Socialiniai darbuotojai mokėsi, kaip padėti sau, padedant kitiems

Šiandien Panevėžio rajono savivaldybėje vyko socialinių darbuotojų mokymai, skirti darbui su agresyviais socialinės rizikos asmenimis. Užsiėmimą vedė VšĮ „Kitokie projektai“ konsultantai Žilvinas Gailius ir Artūras Malinauskas. Renginyje dalyvavo 31 socialinė darbuotoja.
Pastarojo laikotarpio socialinių aktualijų kontekste tokie mokymai – itin aktualūs ir reikalingi. Praėjusių metų lapkričio mėnesį Kelmės rajone įvykusi tragedija, kai darbo metu užpuoliko buvo nudurta socialinė darbuotoja, šiemet sausio pradžioje kaimyniniame Kėdainių rajone įvykdyta vaikžudystė ir po jos viešoje erdvėje pasipylę nepagrįsti kaltinimai socialiniams darbuotojams dar kartą parodė, kokios atsakingos ir kupinos įtampos yra socialinio darbuotojo pareigos.
„Lankydamiesi rizikos šeimose, spręsdami jose kylančius konfliktus, socialiniai darbuotojai patiria psichologinę įtampą, stresą, agresiją, kartais ir smurtą. Todėl profesionalių konsultantų pagalba jiems labai reikalinga“, – sakė mokymus organizavusio Personalo skyriaus vedėja Stasė Venslavičienė.
Socialinės paramos skyriaus vedėja Aldona Pranciška Paškevičienė, kreipdamasi į susirinkusias socialines darbuotojas, apgailestavo, kad teikdamos pagalbą kitiems, jos dažnai pamiršta save.
„Tad šie užsiėmimai ir skiriami sustiprinti save, sužinoti, kaip padėti sau, kai padedi kitiems“, – pabrėžė A. P. Paškevičienė.
Šią minčiai pritardamas lektorius A. Malinauskas sakė, kad savęs pamiršimą galima laikyti socialinio darbuotojo profesine liga.
Mokymus konsultantai vedė supervizijos metodu. Supervizija – profesinių santykių konsultavimas. Supervizoriai padeda besikonsultuojančiam asmeniui iš naujo išgyventi patiriamas situacijas, atpažinti ir suprasti savo emocijas, siekiant pačiam atrasti geriausius sprendimus.
Užsiėmime vyko komandinis darbas. Socialinės darbuotojos, susiskirsčiusios grupėmis, sprendė praktines užduotis, nagrinėjo sumodeliuotas situacijas, dalijosi sėkmės istorijomis, susidūrus su agresijos atvejais.
Užsiėmimo dalyvės gavo specifinių teorinių žinių, reikalingų dirbant su agresyviais ir konfliktiškais klientais, mokėsi pykčio valdymo strategijas ir konfliktinių situacijų prevencijos principus taikyti kasdieniame darbe. Naudingos buvo praktinės užduotys, vertinant agresyvaus elgesio pasireiškimo riziką.