Studijų finansavimas išlieka stabilus, didinamas priėmimas į informacinių technologijų specialybes
Nors abiturientų skaičius ir mažėja, finansavimas studijoms 2016 m. išlieka stabilus, didinamas priėmimas į informacinių technologijų (IT) specialybes, taip pat ketvirtadaliu didinamos lėšos skatinamosioms stipendijoms. Priėmimui į aukštąsias mokyklas šiemet, kaip ir pernai, numatoma per 8 mln. eurų. Trečiadienį Vyriausybė patvirtino valstybės finansavimą 2016 m. pirmakursių studijoms aukštosiose mokyklose pagal studijų sritis.
Tenkinant darbo rinkos ir valstybės poreikius IT studijų vietų skaičius šiemet didinamas 50 proc. – darbdavių atstovai prašė jų skaičių didinti net 300 proc. Lyginant su pernai metais, 5 proc. mažinamas vietų skaičius kitose studijų srityse, nors bendras abiturientų skaičius mažėja beveik 10 proc.
„Poreikis didinti IT krypties absolventų skaičių yra rinkos, kuri su kompetentingų IT specialistų trūkumu susiduria jau ne vienus metus, padiktuota būtinybė. Todėl šis sprendimas – priimtas laiku ir labai reikalingas, padėsiantis spręsti atskirų įmonių, viso sektoriaus bei šalies problemas ir ilgainiui nulemsiantis Lietuvos pranašumą konkuruojant tarptautiniu mastu“, – teigia Paulius Vertelka, asociacijos INFOBALT vykdomasis direktorius.
Sprendimą didinti valstybės finansuojamų vietų skaičių IT krypties studijoms priimtas po diskusijų Vyriausybėje, to prašė darbdaviai. Šis didinimas tėra tik pradžia, nes šių specialistų reikės kur kas daugiau. Tačiau, pasak Švietimo ir darbo ministerijos, šiandien dar nėra pasirengta iš karto tris kartus padidinti IT studijų vietų skaičių, tam prieštarauja ir aukštosios mokyklos, todėl tai vyks palaipsniui.
Lietuvos verslo konfederacijos prezidento Valdo Sutkaus teigimu, verslas šiandien pajėgus įdarbinti visus baigusius IT specialistus, nes jų poreikis Lietuvos darbo rinkoje didėja.
„Verslo įmonės šiandien susiduria su globaliais iššūkiais, todėl konkurencingoje rinkoje be laiku paruoštų kvalifikuotų IT specialistų gali sutrikti ne vienos ūkio šakos plėtra, naujų darbo vietų kūrimas. Todėl ženklus proveržis IT specialistų rengime yra objektyviai būtinas“, – sako V. Sutkus.
Priėmimui į aukštąsias mokyklas šiemet numatyta 8,041 mln. eurų: universitetuose – 5,137 mln. eurų, kolegijose – 2,904 mln. eurų. Daugiausiai lėšų tenka technologijos mokslų studijoms: universitetuose ¬– 29,8 proc., kolegijose ¬– 42,4 proc. Biomedicinos mokslams universitetuose atiteks 15,1 proc., o kolegijose ¬– 23,2 proc., fiziniams mokslams atitinkamai – 21,5 proc. ir 5,1 proc.
Nors abiturientų skaičius lyginant su 2015 m. mažės apie 9,44 proc., bendras studijų vietų skaičius mažės tik 2,2 proc. Numatoma, kad valstybės finansavimą gaus 14,3 tūkst. pirmakursių.
Šiemet dar didesnis dėmesys skiriamas valstybės užsakymui per tikslinį finansavimą. Siekiant užtikrinti efektyvų valstybės lėšų naudojimą ir reikalingų specialistų rengimą, šiemet tiksliniu būdu bus finansuojamos būsimųjų pedagogų studijos. Dalis 2016 m. priėmimui numatomų lėšų kaip ir anksčiau bus skiriama per studijų krepšelius, kita dalis – per tikslinį studijų finansavimą. Iš pedagoginėms studijoms preliminariai numatomų 320 vietų apie 120 vietų planuojama skirti tiksliniu būdu. Tikslinės vietos pedagoginėms studijoms bus skiriamas savivaldybėms konkrečiai pagrindus mokytojų poreikį šalies mokyklose.