Smurtą artimoje aplinkoje patiriantieji sulauks dar daugiau pagalbos
Specializuotos pagalbos centrų bei Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymą įgyvendinančių institucijų atstovams pristatytos metodinės rekomendacijos, padėsiančios gerinti teikiamos pagalbos smurtą artimoje aplinkoje patyrusiems žmonėms kokybę.
„Pastarojo meto įvykiai, tai ką matome viešumoje rodo, kad smurto problema yra ypač aktuali ir jai turi būti skiriamas svarus dėmesys. Pranešimų apie smurtą šeimose daugėjimas rodo didėjančią visuomenės netoleranciją smurtui, augantį pilietiškumą. Kartu įpareigoja suteikti efektyvią pagalbą smurto aukoms, todėl specializuotos pagalbos centrų vaidmuo tik didėja“, – susitikime sakė socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Vilma Šilalienė.
Pasak rekomendacijas parengusios asociacijos Vilniaus moterų namai direktorės Lilijos Henrikos Vasiliauskienės, į rekomendacijas sudėta penkerių metų Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo įgyvendinimo patirtis. „Didžiuojamės specializuotos pagalbos centrų tinklu, laipsniškai tampančiu vieninga tarnyba, apimančia visą šalį, ir tuo, kad nuo smurto nukentėjusiesiems suteikiama profesionali pagalba. Parengtos rekomendacijos padės suvienodinti centrų taikomas praktikas“, – sakė ji.
Metodinėse rekomendacijose analizuojamos specializuotos kompleksinės pagalbos rūšys ir efektyvūs jų teikimo būdai, tarpinstitucinio bendradarbiavimo kryptys. Taip pat pateikiama svarbios informacijos iš traumos psichologijos srities, aptariami pagrindiniai psichologinio konsultavimo principai ir technikos. Rekomendacijos taip pat suteikia žinių iš teisės srities – baudžiamųjų, civilinių ir administracinių įstatymų, kurie gali būti taikomi smurto artimoje aplinkoje atvejais.
Specializuotos pagalbos centrų darbuotojai ir savanoriai, taip pat kitų profesinių grupių atstovai bei specialistai jose galės rasti vertingos informacijos, padedančios geriau suprasti savo klientus, produktyviai bendradarbiauti su kitomis organizacijomis ir institucijomis ir kartu siekti bendro tikslo – užtikrinti smurtą ir prievartą patiriantiems asmenims būtiną apsaugą, laiku suteikti specializuotą kompleksinę pagalbą.
Specializuotą kompleksinę pagalbą smurtą artimoje aplinkoje patyrusiems asmenims visoje Lietuvoje nuo 2012 metų teikia konkurso būdu atrinktos nevyriausybinės organizacijos, vykdančios specializuotos pagalbos centrų funkcijas.
Šiuo metu specializuotą kompleksinę pagalbą visoje Lietuvoje teikia 17 nevyriausybinių organizacijų – specializuotos pagalbos centrų.
Specializuotos pagalbos centrai teikia specializuotą psichologo, teisinę ir kitą pagalbą. 2016-2018 metais jų finansavimui skiriama po 666 tūkst. eurų.