Sporto ir menų šventė – galimybė pažvelgti į šiuolaikinę psichiatriją
Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikos kiemelyje surengta 16-oji Tarptautinė sporto ir menų šventė, suteikusi galimybę ne tik parodyti meno ir sporto gebėjimus, bet ir atvėrusi duris į paslaptingą ir bauginantį psichikos ligų pasaulį bei modernėjančią psichiatriją. Prieš du dešimtmečius anuometinio ligoninės vadovo šviesios atminties psichiatro Eugenijaus Mikaliūno sumanyta šventė prieš 16 metų tapo tarptautinė, kai dalyvių gretas papildė projekto „Svečiai-šeimininkai“ partneriai iš Vokietijos.
20 metų – atvirumo keliu
Sporto ir menų šventėje dalyvavo komandos iš daugelio šalies psichikos žmonių globos bendrijos skyrių, psichiatrijos ligoninių, psichikos sveikatos centrų, Socialinės globos namų bei neįgaliųjų klubų.
Šia švente renginių organizatoriai jungėsi prie psichikos sveikatos paslaugas teikiančių gydymo įstaigų iniciatyvos „Atviros psichiatrijos mėnuo“ ir ligoninėje surengė atvirų durų dieną, kurios metu buvo galima ne tik apsilankyti ligoninės skyriuose, bet ir gauti reikiamas specialistų konsultacijas.
Prieš šventę surengtoje spaudos konferencijoje Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikos III afektinių ir psichozinių būsenų bendros psichiatrijos skyriaus vedėja, laikinai einanti direktorės pareigas Ilona Pavlavičienė akcentavo, jog psichikos ligos yra tokios pat, kaip ir kūno ligos, tačiau dėl jų ligoniai pagalbos kreipiasi daug rečiau, nei dėl kitų negalavimų. Specialistė akcentavo, jog dauguma sergančiųjų psichikos sutrikimais tinkamai gydant gali pasveikti ir gyventi visavertį gyvenimą. Mat kuo anksčiau žmogus kreipiasi pagalbos į psichiatrus, tuo anksčiau nustatoma liga ir tuo sėkmingiau ji gydoma.
Medikė pastebi, jog kelią pas specialistus ligoniams užkerta išankstinės nuostatos – žmonės gėdijasi savo ligos, bijo, kad dėl psichikos sutrikimo bus gydomi prieš jų valią. Taip jau seniai nėra – į psichikos ligų gydymo įstaigas prieš du dešimtmečius pradėtos diegti [Šventę pradėjo Užvenčio kultūros centro kapela „Venta“. ] Atviros psichiatrijos mėnuo, kuris vyksta nuo rugsėjo 10-osios, Pasaulinės savižudybių prevencijos dienos, iki spalio 10-osios – Pasaulinės Psichikos sveikatos dienos. Šiais metais jo startu tapo ši sporto ir menų šventė Šiauliuose.
Klinikos vyriausioji slaugos administratorė Laimutė Onutė Mikelevičienė spaudos konferencijoje akcentavo, jog Šiaulių psichiatrijos klinika – atvira bendruomenei. „Prieš dvidešimt metų į visų skyrių duris sudėjome rankenas, tad ir pačių sudėtingiausių lankytojų artimiesiems įėjimas tapo atviras“, – kalbėjo specialistė ir pristatė pirmą kartą gydymo įstaigoje taikomą iš Vokietijos Vitos Hostauno centro nužiūrėtą metodą, padedantį gydymo įstaigai dar labiau atsiverti visuomenei. Tai yra šventės dalyviams ir svečiams sudaryta galimybė anonimiškai konsultuotis su psichikos sveikatos specialistais ir sulaukti atsakymų į jiems rūpimus klausimus. Visos šventės metu konsultacijų kabinetuose dirbo vaikų ir paauglių gydytoja psichiatrė Silvija Gauronskytė, gydytoja psichiatrė Jelena Kuznecova, psichologė psichoterapeutė Viktorija Vaišvilaitė, socialinė darbuotoja Valentina Topicha, psichikos sveikatos slaugytojos Salomėja Mockienė ir Kristina Liaudinskienė bei vyriausioji slaugos administratorė Onutė Laimutė Mikelevičienė.
Aukščiausias partnerystės taškas
Šventėje dalyvavo ir aštuoniolikos žmonių delegacijos nariai iš Vitos Hochtaunus centro (Vokietija), drauge su Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinika jau 16 metų vykdantys projektą „Svečias-šeimininkas”. Bendradarbiavimo ir dalinimosi patirtimi tikslas – psichosocialinė pacientų reabilitacija.
Dvi savaites Vokietijos ir Šiaulių psichiatrijos klinikos medikai ir pacientų grupės vykdė psichosocialinės reabilitacijos programą, kurios metu atstatomi po psichinės ligos prarasti socialiniai įgūdžiai, mokomasi gaminti maistą, tvarkytis buityje.
