Socialinės rizikos šeimos – po didinamuoju stiklu
Vasario 28-ąją į Ukmergės rajono savivaldybės vadovai į bendrą pasitarimą sukvietė seniūnus, su socialinės rizikos šeimomis dirbančius seniūnijų socialinius darbuotojus, Nestacionarių socialinių paslaugų centro, Visuomenės sveikatos biuro atstovus. Pasitarime taip pat dalyvavo Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) Ukmergės rajono policijos komisariato (PK) Veiklos skyriaus viršininkė Inga Malinauskienė ir šio skyriaus vyriausieji tyrėjai Vaidas Šereiva, Virgilijus Komičius.
Savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos ir socialinės paramos skyriaus vedėja Asta Leonavičienė informavo, kad šio pasitarimo tikslas – aptarti, kaip rajone bus vykdomas keturių šalies ministrų (Socialinės apsaugos ir darbo, Sveikatos apsaugos, Švietimo ir mokslo, Vidaus reikalų) dar pernai liepą pasirašytas įsakymas „Dėl bendro darbo su šeimomis tvarkos aprašo patvirtinimo“.
„Siekiant užkirsti kelią vaikų teisų pažeidimams, užtikrinti vaiko apsaugą nuo visų formų smurto turime imtis visų reikiamų teisinių, administracinių, socialinių, švietimo ir kitų priemonių. Todėl ypatingai stiprinsime socialinės rizikos šeimų stebėseną, vertinsime tėvų rūpestį ir pareigas užtikrinant nepilnamečių vaikų priežiūrą, rengsime reidus ne darbo valandomis, savaitgaliais ir tikrinsime kaip tėvai rūpinasi vaikais. Žinodami, kad pareigūnai gali atvykti neplanuotai, bet kada, tėvai, nenorintys prarasti savo vaikų, elgsis atsakingiau, gal ir mažiau girtaus bei smurtaus“, – sakė A. Leonavičienė.
Praėjusių metų pabaigoje rajone buvo 230 socialinės rizikos šeimų ir jose sunkiomis sąlygomis augo 465 vaikai. Tai sudaro 10 procentų visų rajono vaikų. Daugiau nei 80 tokių šeimų gyvena mieste, likusios – kaimo vietovėse. Daugiausiai – 38 socialinės rizikos šeimos yra įsikūrusios Siesikų, 24 – Vidiškių, 19 – Deltuvos seniūnijose.
Seniūnai ir seniūnijų socialiniai darbuotojai, bendradarbiaudami su seniūnaičiais, bendruomenių nariais, švietimo ir ugdymo, sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojais turės įvertinti seniūnijos teritorijose gyvenančias socialinės rizikos šeimas pagal 3 rizikos lygius. Šeimos rizikos lygio įvertinimo kriterijus ir tvarką patvirtino Socialinės apsaugos ir darbo ministras.
„Tie, kurie sakys: „Čia ne mano, o tavo“, nedirbs. Turime sakyti: „Čia mūsų visų“ ir bendradarbiauti, dalintis tarpusavyje gerąja patirtimi, nelaukiant bendrų susirinkimų. Siekiame rajone sudėlioti visiems aiškų tarpinstitucinio bendradarbiavimo modelį ir teikti neatidėliotiną kompleksišką pagalbą konkrečia bendruomenei, vaikui, šeimai, išgyvenančiai krizę“, – sakė Ukmergės rajono savivaldybės meras Rolandas Janickas.
„Mūsų pareigūnai aplankė visas seniūnijas, betarpiškas bendradarbiavimas su seniūnijų darbuotojais tęsiasi ir toliau. Juk visų mūsų tikslas bendras – apsaugoti , išgelbėti vaikus, kurie auga padidintos rizikos šeimose. Kai tik gauname pranešimus, iškart, nedelsdami reaguojame ir vykstame į vietą. Šiais metais padidėjo smurto atvejų rajone. Jei pernai per tą patį laikotarpį jų buvo užregistruota 11, tai dabar – jau 17“, – kalbėjo I. Malinauskienė.
