Socialines paslaugas teikiantys telšiškiai žinių ir patirties įgijo Vengrijoje
Telšių rajono socialiniai darbuotojai, jų padėjėjai ir socialinio darbo organizatoriai sėmėsi gerosios patirties Vengrijoje vykusiame seminare „Vengrijos socialinių paslaugų institucijų patirtis“. Seminaro metu įgyta kasdieniame darbe praverčiančių teorinių ir praktinių žinių.
Lietuviams paskaitas skaitė įvairių Vengrijos socialinių institucijų vadovai. Taip pat suteikta galimybė pamatyti praktinį vengrų darbą aplankant įvairias įstaigas.
Pirmasis susitikimas vyko Vengrijos baroko sostinėje Ėgeris – miesto šeimos pagalbos įstaigoje. Čia lietuvių delegacijai skaityta paskaita apie Vengrijos bendrąją socialinės pagalbos padėtį bei minėto miesto socialinių tarnybų darbą.
Hevizo mieste aplankyti vyskupijos išlaikomi katalikiški senelių globos namai. Patirties taip pat įgyta Budapešto psichikos ligomis sergančiųjų globos namuose bei jų padalinyje, kuriame nuolat gyvena asmenys su fizine ir protine negalia. Su lietuvių delegacija vengrai dalinosi krizinių situacijų valdymo bei kitomis žiniomis.
Telšių socialinių paslaugų centro direktorės pavaduotojos Daivos Ragauskienės teigimu, Lietuvos ir Vengrijos socialines paslaugas teikiančiose įstaigose egzistuoja ne tik panašumų, bet ir skirtumų. Vienas jų – darbo krūvio skirtumasVengrijoje vienas darbuotojas socialines paslaugas teikia 2-3 klientams, o Lietuvoje vienas darbuotojas dirba su 10-12, kartais net 17 klientų ar šeimų.
D. Ragauskienė pastebi, kad Vengrijoje mažiau dėmesio skiriama įstaigos vidinei ir išorinei aplinkai: remontui, tvarkai, žolės pjovimui ir pan. Ir ypač daug dėmesio – užimtumui. Įstaigų gyventojai daro ir parduoda vestuvines puokštes, žaislus, urnas ir kt., augina daržoves prie įstaigų esančiuose daržuose ar šiltnamiuose.
Vengrijoje tiek senelių namai, tiek kitos socialinės įstaigos – erdvios ir gausiai apgyvendintos. Apie vaikų ar senelių globos namų gyventojų skaičiaus mažinimą, kaip Lietuvoje, nekalbama.
Telšių socialinių paslaugų centro direktorė Rasa Gustienė pažymi, jog kvalifikaciją Vengrijoje kėlė ne tik vadovai, bet ir tiesiogiai su asmenimis ar šeimomis dirbantys socialiniai darbuotojai, jų padėjėjai ir socialinio darbo organizatoriai. Į tarptautinį seminarą vyko darbuotojai iš įvairių Telšių rajono įstaigų: vaikų ir senelių globos namų, seniūnijų ir kt.
„Užsienio šalių patirtis suteikia galimybę tobulėti, palyginti Lietuvos ir užsienio socialinės apsaugos organizavimo principus ir metodus, o gerąją praktiką pritaikyti mūsų rajone“, – teigia Telšių socialinių paslaugų centro direktorė Rasa Gustienė.
Socialines paslaugas teikiantys darbuotojai į mokymus Vengrijoje vyko pagal projektą „Socialinių darbuotojų gerosios patirties kelionė-seminaras „Vengrijos socialinių paslaugų institucijų patirtis“. Projekto vadovas – Telšių socialinių paslaugų centro direktorė Rasa Gustienė.