Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos šventė Utenoje
Kasmet gegužės 7-ąją Lietuvoje minima Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena. Ši data simbolizuoja carinės valdžios keturiasdešimt metų (1864-1904 m. laikotarpiu) vykdytos lietuvių nutautinimo politikos pabaigą. Draudimo metais lietuviškoji spauda augo, nepaisant jokių persekiojimų ir taikomų bausmių. Lietuvos žmonių kelio Nepriklausomos valstybės atkūrimo link esmė ir prasmė atsispindi šviesaus atminimo poeto, dramaturgo, vertėjo, raštijos, kultūros bei visuomenės veikėjo, lietuvybės puoselėtojo Justino Marcinkevičiaus mintyse, jog „lietuvių tauta turi ilgą ir garbingą savigynos patirtį, pasyvaus ir aktyvaus priešinimosi istoriją, ji prasidėjo, galima sakyti, su nacionalinės sąmonės ir kultūros užuomazgomis: su pirmąja knyga, su pirmaisiais mūsų inteligentais, su pirmąja mokykla, su pirmuoju laikraščiu, su pirmuoju vaidinimu“. Lietuviškosios spaudos draudimo laikotarpis vienas juodžiausių mūsų kultūros istorijos tarpsnių. Europos istorijoje nebūta kito tokio fenomeno, kaip pasiaukojanti knygnešių epopėja.
Utenos rajono savivaldybės administracija Utenos rajono knygos, kalbos, spaudos puoselėtojus pakvietė į kompozitoriaus Juozo Karoso tėviškę Spraguičiuose ir šią reikšmingą dieną pažymėjo išvakarėse. Šventėje, kurią organizavo Viešųjų ryšių sk. vyr. specialistė Lolita Kaminskienė, netruko smagių susitikimų, pokalbių, skambių dainų ir linkėjimų. Ypač visiems patiko protų mūšio žaidimas, kuriame teko pramankštinti atmintį žymint atsakymus apie Utenos miestą, žymius žmones bei istorinius faktus. Tikriausiai ne kiekvienas uteniškis žino, kad galime didžiuotis turintys savo miesto istorijoje vienintelį Lietuvoje gimusį Nobelio premijos laureatą. 1921 metais Utenos žydų šeimoje gimęs pasaulinio garso gydytojas Boruchas Lacas, labiau žinomas kaip Bernardas Lounas – defibriliatoriaus išradėjas, pasaulinio gydytojų judėjimo prieš atominį karą lyderis, kuriam 1985 m. kaip vienam iš tarptautinio judėjimo „Pasaulio gydytojai prieš branduolinį karą“ lyderių, paskirta Nobelio premija.
Renginio vedėjas Linas Bražionis, įsikūnijęs į carinės santvarkos valdininką ir gimnazistė Viltė Subačiūtė, pasidabinusi kaimo mergaitės rūbais, puikiai perteikė tuometinę santvarką, lietuvių siekius. Pasveikinti Utenos laisvo žodžio puoselėtojų į Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos šventę atvyko LR Seimo narė Milda Petrauskienė, Utenos rajono savivaldybės mero pavaduotojas Vidmantas Valinčius, mero patarėjai Henrikas Zabiela ir Gintautas Petravičius, Utenos rajono tarybos nariai, Leliūnų Šv. Juozapo parapijos klebonas Alfredas Puško. Linkėdami kūrybiškumo, objektyvumo ir lengvos plunksnos sveikintojai įteikė padėkas Adolfo Šapokos gimnazijos laikraščio „PAUPĖJA“, Utenos „Saulės“ gimnazijos laikraščio „LANGAS“, Utenos rajono Užpalių gimnazijos laikraščio redakcijoms. Padėkas gavo laikraščių „UTENOS DIENA“, „UTENOS APSKRITIES ŽINIOS“ ir „UTENIS“ redakcijos, VŠI „Utenos radijas“, UAB „Utenos Indra“, UAB „Kolorita“, Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos kolektyvai.