Su savivalda ir NVO aptarta pirmųjų kompleksiškai teikiamų paslaugų šeimai projektų eiga
Šiandien socialinės apsaugos ir darbo viceministrai Vilma Šilalienė bei Eitvydas Bingelis diskusijoje su pirmųjų kompleksines paslaugas šeimai pradėjusių teikti savivaldybių, jų partnerių – nevyriausybinių organizacijų – bei Europos socialinio fondo agentūros atstovais aptarė projektų įgyvendinimo eigą.
„Jei bendrai surėmę pečius pasieksime, kad savivaldybėse rastųsi kompleksinės paslaugos šeimai bei jos plėtotųsi būtent tokios, kokių labiausiai reikia jūsų miestų ar rajonų šeimoms, įgyvendinsime ir kitus svarbius tikslus, tokius kaip institucinės globos pertvarka ir vaiko teisių apsaugos stiprinimas. Turime laiku suteikti pagalbą šeimai, ją įgalinti spręsti iškylančius sunkumus dar iki ištinkant krizinėms situacijoms, kad vaikai galėtų gyventi savo šeimose, galinčiose tinkamai jais rūpintis“, – sakė susitikimo iniciatorė viceministrė V. Šilalienė.
Pasak jos, Europos Sąjungos investicijos suteikia galimybę atsirasti tokioms paslaugoms, jas išbandyti ir identifikuoti didžiausią naudą šeimoms duodančias paslaugas. Savivaldybės, savo ruožtu, jau turėtų pradėti galvoti apie tokios pagalbos šeimai tvarumą ir ateityje planuoti jos tęstinumą. Kartu tai proga savivaldai atrasti, išbandyti ir užsiauginti stiprius partnerius iš nevyriausybinių organizacijų (NVO) sektoriaus, juolab, kad NVO, anot viceministrės, neretai gali pasiūlyti naujų idėjų.
Kaip akcentavo viceministras E. Bingelis, labai svarbu, kad socialinė politika būtų gyva. Todėl visi suplanuoti veiksmai yra nukreipti į tai, kad atsirastų pokytis. „Socialinė politika yra apie žmogų, ties tuo ir dirbame. Taip pat tai ir jūsų atsakomybė, kad savivaldos lygmenyje socialinė politika būtų apie žmones“, – susitikimo dalyviams sakė jis. Kalbant apie ES investicijas, pasak E. Bingelio, svarbu investicijas taip įdarbinti, kad jos kurtų pokytį. Reikia išbandyti naujoves, pamatyti, kas veikia, ir tada perimti gerąją praktiką.
Šiandien susitikime dalyvavo atstovai tų savivaldybių, kurios sutartis dėl finansavimo pasirašė iki birželio ir jau pradėjo teikti paslaugas. Projektų vykdytojai ir partneriai pristatė gerąsias praktikas bei pasidalino iškylančiais iššūkiais. Pasak jų, ypač aktualu tai, kad paslaugos yra orientuotos į visas šeimas, ko to iki šiol labai trūko. Taip pat įgyvendinant projektus sudaromos galimybės pasiekti šeimas bei teikti joms reikalingas paslaugas ir atokiose kaimiškose vietovėse.
Planuojama, kad šiemet kompleksiškai teikiamos paslaugos šeimai startuos visose Lietuvos savivaldybėse. Paslaugoms šeimai teikti iš viso numatyta apie 21 mln. eurų Europos socialinio fondo ir valstybės biudžeto lėšų.
Kompleksinės paslaugos šeimai finansuojamos pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programą.