renginio metu įvyko pirmasis jų viešas pasirodymas miesto gyventojams. „Buvo daug jaudulio ir emocijų“, – neslėpė svečiai. Tačiau šiltas sutikimas padrąsino ukrainiečius.
Rašytoja Helen Keller yra pasakiusi: „Geriausi ir gražiausi dalykai pasaulyje negali būti pamatyti ir netgi paliesti. Jie jaučiami širdimi“. Literatūrinės popietės svečiai patyrė įvairiausių emocijų ir jausmų, kuriuos galima pajausti tik atvėrus širdį. Kas tikra – niekaip nesuvaidinsi.
Dėkojame mūsų partneriams ir renginio organizatoriams – Lietuvos moterų lygos Panevėžio skyriui – už draugystę ir bendradarbiavimą. Renginys vyko įgyvendinant nevyriausybinių organizacijų projektą ,,ATMINTIS GYVA“.