12 vasario, 2016
Klaipėdos rajono savivaldybės informacija

Socialinės rizikos šeimoms bus teikiama konkreti pagalba

Klaipėdos rajono mero pavaduotoja Violeta Riaukienė skirtingų sričių specialistus sutelkė efektyvesniam darbui su socialinės rizikos šeimomis. Su vicemere kalbamės apie papildomą pagalbą socialinės rizikos šeimose augantiems vaikams, užsibrėžtus tikslus ir planuojamus darbus.

Papasakokite, kokias problemas šiemet aptarinėjo į bendras diskusijas seniūnijose susirinkę specialistai, dirbantys su socialinės riziką patiriančiomis šeimomis.

Socialinė sritis – viena svarbiausių sričių, kurią kuruoju kaip Klaipėdos rajono mero pavaduotoja. Metų pradžioje didelę darbo laiko dalį skyriau gilesniam susipažinimui su Klaipėdos rajono socialinę riziką patiriančių šeimų priežiūra.

Manau, kad ne tik man, bet ir visiems šioje srityje dirbantiems specialistams buvo naudinga dar kartą įvertinti situaciją, darbus ir šviežiu žvilgsniu pamatyti, ką Klaipėdos rajone nuveikėme socialinės rizikos šeimų labui ir ką dar reikia padaryti. Meluočiau, jei sakyčiau, kad sistema veikia nepriekaištingai. Reikia priimti naujų sprendimų, stiprinti bendradarbiavimą tarp skirtingas paslaugas teikiančių įstaigų ir institucijų. Tai būtina padaryti ne dėl kokių nors statistinių rodiklių ar varnelės dokumentuose, bet dėl vaikų. Trys šimtai vaikų Klaipėdos rajone šiandien auga sudėtingomis sąlygomis ir pirmoji mūsų prievolė sukurti socialiai saugią aplinką vaikams, kurie nėra atsakingi už savo tėvų elgesį ir niekaip negali nei apsiginti, nei pakeisti savo tėvų įpročių ar sukurti sau geresnę aplinką augti.

Privalome prisiimti atsakomybę apginti ir globoti šiuos vaikus, padėti šeimoms ne deklaracijomis, o konkrečiais darbais. Vaikai turi turėti tinkamas sąlygas augti, ugdytis ir užaugti atsakingais piliečiais.

Kartu su Švietimo, Socialinių paslaugų, Vaiko teisių apsaugos, Sveikatos skyrių vedėjais lankėmės visose Klaipėdos rajono seniūnijose. Vienuolikoje seniūnijų prie bendro diskusijų stalo sukvietėme visus su vaikais ir socialinės rizikos šeimomis dirbančius specialistus iš darželių, mokyklų, seniūnijos, taip pat medikus ir policininkus.

Pagrindinis diskusijų tikslas − nuspręsti, ką dar gali padaryti į komandą susibūrę skirtingų sričių specialistai, kad socialinės rizikos šeimose augančių vaikų kasdienybė būtų geresnė.

Pradėjus visiems kartu kalbėtis, dalintis patirtimi ir kasdienio darbo praktika, aiškėjo, kad bendradarbiavimas tarp įstaigų gali būti glaudesnis, papildomą pagalbą specialistams gali skirti ir Savivaldybės administracija. Esu įsitikinusi, kad komandinis, gerai koordinuotas, individualus darbas su kiekviena šeima tikrai gali padėti socialinę atskirtį patiriantiems vaikams. Iš biudžeto privalu skirti ir papildomų lėšų specialistų mokymams bei konkrečiai, tikslinei finansinei pagalbai socialinės rizikos šeimoms teikti.

Kokius konkrečius darbus numatėte, ką darysite kitaip, nei buvo iki šiol?

Nutarta, kad būtina teikti kompleksinę specialistų pagalbą šeimai. Nebūtinai tik socialinės rizikos šeimoms pagalba reikalinga. Specialistai ir kitoms šeimoms gali padėti spręsti kylančius auklėjimo, ugdymo sunkumus, padėti spręsti konfliktines ar krizines situacijas. Taigi, seniūnijose, mokyklose taip pat būtina teikti ne tik konkrečią pagalbą, kitaip tariant – gesinti gaisrus, bet ir dirbti prevencinį darbą. Būtina šviesti, ugdyti vaikus ir tėvus, rengti seminarus, paskaitas, pamokas, kuriose būtų ugdomi pozityvios tėvystės įgūdžiai, mokomasi, kaip spręsti iškylančius sunkumus. Turiu tikslą stiprinti ir prevencinį darbą bendruomenėse.

Šalia prevencinio darbo būtina teikti ir veiksmingą, konkrečią pagalbą socialinės rizikos šeimoms. Kiekvienu atveju reikia įvardyti šeimos problemas, suprasti problemų priežastis, o tuomet teikti veiksmingą pagalbą siekiant keisti sudėtingas situacijas.

