Sprogusio Viršuliškių daugiabučio atstatymo darbai jau baigti: dalis gyventojų netrukus galės grįžti namo
Metų pradžioje Vilniaus Viršuliškių mikrorajone sprogusio daugiabučio atstatymo pagrindiniai darbai jau baigti, tvirtina sostinės savivaldybė. Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas sako, kad dauguma gyventojų jau netrukus galės grįžti į savo butus.
„Visi suplanuoti statybos darbai šią dieną jau yra baigti. Daugiabutis kaip buvo suplanuota jau yra atstatytas, visos konstrukcijos, kurios buvo pažeistos sprogimo metu jau yra suformuotos. Suformuota laiptinė, perdangos, stogas ir sutvarkyti visi inžineriniai tinklai tam, kad žmonės jau netrukus galėtų grįžti į savo butus“, – trečiadienį žurnalistams kalbėjo V. Benkunskas.
„Vyksta kaip tik baigiamosios procedūros iš rangovų pusės atiduodant pastatus. Planas yra, kad gruodžio mėnesio pirmąją savaitę, gal šiek tiek ir anksčiau, pavyks, kad žmonėms bus galima grįžti į savo butus“, – sakė jis.
Mero teigimu, toliau nuo sprogimo epicentro buvę butai jau yra parengti gyventojų grįžimui, tačiau labiausiai nukentėję butai vis dar yra tik su daline apdaila.
„Visas namas yra atstatytas toks, koks jis buvo prieš nelaimę tik tiek, kad toje vidurinėje laiptinėje kai kurie butai yra su daline apdaila. Gyventojai, kurie ten gyveno, negalės dar greitai įsikelti, turės pasidaryti likusią apdailą“, – aiškino jis.
Anot Vilniaus mero, pastato atstatymo darbai iš viso kainavo 1,3 mln. eurų. Iš jų 700 tūkst. eurų padengta draudimo lėšomis, šiek tiek daugiau nei 300 tūkst. eurų skyrė Vyriausybė ir likusios lėšos skirtos iš savivaldybės biudžeto.
„Gyventojai prisidės iki 5 proc. visų atstatymo kaštų“, – teigė V. Benkunskas.
Apdailos kaštus daugumai padengs draudimo bendrovės
Pasak savivaldybės, visiems draudimą turintiems gyventojams apdailos kaštus pilnai padengs draudimo bendrovės. O draudimo neturintys butai turės prie apdailos darbų prisidėti ir savomis lėšomis.
„Yra 9 butai, kurie neturėjo draudimų, tai šiuo atveju reikės tą reikalingą likutį, arba susitvarkyti dalinę apdailą ar sumokėti prisidėjimo dalį prie visų darbų, reikės susimokėti iš savų lėšų“, – paaiškino meras.
Vilniaus miesto vicemerė Simona Bieliūnė paaiškino, kad tų neapdraustų būstų apdailos darbus, kuriuose gyveno pensinio amžiaus žmonės, savivaldybė pilnai padengs. Tuo tarpu darbingo amžiaus žmonės, kurie nebuvo apdraudę savo butų, turės susimokėti savarankiškai.
„Iš neapdraustų butų tik vieną turėjome vidurinėje laiptinėje, tai tikrai vertiname jautriai šioje situacijoje ir priminsiu, kad atstatymo darbus daugiau nei pusei neapdraustų butų 100 proc. dengiame, nes juose gyveno žmonės pensinio amžiaus, kurie turi mažas pajamas ir tik šį būstą“, – pabrėžė ji.
Galimybės grįžti namo laukiantys daugiabučio gyventojai galės pasilikti jiems skirtuose socialiniuose būstuose, tiek ilgai, kiek reikės, teigia vicemerė.
„Socialiniai būstai dabar yra suteikti iki balandžio ir žmonės, kurie gyvena savivaldybės suteiktuose socialiniuose būstuose galės ten gyventi tiek, kiek jiems reikės, kad jie susitvarkytų ir galėtų įsikraustyti į savo namus“, – sakė ji.
Birželį Vilniaus miesto savivaldybė pradėjo pirminį namo atstatymo darbų etapą, kurio metu buvo sumontuotos naujos gelžbetoninės perdangų, laiptinių, išorinių sienų, stogo konstrukcijos, įstatyti nauji langai.
Sausio mėnesio pradžioje sostinės Viršuliškių gatvėje esančiame daugiabutyje įvykus keliems sprogimams kilo gaisras. Gaisro metu buvo pažeistos daugiabučio konstrukcijos, įgriuvo tarp degančių butų esanti perdanga.
Dėl kilusio gaisro iš viso evakuoti 30-ies butų gyventojai, 3 žmonės gaisro metu apsinuodijo smalkėmis, du namo gyventojai žuvo. Po sprogimo ir gaisro pažeistą daugiabutį Viršuliškėse ekspertai pasiūlė atstatyti.