Startuoliai tarptautiniuose akceleratoriuose – ko reikia verslumui hibridinėje realybėje?
Augant ir stiprėjant startuolių bendruomenėms, verslo akceleravimo programos tampa vis dažnesne verslo auginimo priemone. Įžvalgoms apie tokių programų kūrimą, kas lemia jų sėkmę bei poveikį technologijų startuoliams, šį rudenį Lenkijoje vykusi baigiamoji tarptautinės akceleravimo programos „Fast Forward Europe“ konferencija „How to accelerate regional economies?“ pakvietė ir Lietuvos atstovus. Kauno mokslo ir technologijų parko (Kauno MTP) projektų ekspertė Vaiva Kelmelytė dalinasi konferencijos akcentais.
„Šis hibridinis renginys buvo startuolių akceleratorių iš Lenkijos, Prancūzijos, Vokietijos, Vengrijos, Ispanijos, Ispanijos bei Lietuvos penkerių metų bendradarbiavimo apibendrinimas. Aptarėme efektyviausiai veikiančius sprendimus, kuriais padedame jaunoms įmonėms įeiti į naujas rinkas, akceleruoti verslą ir atrasti naujus finansavimo šaltinius. Džiaugiuosi, kad kauniečių organizuojama pre-akceleravimo programa „Evolut 4.0“ leidžia technologijų kūrėjams galimybę pristatyti verslą pasaulinio lygio investuotojams iš JAV, Izraelio, Austrijos, Estijos, Lietuvos rizikos kapitalo ekosistemų“, – sako Kauno MTP projektų ekspertė V. Kelmelytė.
Konferencijoje verslo akceleratorių atstovai aptarė Covid sukeltos Pandemijos padarinius ir ateities iššūkius verslui, investuotojų fondams ir akceleratoriams. Viena iš esminių hibridinės realybės pakeistų patirčių startuoliai įvardina investicijų pritraukimą. Susidūrę su pandemija, investuotojai peržiūrėjo savo investavimo strategijas, ir valstybėms ribojant gyvus renginius, galimybės pritraukti užsienio investicijas persikėlė į virtualią erdvę.
Gera žinia yra ta, kad dauguma inovatyvių Lietuvos startuolių šią krizę vertino kaip galimybę didinti pardavimus, užimti didesnę rinkos dalį ir augti dar sparčiau. Vis dėlto, spartus augimas paaštrino talentų pritraukimo problemą. „Startuolių bendruomenes telkiančios organizacijos akcentuoja, kad suintensyvėjo inovatyvių įmonių naujų darbuotojų ir talentų paieškos. Ypač su tuo susiduria smarkų augimą patyrę e. prekybos, sveikatos, švietimo technologijų, logistikos ar finansinių technologijų sprendimų kūrėjai“, – akcentuoja projektų ekspertė.
Progresyvioms kompanijoms nuolat investuojant į inovacijas, pastarieji metai parodė, kad būtent sparti skaitmenizacija padėjo susidoroti su didžiuliu iššūkiu ir perkelti darbą, verslą, pramogas į virtualią erdvę. Tačiau tiek tradicinių verslų migracija į skaitmeninę erdvę, tiek novatoriškų sprendimų poreikis, ypač sveikatos priežiūros srityje, parodo, kad skaitmenizacijos galimybės vis dar nėra pilnai išnaudojamos. Būtent tai atveria nišą akceleratoriams padėti technologijų kūrėjų susitelkti į naujus sprendimus, transformuojančius pokyčius į hibridinę, patogesnę žmonėms bei draugiškesnę aplinkai, kasdienybę.