Kadangi dažniausiai vaikai kenčia dėl girtaujančių tėvų elgesio, siūlysime socialinės rizikos šeimų nariams gydytis nuo alkoholizmo. Nors šalies mastu dar delsiama priimti įstatymą, įteisinantį prievolę vaikus auginantiems tėvams gydytis nuo alkoholizmo, Klaipėdos rajone rengiame tvarką, pagal kurią šią problemą išgyvenančios šeimos galės tikėtis savivaldos pagalbos.

Paprastai tariant, esame pasiruošę kompensuoti visas gydymo išlaidas tiems vaikus auginantiems tėvams, kurie pasiryš atsisakyti žalingų įpročių ir išsigydyti priklausomybę nuo alkoholio. Tiems tėvams, kurie gydysis nuo alkoholizmo ir iš naujo kabinsis į gyvenimą bei veiksmais įrodys savo pasiryžimą keistis, siūlysime ir daugiau paslaugų. Ketiname didelį dėmesį skirti atsitiesusių tėvų darbo paieškoms, prireikus, skirsime ir tikslinį finansavimą šeimos buities pagerinimui, teiksime psichologinę ir kitą būtiną pagalbą bei priežiūrą. Prisidėti prie keistis pasiryžusių šeimų buities pagerinimo kviesime ir bendruomenę. Paraginsime paremti tokias šeimas ne tik konkrečiais daiktais, bet galbūt ir darbais, rūpesčiu, palaikymu, talka.

Dažnai sudėtingesnėse situacijose atsidūrusios šeimos nepajėgios atsitiesti pačios, o laiku suteikta įvairiapusė pagalba gali būti efektyvi − padarys vaikų gyvenimą saugesnį, komfortiškesnį, sumažins problemų mastą.

Su skyrių vedėjais, seniūnijų specialistais sutarėme teikti nuoseklią, konkrečią pagalbą kiekvienai šeimai individualiai. Bus suburta specialistų komanda, kiekvienos šeimos atveju sudarytas konkrečių veiksmų planas, jo vykdymo ir aptarimų grafikas. Kiekvienos seniūnijos skirtingų įstaigų specialistai kas tris mėnesius susitiks aptarti, kaip sekasi siekti išsikeltų tikslų, vykdyti numatytas priemones, kaip keičiasi šeimų gyvenimas. Viliamės, kad tokiu būdu per metus dvejus padėsime atsitiesti bent kelioms dešimtis šeimų. Kontroliuosiu kompleksinės pagalbos šeimai mechanizmo veikimą, prireikus, inicijuosiu būtinus naujus savivaldos sprendimus, kad situacija keistųsi.

Akivaizdu, kad mažesnėse seniūnijose, ten, kur bendruomenė bendrauja glaudžiau, socialinės paslaugos teikiamos sklandžiau, skirtingų įstaigų specialistai bendradarbiauja glaudžiau, bet ir čia reikalingi konkretūs darbo, veiksmų planai bei jų kontrolė.

Bendrų pasitarimų specialistai galės pasidalyti patirtimi ir veiksmingais, efektyviais veiklos metodais, taip stiprindami savo profesinius įgūdžius. Žinoma, kiekvienai problemai spręsti galima rasti bent keletą sprendimo būdų, todėl būtinas individualus darbas su šeima, kiekvienu atveju priimant skirtingus sprendimus. Svarstoma galimybė ir sudaryti mobilią specialistų grupę, kuri rinksis ir teiks būtiną pagalbą, konsultuos šeimas, taip pat kontroliuos, kaip socialinės rizikos šeimoms sekasi keistis, laikytis įsipareigojimų.

Būtina investuoti ir į specialistų kvalifikacijos kėlimą, profesinių įgūdžių stiprinimą. Ši sritis labai jautri, socialiniai darbuotojai dirba sudėtingomis sąlygomis. Ir jie ne visada vieni gali padėti šeimoms, reikia ir bendruomenės pagalbos, todėl būtina skatinti savanorystę, ugdyti bendruomenės dalijimosi, pagalbos teikimo silpnesniems tradicijas.

Jaučiu skyrių vedėjų ir specialistų palaikymą bei pritarimą inicijuojamiems pokyčiams. Esu įsitikinusi, kad susitelkę, dirbdami išvien galime pasiekti užsibrėžtų tikslų. Sieksime padėti konkrečiai ir efektyviai, sudarant veiksmų planus, kaip padėti kiekvienai šeimai atskirai.

Kiek socialinės rizikos šeimų yra Klaipėdos rajone, kokie specialistai ir kokią pagalbą jiems teikia, kiek kainuoja šių darbuotojų išlaikymas biudžetui?

Klaipėdos rajone šiuo metu yra 159 socialinės rizikos šeimos, jose auga 316 vaikų. Per penkerius metus tokių šeimų ir jose augančių vaikų skaičius šiek tiek sumažėjo. Pavyzdžiui, 2010 metais buvo registruotos 167 riziką patiriančios šeimos, jose augo 359 vaikai.


