Socialinės problemos sprendžiamos tik bendru ir kasdieniniu darbu
Sausio 19 d. Jurbarko rajono savivaldybės vadovų iniciatyva Šimkaičių seniūnijoje vyko išplėstinis pasitarimas vaiko teisių apsaugos užtikrinimo klausimais. Ši seniūnija buvo pasirinkta dėl didžiausio čia gyvenančių socialinės rizikos šeimų skaičiaus. Iš 269 visame rajone registruotų vaikų augančių socialinės rizikos šeimose, daugiau kaip trečdalis – Šimkaičių seniūnijos teritorijoje.
Prieš pasitarimą, Jurbarko rajono savivaldybės administracijos direktorė Vida Rekešienė, Vaiko teisių apsaugos ir Socialinės paramos skyrių specialistai kartu su socialiniais darbuotojais aplankė 16 šioje seniūnijoje gyvenančių socialinės rizikos šeimų. Dažniausios problemos tokiose šeimose – kompleksinės: socialinių įgūdžių stoka, alkoholio vartojimas, smurtas.
„Kai kuriose šeimose situacija pamažu gerėja, tačiau gaila, kad ne pačio žmogaus kintančio mąstymo, o dažniausiai socialinio darbuotojo dėka, kuris daugeliui šių šeimų yra ir guodėjas, ir patarėjas. Baisiausias dalykas, kurį bene sunkiausia suvokti – tai pasitaikantis smurtas artimoje aplinkoje, kai socialiniai darbuotojai menkai tegali padėti“, – pasitarimo metu sakė administracijos direktorė Vida Rekešienė.
„Didžiausią rūpestį kelia šiose šeimose augančių vaikų būklė. Bendromis pastangomis turime ieškoti būdų, kaip turimais ištekliais ir priemonėmis galėtume ją pagerinti. Labai svarbu, kad šie vaikai būtų mokomi socialinių įgūdžių, mokomi pasirengti dalyvavimui darbo rinkoje“, – sakė Jurbarko rajono meras Skirmantas Mockevičius, ragindamas pasitarimo dalyvius išsakyti savo pasiūlymus, kaip galėtume pagerinti darbą su socialinės rizikos šeimomis, kad ypač vaikams būtų sudaromos tinkamos gyvenimo sąlygos, akcentuodamas įvairių institucijų ir vietos bendruomenių bendradarbiavimo svarbą.
Pasak bendruomenės atstovų, socialinės rizikos šeimoms jie nuolat dalija patarimus, kad jos stengtųsi ir prižiūrėtų savo vaikus. Daugelis jų noriai priimtų šiuos vaikus pas save, išmokytų jiems taip trūkstamų socialinių įgūdžių, tačiau reikia nepamiršti ir kitos medalio pusės – įstatymų, kurie tam, nėra itin palankūs.
Socialinių darbuotojų ir medikų teigimu, jie nesijaučia saugūs dirbdami su socialinės rizikos šeimomis, o ir policijos pareigūnai ne visada gali pagelbėti.
Pasitarimo metu savivaldybės vadovai pasiūlė tam tikras iniciatyvas, kurios galėtų pagerinti susidariusią situaciją. Viena jų – vaiko dienos centrų steigimas bendruomenių patalpose skatinant užimtumą, prasmingas veiklas, tarpusavio bendravimą, o svarbiausia – ugdant vaikų socialinį brandumą. Vienas tokių centrų šioje seniūnijoje buvo įsteigtas 2010 metais Vadžgiryje. Jį įsteigė Lietuvos samariečių Jurbarko krašto bendrija. 2015 m. gruodžio 17 d. Jurbarko rajono savivaldybės taryba priėmė sprendimą šio centro projekto „Užuovėja“ kofinansavimui.
Pasitarimo metu nuspręsta ieškoti galimybių ir sudaryti sąlygas socialinės rizikos šeimoms pasinaudoti skalbyklomis ir dušų patalpomis, kurios galėtų atsirasti bendruomenių ar mokyklų patalpose.
Svarbi ir socialinio būsto plėtra. Šis klausimas taipogi bus sprendžiamas, kai tik bus pateikti tikslūs skaičiai, kiek ir kokių būstų šioje seniūnijoje trūksta.
Vieningai pritarta, kad viena iš būtiniausių priemonių, kurių šiai dienai labai trūksta socialiniams darbuotojams – transportas, kuris turėtų būti didesnio pravažumo, kad žiemos metu būtų galima pasiekti net ir atokiausiose seniūnijos kampeliuose gyvenančias šeimas. Reikalingos ir kitos priemonės: specialios baidyklės nuo šunų, mobilūs telefonai (šiuo metu darbuotojai naudoja savo asmeninius) bei higienos priemonės.
Baigiantis pasitarimui savivaldybės vadovai pažadėjo, jog aptartų problemų sprendimas bus matomas svarstant 2016 metų biudžetą, o konkretūs pokyčiai, aprūpinant seniūnijas transportu, ryšio ir saugos priemonėmis pasijus pirmo pusmečio bėgyje.
„Mums svarbiausia buvo išgirsti, išklausyti visų institucijų atstovų nuomones bei pasiūlymus, kad galėtume savivaldybės tarybos nariams siūlyti tinkamus sprendimus, ne tik formuojant biudžetą, bet ir racionaliai panaudojant turimus žmogiškuosius išteklius“, – sakė rajono meras.
Situacijos Šimkaičių seniūnijoje apžvalga:
Remiantis 2016 m. sausio 1 d. Jurbarko rajono savivaldybės rizikos šeimų apskaitos duomenimis, Šimkaičių seniūnijoje užregistruotos 22 socialinės rizikos šeimos, kuriose auga 89 vaikai. Per 2015 metus 9 vaikams buvo nustatyta globa (rūpyba).
Probacijos atstovų pateiktais duomenimis iš 106 jų apskaitoje esančių asmenų Jurbarko rajone, net 69 teisti už smurtinius nusikaltimus, 9 jų – iš Šimkaičių seniūnijos, tarp kurių 3 nepilnamečiai.
Jurbarko rajono seniūnijose su socialinės rizikos šeimomis dirba 15 socialinių darbuotojų. Atsižvelgiant į socialinės rizikos šeimų lygį, vidutiniškai vienam darbuotojui (dirbančiam pilnu etatu) tenka nuo 7 iki 12 šeimų. Darbo su socialinės rizikos šeimomis darbuotojų darbo krūvis ir pareigybės kiekvienais metais peržiūrimi ir paskirstomi.
Iki 2015 m. gruodžio 31 d. nustatytas socialinio darbuotojo tarnybinio atlyginimo koeficientas buvo 13. Nuo 2016 m. sausio atlyginimo koeficientas – 15.