Susitikime kalbėta ne tik apie dvasinius, bet ir apie ūkinius reikalus
Rugpjūčio 25 dieną Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis pakvietė susitikti Žemaičių Kalvarijos dekanate šią vasarą vyskupo nurodymu pareigas pradėjusius eiti dvasininkus. Priėmime taip pat dalyvavo parapijos dekanas Julius Meškauskas ir Žemaičių Kalvarijos bazilikos rektorius Jonas Ačas bei vienas koplyčių atnaujinimo projekto iniciatorių, Plungės pramonininkų sąjungos narys Jonas Varkalys. Susitikimo metu Savivaldybėje kalbėta ne tik apie dvasinius, bet ir apie ūkinius reikalus.
Žlibinų, Kantaučių ir Stalgėnų bažnyčiose sielovada užsiims iš Upynos parkeltas klebonas Eduardas Steponavičius. Alsėdžių ir Gegrėnų bažnyčiose mišias aukos Tomas Žlibinas, prieš tai buvęs Žemaičių Kalvarijoje. Į Šateikius iš Gaurės perkeltas klebonas Romualdas Gečas. Į priėmimą pas merą neatvyko tik pastarasis, kuris tą dieną į paskutinę kelionę turėjo palydėti mirusį parapijietį.
Perkelti klebonai prisipažino dar tebegyvenantys įkurtuvių nuotaikomis, tačiau jau spėjo apžiūrėti ir jiems priskirtų bažnyčių būklę.
E. Steponavičius sakė, jog jau organizavo pirmą susitikimą su kantautiškiais ir papasakojo jiems apie didžiausias šio kaimo bažnytėlės bėdas, kurias sunku ir suskaičiuoti: netvarkinga elektros instaliacija, dviejose vietose prakiuręs stogas, nuo vandens nukentėjęs didysis altorius ir vargonai. Bažnyčia paskutinį kartą remontuota prieš 46 metus. Kantaučių klebonija – apleista, užkaltais langais, atjungta elektra. Čia dažnai išdykauja vietos vaikai, iki nelaimės trūksta tik vieno žingsnio. Apleista, nerakinama ir bažnyčios varpinė, kurioje net naktį skambina, kas tik netingi. Kantaučiuose nėra ir bažnyčios tarnų.
E. Steponavičius pastebėjo, kad itin prasta Stalgėnų bažnyčios, po poros metų minėsiančios šimto metų sukaktį, elektros instaliacija – lempos mirksi nuo menkiausio žingsnio.
Su Alsėdžių bendruomene jau susitiko ir į miestelį perkeltas T. Žlibinas. Žinia, kad Alsėdžiuose stovi viena seniausių (po Varnių) bažnyčių Žemaitijoje. Klebonas pastebėjo, kad apžiūrėti šią bažnyčią iš vidaus norėtų ne vienas pro miestelį pravažiuojantis žmogus, tačiau kaip parodyti visuomenei paveldą ir jį išsaugoti, kad nenukentėtų?
T. Žlibinas atkreipė dėmesį į atsilaupiusį skardinį bažnyčios stogą, taip pat pastebėjo, kad žiemą bažnyčioje tikintiesiems labai šalta, ir siūlė įrengti alternatyvų šildymą, kaip buvo padaryta Barstyčių bažnyčioje.
Susitikime su meru taip pat dalyvavo ir Platelių parapijos klebonas Rimvydas Marozas, kuris pasidžiaugė, kad prieš tai dirbęs klebonas sutvarkė bažnyčios stogą, šiuo metu diegiama priešgaisrinė ir saugos instaliacija, tačiau labiausiai džiugina tai, jog, padedant merui, šiemet atsirado rėmėjų, kurių lėšomis Platelių bažnyčia bus nugruntuota ir nudažyta.
„Plateliai – puikus miestelis, ir Platelių bažnyčia bus graži tuoktis bei vaikus krikštyti!“ – optimistiškai nusiteikęs kalbėjo klebonas.
Meras A. Klišonis pažymėjo, kad susitikimai Savivaldybėje su klebonauti rajone pradėjusiais dvasiškiais rengiami jau ne pirmus metus.
„Ieškome bendros kalbos ir norime ją rasti. Dirbant kartu, pasitelkus parapijiečius, galima pasiekti daugiau ir su didesne meile. Jei kai kurių bažnyčių būklė apverktina, negalima to rūpesčio užkrauti vienam kunigui ant galvos“, – įsitikinęs A. Klišonis, pats asmeniškai „kalėdojęs“ pas verslo žmones, kad surinktų reikiamą sumą Platelių bažnyčios fasado dažymui.
Plungės pramonininkų sąjungos narys J. Varkalys dėkojo kunigams už dvasinį ugdymą ir mokymą sąžinės, tačiau pripažino, kad daug mieliau tą daryti sutvarkytoje aplinkoje.
„Tačiau reikalinga ir kunigų iniciatyva, – pažymėjo J. Varkalys. – Kai prašo viena bendruomenės grupė, o paremia kitos – akivaizdus ir rezultatas. Štai pramonininkai įsipareigojo prižiūrėti Žemaičių Kalvarijos Kalnų koplyčias, ir to pažado jau daug metų šventai laikomės. Alsėdžių parapijai esame pažadėję aprašą padaryti dėl pastato nugriovimo. Esame nusiteikę tęsti ir šį bendradarbiavimą.“
Atskira kalba pasisuko apie tai, kad senosios bažnyčios yra pripažintos kultūros paveldo objektais, todėl darant bent menkiausią darbelį būtina veiksmus derinti su paveldosaugos specialistais. Rektorius J. Ačas bėdojo, kad aukštų reikalavimų turi ir priešgaisrinės saugos tarnyba, kuri pareikalavo įrengti žaibolaidžius net senose koplyčiose.
„Mano įsitikinimu, žaibosaugos ant koplytėlių nereikia. Koplytėlės juk žemesnės už kitus pastatus, dažnai iki jų nėra net elektros linijos, todėl įrengti žaibosaugą būtų didelis uždavinys. Jei koplytėlės Žemaičių Kalvarijoje jau išstovėjo 380 metų, reiškia, tokių incidentų nebuvo, nors atsakingos tarnybos žaibolaidžio nebuvimą šiemet fiksavo kaip didelį pažeidimą“, – kalbėjo R. Ačas.
Meras A. Klišonis pažadėjo pasidomėti ir dėl šio reikalavimo pagrįstumo.