Smurtą patyrusiems plungiškiams į pagalbą ateina ir Telšių krizių centras
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija organizavo Specializuotos pagalbos centrų projektų atrankos konkursą, kurio metu buvo atrinkti pareiškėjai, 2016 metais teiksiantys specializuotą kompleksinę pagalbą (psichologinę, socialinę, teisinę) smurtą artimoje aplinkoje patyrusiems asmenims. Plungės ir Rietavo savivaldybių gyventojams tokią pagalbą teiks Telšių krizių centras. Plačiau apie tai papasakojo įstaigos direktorė Vanda Benaitienė.
– Papasakokite, kaip dirba specializuotas pagalbos centras (SPC)?
– Lietuvoje yra 17-ika SPC, mes – vienas jų. Tai nevyriausybinės organizacijos, kurios nukentėjusiems nuo smurto artimoje aplinkoje teikia skubią kompleksinę specializuotą pagalbą. Pavyzdžiui, kai centro konsultantės iš policijos gauna informaciją apie smurtą artimoje aplinkoje, nedelsdamos telefonu susisiekia su nukentėjusiuoju (apie 88–90 proc. iš jų būna moterys). Išsiaiškiname situaciją, klausiame, gal reikia medicininės ar teisinės pagalbos, palaikome emociškai, paaiškiname įstatymus. Su nukentėjusiu žmogumi bendraujame apie mėnesį, kartais – ir švenčių dienomis.
– Kokios pagalbos jūsų centre galima tikėtis?
– Žmogus, nukentėjęs nuo smurto artimoje aplinkoje, pas mus gali gauti nemokamą socialinę, psichologinę trumpalaikę ir ilgalaikę pagalbą pagal individualius poreikius, taip pat čia teikiamos psichologų konsultacijos vaikams ir suaugusiems, vykdome smurtinio elgesio korekcinę programą artimoje aplinkoje smurtavusiems ir agresijos nevaldantiems asmenims. Taip pat rašome išvadas teismams ir policijai apie nukentėjusio asmens emocinę būseną, informuojame tyrėjus ir prokurorus apie surinktą informaciją, šeimos situaciją. Nuo balandžio mėnesio pradėsime teikti dienos psichologinės reabilitacijos paslaugas vaikams ir šeimai, turintiems psichologinių problemų (patyrusiems trauminius išgyvenimus, smurtą, krizes, linkusiems į savižudybę). Centre šeima su vaikais galės išbūti keletą valandų ar dieną, atvykti reguliariai keliolikai dienų (be nakvynės), bus konsultuojama psichologo. Beje, vaikams jau rengiamas žaidimų ir agresijos iškrovos kambarys.
– Telšių krizių centras „apsiėmė“ teikti pagalbą plungiškiams ir rietaviškiams. Tik kažin, ar nuskriaustas žmogus už savo pinigus važiuos keliasdešimt kilometrų… Gal jūs patys važiuosite jiems padėti?
– Jei nėra galimybės nukentėjusiems atvykti pas mus, tikrai tarpininkaujame ieškodami vietos specialistų arba patys vykstame pas nukentėjusiuosius į namus. Patys jau ne kartą vykome į Rietavo paslaugų centrą, Plungės vaiko teisių apsaugos skyrių ir Šateikių seniūniją padėti nukentėjusiems nuo smurto artimoje aplinkoje. Keliolika šeimų iš Plungės rajono kasmet ir patys atvyksta pas mus analizuoti savo vaikų ir šeimos psichologinių problemų. Yra ir tokių, kurias atveža seniūnijos savo transportu. Jeigu žmogus nuskriaustas, visi turime ieškoti galimybių jam padėti.
– Ar nukentėjusiems nesuteikiate laikinos pastogės?
– Apgyvendinimas vaikui ir šeimai Krizių centre taikomas tik išskirtiniais psichologinių krizių atvejais (skyrybų, smurto, galimos grėsmės atvejais). Remiantis Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymu, smurtautojui laikinai draudžiama artintis prie nukentėjusiųjų, tuo metu stengiamasi operatyviai išspręsti šeimos problemas.
– Kiek plungiškių ir dėl kokių priežasčių į jus jau kreipėsi?
– Dėl vaikų ir šeimos psichologinių problemų, savižudybės grėsmės kasmet į mūsų centro psichologus kreipiasi 10–20 jūsų rajono šeimų. Per 2015 metus iš Plungės rajono policijos komisariato gavome 204 pranešimus apie smurtą artimoje aplinkoje, iš jų 25 atvejai buvo pakartotiniai. Per 2016 metų pusantro mėnesio gauti 37 pranešimai apie smurtą plungiškių šeimose. Iš Rietavo 2015 metais gavome 14 pranešimų, iš jų 3 buvo pakartotiniai, o šiais metais iš Rietavo tokių pranešimų dar negauta.
– Plungėje yra Krizių centras, įstaiga dirba pakankamai sėkmingai, čia prieglobstį ir pagalbą gauna ir moterys, ir jų atžalos. Kodėl plungiškiai turėtų kreiptis į Telšių krizių centrą?
– Džiugu, kad Plungėje yra labai reikalingas ir kvalifikuotai dirbantis Krizių centras. Manome, jog socialinėje srityje labai trūksta įstaigų ir organizacijų, teikiančių kompleksines paslaugas vaikams ir šeimoms, todėl mes nekonkuruojame, o bendradarbiaujame. Dėl apgyvendinimo, krizių įveikos, socialinių įgūdžių ugdymo plungiškiai gali kreiptis į mieste esantį Krizių centrą, o esant smurtui artimoje aplinkoje gali konsultuotis su mumis. Pagalbos per daug nebus. Mūsų funkcijos, vykdant Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymą, yra kiek kitokios – mes nedelsdami išsiaiškiname situaciją šeimoje, organizuojame skubią pagalbą ir padedame įveikti dėl smurto kilusią kritinę būklę.
– Kur esate įsikūrę?
– Telšių krizių centras nuo gruodžio persikėlė į kitas patalpas, dabar esame Džiugo g. 6 (III aukštas). Telefonai: (8 444) 74 282, 8 671 16 590. Dirbame nuo 8 iki 20 valandos. Kviečiame Plungės rajono gyventojus būti aktyvius savo bendruomenėse, padėti nuskriaustiems ir sunkumus išgyvenantiems žmonėms. Netoleruokime smurto. Padėkime vieni kitiems!
– Dėkoju už atsakymus.