31 sausio, 2025

Netolimoje perspektyvoje Klaipėdos rajone planuojama statyti tris naujas ugdymo įstaigas. Skaičiuojama, kad jose atsiras papildomos 330 vietų rajono vaikams.  Kaip […]

30 sausio, 2025

Klaipėdos miesto savivaldybės taryba pritarė 2025 metus paskelbti Simono Dacho metais. Tokiu būdu bus pažymėtos 420-tosios poeto gimimo metinės, siekiant […]

30 sausio, 2025

Netrukus negalią turintys uostamiesčio gyventojai ir juos lydintys asmenys galės nemokamai lankytis Klaipėdos miesto kultūros įstaigose ir jų renginiuose. Šiems […]

28 sausio, 2025

Pastaraisiais metais Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešoji biblioteka itin aktyviai prisidėjo prie neįgaliųjų gerovės kūrimo rengdama įvairius projektus. Šiais […]

23 sausio, 2025

Š. m. sausio 22 d. Klaipėdos universitete (KU) apsilankė ypatingas svečias – Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis. Susitikime su Universiteto […]

23 sausio, 2025

Klaipėdos uostas pernai perkrovė 35,5 mln. tonų krovinių – 8 proc. daugiau nei 2023 metais.  Anot Klaipėdos valstybinio jūrų uosto […]

22 sausio, 2025

Klaipėdos uoste į vandenį nuleistas Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos užsakymu statomas žaliuoju vandeniliu ir elektra varomas laivas. Jūrų uosto […]

20 sausio, 2025

Klaipėdos konteinerių terminalas (KKT) tapo krovos lyderiu Baltijos šalyse. Skaičiuojama, jog per praėjusius metus jame buvo perkrauta beveik 7 mln. […]

Kalėdų eglučių kiemelio popietė
16 sausio, 2025

Sausio 16 d. Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje surengta tradicinė Padėkos popietė, kurios metu apdovanoti kūrėjai, dalyvavę kasmet organizuojamoje […]

Raimundo Kaminsko nuotr.
16 sausio, 2025

2025 m. sausio 15 d. Kaune prie Mažosios Lietuvos visuomenės kultūros ir politikos veikėjo, laikraštininko, šaulio, Tilžės akto signataro Jono […]

15 sausio, 2025

Klaipėdos gyventojams pristatytas 2025–2027 metų Strateginio veiklos plano projektas. Planuojama, kad programoms įgyvendinti kasmet prireiks po daugiau kaip 500 mln. […]

13 sausio, 2025

Tarp „Nord Steel“ ir „MT Group“ pasirašyta 1,4 mln. eurų vertės sutartis dėl žaliojo vandenilio saugyklų gamybos ir tiekimo Klaipėdoje. […]

9 sausio, 2025

2025 metais Dreverna, oficialiai tapusi Mažąja Lietuvos kultūros sostine, pakvies į dar daugiau įdomių ir prasmingų renginių. Startas jiems bus […]

7 sausio, 2025

Praėjusiais metais Klaipėdos rajone gimė bemaž pusė tūkstančio naujagimių. Tėvai ir toliau nestokoja originalumo vaikams suteikdami išskirtinius vardus, pavyzdžiui, Mozės, […]

7 sausio, 2025

Iškritus gausiam sniegui pietinėje Klaipėdos miesto dalyje pagrindiniai pėsčiųjų ir dviračių takai nebuvo tinkamai valomi. Už susidariusią situaciją ir įsipareigojimų […]

5 sausio, 2025

Sausio 1 d. Lietuvių literatūros mėgėjai, visuomenininkai, šauliai, miestiečiai  ir miesto svečiai  tradiciškai susitiko Klaipėdoje, Liepų gatvėje   prie paminklo kun. […]

4 sausio, 2025

Viešojo saugumo tarnyba (VST) pradeda saugoti „Litgrid“ Lietuvos elektros energetikos sistemos valdymo ir duomenų centrą bei Elektrėnų kompleksą. Kaip pranešė […]

3 sausio, 2025

Nuo šių metų kiekvienas Klaipėdos miesto gyventojas, sulaukęs šimto metų, gaus ir papildomą piniginę išmoką. Vienkartinė materialinė parama siekia 700 […]

29 gruodžio, 2024

Sutinkant 2025-uosius, sostinėje penktus metus iš eilės nebus šaudomi naujametiniai fejerverkai. Nors Kaune ir Klaipėdoje pirotechninių šou neatsisakoma, tačiau šių […]

28 gruodžio, 2024

Klaipėdos miesto savivaldybė pradeda ambicingus darbus, kurių tikslas – Stariškių pietinio pocentrio urbanistinė plėtra. Planuojama teritorija apima apie 100 hektarų […]