Socialinė akcija „Mes esame“ vyko ir Pakruojyje
Pakruojo rajono neįgaliųjų draugija prisijungė prie Lietuvos žmonių su negalia sąjungos inicijuotos socialinės akcijos „Mes esame“ ir rugsėjo 14 d. vietos valdžios ir žiniasklaidos atstovus, savivaldybės specialistus pakvietė į apskritojo stalo diskusiją.
Diskusijoje, be Pakruojo rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkės Eugenijos Lipienės ir jos pavaduotojos Irenos Sabeckienės, dalyvavo mero pavaduotojas Jonas Juozapaitis, Strateginės plėtros ir statybos skyriaus vedėjas Gintaras Makauskas, Socialinės rūpybos skyriaus vedėja Daiva Rutkevičienė ir Neįgaliųjų reikalų ir socialinių paslaugų poskyrio vyriausioji specialistė Virginija Andrušaitienė, Pakruojo seniūnijos seniūno pavaduotoja Nijolė Vėtienė, Pakruojo pirminės sveikatos priežiūros centro direktoriaus pavaduotoja Eugenija Vida Aleinikovienė.
Akcija „Mes esame“ siekiama atkreipti dėmesį į gyvenamosios, viešųjų erdvių ir transporto infrastruktūros aplinkos pritaikymą neįgaliesiems, kad žmonėms su negalia nebūtų užkirsti keliai į visavertį išsilavinimą ar apribotos galimybes dirbti, naudotis įvairiomis paslaugomis, mokytis.
Diskusijos metu aptarta Pakruojo rajono savivaldybės situacija. Pakruojo rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkės Eugenijos Lipienės nuomone, situacija rajone iš tiesų keičiasi gerąja linkme, jau galima lengviau patekti į daugelį įstaigų. Tačiau reikėtų pagalvoti apie patogesnį neįgaliųjų priėjimą prie bažnyčių, kai kurias paslaugas teikiančių specialistų (pvz., advokato), pašto, laikraščių redakcijų, kai kurių seniūnijų, bibliotekų. Pasidžiaugta geru priėjimu prie sveikatos priežiūros įstaigų, naujai įrengtu keltuvu poliklinikoje, tačiau dar reiktų pagalvoti apie patogesnį patekimą pas odontologus. Socialinės rūpybos skyriaus vedėja Daiva Rutkevičienė ir Pakruojo pirminės sveikatos priežiūros centro direktoriaus pavaduotoja Eugenija Vida Aleinikovienė informavo, kad jau parengtas minėto pastato atnaujinimo projektas. Diskusijos iniciatorės perdavė neįgaliųjų draugijos džiaugsmą dėl mieste bei pakeliui į sodus ir kapines įrengtų suoliukų, kurių, žinoma, galėtų būti ir daugiau.
Socialinės rūpybos skyriaus vedėja Daiva Rutkevičienė supažindino susirinkusius su Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencijos 9 straipsniu: „Valstybės, šios Konvencijos Šalys, siekdamos, kad neįgalieji galėtų gyventi savarankiškai ir visapusiškai dalyvauti visose gyvenimo srityse, imasi atitinkamų priemonių, kad užtikrintų neįgaliesiems lygiai su kitais asmenimis fizinės aplinkos, transporto, informacijos ir ryšių, įskaitant informacijos ir ryšių technologijų bei sistemų, taip pat kitų visuomenei prieinamų objektų ar teikiamų paslaugų prieinamumą tiek miesto, tiek kaimo vietovėse. Šios priemonės, kurios apima prieinamumo kliūčių ir trukdžių nustatymą ir pašalinimą, taikomos: pastatams, keliams, transporto priemonėms ir kitokiems vidaus ir lauko objektams, įskaitant mokyklas, būstą, medicinos įstaigas ir darbo vietas; informacijos, ryšių ir kitokioms tarnyboms, įskaitant elektronines ir avarines tarnybas.“
Pasak Socialinės rūpybos skyriaus vedėjos, Jungtinių tautų neįgaliųjų teisių komitetas yra pateikęs rekomendacijas Lietuvai prieinamumo srityje, kurias įgyvendinti pavesta skirtingoms ministerijoms – Aplinkos, Susisiekimo ir kt. Daivos Rutkevičienės nuomone, rajone padaryta tikrai daug dalykų pritaikant aplinką neįgaliesiems: įrengtas keltuvas savivaldybėje, sutvarkytas prieinamumas visose socialinėse įstaigose, yra gerųjų permainų ir švietimo įstaigose. Per 10 m. būstas pritaikytas 33 asmenims su negalia, įrengti 5 keltuvai.
Strateginės plėtros ir statybos skyriaus vedėjas Gintaras Makauskas pabrėžė, kad pokyčiai aplinkos pritaikymo srityje tikrai svarbūs: to, kas dabar yra įrengta, prieš 5–7 metus tikrai nebuvo. Pasak vedėjo, įgyvendinant naujus projektus, visada stengiamasi atsižvelgti į neįgaliųjų poreikius. Gintaro Makausko nuomone, labai gerai, kad neįgaliesiems atstovaujantys žmonės apie tai kalba, išsako problemas, nes su tuo nesusiduriantys žmones ne visada gali žinoti tikruosius poreikius.
Diskusijos pabaigoje draugijos nariams pasiūlyta parašyti kreipimusis ir išsiųsti toms įstaigoms ar įmonėms, kur patiriamos didžiausios prieinamumo problemos.