Spaudos konferencijos metu Psichosocialinės reabilitacijos skyriaus vedėja Andžela Rybakovienė pristatė pačių išleistą receptų knygą, kurioje surinkti vokiškų ir lietuviškų patiekalų receptai dviem kalbomis bei patiekalų, kuriuos pagamino projekto dalyviai, nuotraukos.
Anot delegacijos vadovų, šio projekto metu dviejų šalių pacientai turi galimybę semtis patirties iš šių šalių kultūros, kas metai po dvi savaites praleisdami tai Lietuvoje, tai Vokietijoje. Tie patys dalyviai dvejus metus dalyvauja projekte, tad jiems sudaryta galimybė pabuvoti abiejose šalyse. Projekto rėmėjai – vokiečiai, Vitos Hochtaunus centro vadovai, finansuoja savo delegacijos kelionę į Lietuvą bei gyvenimą Palangos dienos stacionare, taip pat finansuoja ir šiauliečių delegacijos viešnagę, kai šie vyksta į Vokietiją.
Vitos psichiatrijos centro slaugos direktorius Berdtas Kušel palygino projekto partneres ir pastebėjo, Kad darbo su psichikos ligoniais metodai Lietuvoje ir Vokietijoje beveik nesiskiria, tačiau skiriasi finansinės galimybės.
Svečias pripažino, kad tokių galimybių kaip Palangoje psichiatrinei reabilitacijai vokiečiai neturi. Tad ir po gydymo stacionare neturi galimybės teikti psichosocialinės reabilitacijos paslaugas. Tad jos ir ne taip gerai išplėtotos, kaip Šiauliuose. B. Kušel pastebėjo, jog psichikos sutrikimai dažnai lydimi santykių sutrikimų, todėl ir socialinė reabilitacija – labai svarbi sritis. Dvi savaites projekto dalyviai laiką leido ne tik Palangoje, bet apsilankė Nidoje, pabuvojo šventoje, parengė meninę programą bei sustiprėjo fiziškai ir pasirengė dalyvauti 16-ojoje Tarptautinėje sporto ir menų šventėje Šiauliuose.
Šventėje – ir meno, ir sporto aistros
Šventės dalyviai – ne tik svečiai iš Vitos Hochtaunus centro (Vokietija), bet ir Lietuvos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos, psichiatrijos ligoninių, psichikos sveikatos centrų, socialinės globos namų, neįgaliųjų klubų. Per 200 dalyvių iš 17-os įstaigų bei organizacijų pasklido Psichiatrijos klinikos kiemelyje.
Šventiškai nusiteikusius šventės dalyvius pasveikino Respublikinės Šiaulių ligoninės Konsultacijų poliklinikos vedėjas Antanas Lukošaitis, laikinai klinikos direktoriaus pareigas einanti gydytoja psichiatrė Ilona Pavlavičienė, ligoninės kapelionas kunigas Darius Marcinkevičius, Vokietijos delegacijos atstovas Vitos centro slaugos direktorius B. Kušel.
Svečių sveikinimus pratęsė ir šventę pradėjo Užvenčio kultūros centro kapelos „Venta“ muzikantai ir dainininkai, pradžiuginę dalyvius nuotaikingomis bei autentiškomis Lietuvių liaudies melodijomis. Koncertui pasibaigus, klinikos vyriausioji slaugos administratorė Laimutė Onutė Mikelevičienė dėkojo šauniesiems muzikantams ir kvietė šventės dalyvius aktyviai dalyvauti laisvoje muzikinėje programoje, skaitymuose, meninėje veikloje „Pinkime draugystės apyrankę“, apsilankyti rankdarbių mugėje.
Sporto varžybų vyr. treneris Vincas Baškys kvietė šventės dalyvius aktyviai dalyvauti šaškių varžybose, krepšinio baudų mėtyme, darts (smiginio) rungtyse, 100 metrų bėgime, rankų lenkimo bei svarmenų kilnojimo varžybose.
Psichiatrijos klinikos kiemelyje beveik pusdienį kunkuliavo sportinės aistros, skambėjo muzika, sukosi poros. Išalkusieji galėjo vaišintis vokiečių vaišėmis – sumuštiniais su dešrelėmis. Šventės dalyviai išbandė savo jėgas, o geriausieji pelnė ir apdovanojimus. Kolektyvams įteiktos padėkos už dalyvavimą Sporto ir menų šventėje, nugalėtojams – meniški keramikiniai medaliai. Tačiau geriausia visiems dovana buvo puiki nuotaika, kurios linkėta neprarasti iki kitos šventės, nes susitikta tikrai ne paskutinį kartą.