Pareigūnė atkreipė dėmesį, kad vadovaujantis minėtu keturių ministrų įsakymu (42 p.), skubiai sulaikius ar hospitalizavus vaiko tėvus ar atstovus pagal įstatymą, įpareigojus smurtautoją išsikelti, kai vaikai lieka be priežiūros, sveikatos priežiūros įstaigos, policijos pareigūnai apie tai nedelsdami, ne vėliau nei per 24 val. nuo atitinkamos aplinkybės atsiradimo ar paaiškėjimo, jei ši aplinkybė atsiradimo metu nebuvo žinoma, informuoja Vaiko teisių apsaugos skyrių (VTAS).
O šio įsakymo 43 punktas skelbia, kad policijos pareigūnai, vykdydami nusikalstamų veiklų užkardymą ir prevenciją, prevenciškai stebi šeimas, kuriose buvo nustatyta vaikų teisių pažeidimų, smurto prieš juos atvejų ar buvo gauta pranešimų apie galimus smurto atvejus šeimoje, taip pat šeimas, kuriose gyvena probuojamieji asmenys ar asmenys, grįžę iš laisvės atėmimo vietų, teisti už nusikalstamas veikas, susijusias su vaiko teisių pažeidimu, smurtu artimoje aplinkoje, ir šie asmenys pasižymi agresyviu būdu ar piktnaudžiauja alkoholiu, turi priklausomybę nuo narkotinių ir (ar) psichotropinių medžiagų. Policijos pareigūnai planuoja ir vykdo individualios prevencijos priemones tokiose šeimose.“
I.Malinauskienė taip pat informavo, kad Ukmergės rajonas kartu su miestu yra padalinti į 3 teritorijas, kurias aptarnauja 3 veiklos teritorijų grupės: vyriausiasis tyrėjas su 7 pavaldžiais pareigūnais. Vyriausieji tyrėjai pagal kompetenciją savo teritorijoje nagrinėja fizinių ir juridinių asmenų skundus, prašymus, pranešimus, teikia jiems informaciją, vykdo įvairius pavedimus.
I teritorija (V. Šereiva): Želvos, Šešuolių, Pabaisko, Pivonijos (pietinė pusė) seniūnijos bei Ukmergės miesto teritorija esanti pietvakarinėje dalyje, kurią nuo kitų teritorijų riboja Šventosios upės kairysis krantas nuo miesto tilto per Šventosios upę; Vilniaus gatvės nelyginiai numeriai prasidedantys nuo 35-ojo numerio, Antakalnio gatvės nelyginiai numeriai iki miesto ribos, taip pat „Pivonijos“, „Gėlių“, „Pašilės “ mikrorajonai.
II teritorija (Tomas Zimblys): Veprių, Deltuvos, Siesikų, Pivonijos (šiaurinė pusė) seniūnijos bei Ukmergės miesto teritorija esanti šiaurės vakarinėje miesto dalyje, kurią nuo kitų teritorijų riboja Šventosios upės dešinysis krantas nuo miesto tilto, Vilniaus gatvės nelyginiai numeriai iki miesto tilto per Šventosios upę, Gedimino gatvės lyginiai numeriai iki miesto ribos, taip pat „Pramonės“, „Karinio miestelio“, „Žolių“ mikrorajonai bei miesto centras.
III teritorija (V. Komičius): Taujėnų, Vidiškių, Lyduokių, Žemaitkiemio seniūnijos bei Ukmergės miesto teritorija, esanti šiaurės rytinėje ir rytinėje miesto dalyse, kurią nuo kitų teritorijų riboja Gedimino gatvės nelyginiai numeriai iki miesto ribos bei Vilniaus gatvės lyginiai numeriai iki 56 A numeriu pažymėto pastato ir Antakalnio gatvės lyginiai numeriai iki miesto ribos, taip pat „Senamiesčio“, „Dukstynos“ bei „Krekšlių“ mikrorajonai.