Sparčiai trumpėja sąnarių keitimo operacijų eilės
Lietuvos gydymo įstaigose, kuriose atliekamos kelio ir klubo sąnarių keitimo operacijos, trumpėja šių operacijų laukimo eilės, nes pacientai gerokai greičiau nei anksčiau sulaukia kelio ir klubo sąnarių endoprotezų.
Valstybinės ligonių kasos (VLK) duomenimis, nemokamo sąnario paskyrimo laukimo laikas 2015 m. gerokai sutrumpėjo, lyginant su 2014 m. Pavyzdžiui, jei užpernai klubo sąnario paskyrimo pacientams reikėjo laukti vidutiniškai apie 14 mėnesių, tai pernai jau dvigubai trumpiau – apie 7 mėnesius. Kelio sąnario paskyrimo laikas sutrumpėjo šiek tiek mažiau: 2014 m. vidutiniškai jo teko laukti 9 mėnesius, o 2015 m. – 8 mėnesius. Žinoma, priklausomai nuo gydymo įstaigos endoprotezų skyrimo laukimo laikas yra skirtingas: didesnėse gydymo įstaigose paprastai jis yra ilgesnis, mažesnėse – trumpesnis. Šiuo metu klubo sąnario endoprotezų laukimo eilių visai nėra Telšių, Utenos, Mažeikių, Klaipėdos, Raseinių ir Šakių ligoninėse. O kelio sąnario endoprotezų pacientams visai nereikia laukti Marijampolės ir Telšių ligoninėse.
VLK specialistai primena, kad pacientai turi galimybę nelaukti sąnario keitimo operacijos toje pačioje gydymo įstaigoje, kurioje jie atsistojo į eilę: „Žmonės gali keisti gydymo įstaigą iki kol jiems bus paskirtas nemokamas sąnario endoprotezas. VLK interneto svetainėje nuolat atnaujinama informacija apie tai, kiek laiko įvairių ligoninių eilėse laukiantiems pacientams tenka laukti sąnario endoprotezo paskyrimo. Tad pacientai, matydami, kur eilės yra mažesnės, gali pasirinkti kitą gydymo įstaigą. Be to, specialioje ligonių kasų įdiegtoje elektroninėje sistemoje yra vykdoma tokių operacijų laukiančių pacientų registracija. Ji yra patogi tuo, jog žmonėms, sulaukusiems savo eilės, atsisakius operuotis, iškart matomos atsilaisvinusios vietos eilėje visos šalies mastu ir galima kitiems pacientams paskirti sąnario endoprotezą greičiau“, – atkreipė dėmesį VLK Sveikatos priežiūros įstaigų aprūpinimo skyriaus vedėja Lina Reinartienė.
Pasak jos, reikšmingų pokyčių eilių mažinimo srityje pasiekta ir dėl padidėjusio finansavimo: „Pernai kelio, klubo ir kitiems sąnarių endoprotezams įsigyti bei apmokėti jų keitimo operacijoms iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto buvo skirta daugiau nei 6 mln. eurų, t. y. net 20 proc. daugiau lėšų nei užpernai. Tiek pat – 6 mln. eurų – numatyta skirti ir šiais metais. Per 2015 metus išaugo ir atliktų operacijų Lietuvoje skaičius. 2014 m. buvo atliktos 6 563 pirminės klubo ir kelio sąnarių endoprotezavimo operacijos, o 2015 m. daugiau nei 7000 tokių operacijų“, – sakė L. Reinartienė. Svarbu ir tai, kad 2015-aisiais gerokai padaugėjo pacientų, gavusių nemokamus sąnarių endoprotezus. Jų sulaukė 13 413 pacientų, kai tuo tarpu užpernai juos gavo 8 714 pacientų, t. y. 35 proc. mažiau.
Visgi, VLK specialistai atkreipia dėmesį, kad sąnarių keitimo operacijų laukiančiųjų eilės galėtų dar labiau sutrumpėti, jei žmonės elgtųsi atsakingiau. Jau kurį laiką pastebima tendencija, kad pacientai, neteisingai galvodami, jog nemokamo endoprotezo teks laukti labai ilgai, stojasi į eilę, o jį netikėtai greitai gavę, nusprendžia nesioperuoti ir prašo atidėti operaciją net keleriems metams. Deja, tokių eiles trikdančių atvejų pasitaiko labai dažnai – jie sudaro beveik 35 proc. Todėl VLK primena, kad pagal šiuo metu galiojančią tvarką, sąnario keitimo operaciją galima atidėti ne ilgiau kaip vieneriems metams. Atėjus operacijos atidėjimo pabaigai pacientui pakartotinai skiriamas sąnario endoprotezas. O jei po metų pacientas vėl atsisako operuotis, jis yra iš eilės išbraukiamas.
Pacientai, pasikonsultavę su gydytoju, turi teisę patys nuspręsti, ar sąnario endoprotezą įsigyti savo lėšomis, ar laukti nemokamo jo paskyrimo. Tačiau VLK Sveikatos priežiūros įstaigų aprūpinimo skyriaus vedėja L. Reinartienė pataria žmonėms nepirkti kelio ir klubo sąnarių endoprotezų savo lėšomis ir už gaminį nepermokėti: „Ligonių kasų specialistai pastebi, jog pacientai, savo lėšomis įsigiję sąnario endoprotezą, pateikia ligonių kasoms prašymus kompensacijoms gauti už tokius pačius endoprotezus, kuriuos perka ir VLK, tačiau jų kainos yra gerokai didesnės. Kitaip tariant, pacientas, pirkdamas sąnario endoprotezą mažmenine kaina, sumoka didesnę kainą nei VLK, pirkdama didelį kiekį ir gaudama gamintojų nuolaidas“, – perspėjo L. Reinartienė.
Anot jos, jei pacientas pasirenka VLK pirktą endoprotezą ir sulaukia savo eilės, jam nei už patį gaminį ir jo priedus, nei už operaciją mokėti nereikia. Visa tai yra apmokama PSDF lėšomis. Tuo tarpu, jei pacientai endoprotezus įsigyja savo lėšomis, jiems, sulaukus savo eilės, yra išmokamos nustatyto dydžio kompensacijos. Tad patariame pacientams neskubėti endoprotezų įsigyti patiems“, – patarė L. Reinartienė.
Verta žinoti, kad VLK kasmet perka tik geros kokybės pasaulinio lygio gamintojų kelio ir klubo sąnarių endoprotezus ir juos paskirsto gydymo įstaigoms, atliekančioms tokias operacijas. Šiuo metu VLK perka 8 rūšių klubo sąnario ir 7 modelių kelio sąnario endoprotezų sistemas.
Daugiau informacijos – vaizdo reportaže.