Su rašytoja Mari Poisson Baubliuose
Apsilankėme Dionizo Poškos žemėje Bijotuose ir iš vaikystės užsilikę prisiminimai lengvai užleido vietą naujiesiems įspūdžiams ir žavėjimuisi žaluma, erdvumu, tvarkingumu ir šiltu muziejininkės Reginos dalijimusi tuo, kas pačios sužinota, atkapstyta, kas išgirsta. Savo nuoširdumu ir gyvybingumu muziejaus darbuotojos užkrėtė noru dar čia užsukti, sugrįžti, pasiklausyti istorijų ar nors pasilabinti, pasimatyti.
Į šią turiningą istorinę erdvę sukvietė susitikimas su kraštiete rašytoja Marija Jurgelevičiene (slap. Mari Poisson), kurios antroji poezijos knyga „Plėviasparnis“ yra parašyta tam tikru specialiu stiliumi. Tai tarsi D. Poškos laikų poezija, prisipažino rašytoja cituodama iš savo knygos: „ilgai ilgai auginau sodnelį / aplink savo namą / aplink savo lizdą / aplink savo irštvą / žemėje / dešimt žingsnių ilgumo / ties pačiu langu“.
Rašytoja Mari Poisson kalbėjo apie kūrybinius ieškojimus, paminėjo jau išleistas savo knygas, dalinosi prisiminimais apie gyvenimą Londone ir paskaitė paskaitą tema „Nuspręsta“, apie tai, kaip žmogus savo gyvenime daugybę kartų turi spręsti, kaip pasielgs. Kai tik jis nusprendžia, tada taip ir padaro…
Nuspręsta kalbėti ir apie rašytojos naująją knygą „Dienoraštis apie Laiką“. Ji jau paruošta leidybai, tik laukia rėmėjų. „Kas yra Laikas? Šito niekas nežino. Gal Laikas yra Dievas? Dievas, kuris smelkia visus ir viską. Smelkia kiaurai ir eina tolyn visiškai nesigilindamas…“ – giliais apmąstymais autorė pradeda knygos įžangą. Susirinkusiems paskaitytas tekstas iš pirmosios knygos dalies. Šios knygos, kaip ir kitų dviejų, viršelį sukūrė rašytojos duktė, dailininkė Ieva Jurgelevičiūtė-Kaunelė, su savo šeima atvykusi ir dalyvavusi susitikime.
Žinome, jog rugsėjo 22 d. turi daug titulų: tai ir lygiadienis, ir Baltų vienybės diena, ir Saulės mūšio diena, Šiaulių miesto gimimo diena, ir 100 dienų iki metų pabaigos… Rugsėjo 22 dienos ypatingumas yra tame, jog tai rašytojos Marijos Jurgelevičienės gimimo diena. Ta proga rašytoją sveikino Baublių muziejaus muziejininkės Lina Bajorinienė ir Regina Mickuvienė, Humanitarinė studija „Plėviasparniai“ iš Šiaulių, klubo „Be rėmų“ iš Kelmės vadovė Dalia Griškevičienė su Viktoru Rimkumi ir artimieji. Literatūrinė popietė paliko šiltus įspūdžius ir magiško plevenimo atgarsius mūsų sielose. Tradiciškai įsiamžinta po didžiąja pinta Baublių muziejaus skrybėle – kad visi laimingai gyventų gerovėje ir sutarime! Ir ant paties Baublio slenksčio nejučia prisėsta – gera aura šimtmečius spinduliuoja ir vis traukia! Prisėdame ir mename pirmąjį Lietuvos muziejaus įkūrėją, „kurs kalbą ištaisyti troško“, Dionyzą Pošką. Mename kartu su talentinga rašytoja Marija Jurgelevičiene (Mari Poisson), jaučiančia laiko buvimą ar nebuvimą, šviesą ir ilgesį, atrandančią ateitį praeityje ir tai, kas išlieka ainiams:
Supa ir supa ant plikų šakų
Keli nušiurę medžiai
Aplink tą patį ežeriuką
Pirmykštį vaizdą
Priešistoriją
Nuosaikų mūsų krašto grožį
Gyvastį
Tarytum vikšrą
Susuktą
Į baltus lyrikos kokonus.