Su visuomenininkais aptartos 2017 m. aktualijos
Sausio 13 d. Pakruojo rajono savivaldybėje įvyko susirinkimas, skirtas rajono bendruomenių pirmininkams, nevyriausybinių organizacijų vadovams ir buhalteriams. Susirinkimo metu su visuomenininkais aptartos 2017 m. metų aktualijos.
Susirinkime dalyvavo ir visais svarbiais klausimais kalbėtis bei diskutuoti kvietė meras Saulius Gegieckas, administracijos direktorė Erika Kižienė.
Į susirinkimą atvykusi projekto „Tvaraus perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų sistemos sąlygų sukūrimas Lietuvoje“ Šiaulių regiono Pertvarkos procesų ekspertė Eglė Jurkutė kalbėjo apie institucinės globos žalą, supažindino su 2014–2020 m. institucinės globos pertvarkos planais, projekto tikslinėmis grupėmis, pristatė pagrindinį pertvarkos strateginį tikslą – kurti kompleksiškai teikiamų paslaugų sistemą, kuri sudarytų galimybes kiekvienam vaikui, neįgaliajam ar jo šeimai (globėjams, rūpintojams) gauti individualias pagal poreikius paslaugas ir reikiamą pagalbą bendruomenėje, o kiekvienam likusiam be tėvų globos vaikui augti saugioje ir jo raidai palankioje biologinėje aplinkoje, jos nesant – įtėvių, globėjų šeimoje.
Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Eglė Koskutė kvietė tapti budinčiais globėjais ir prašė visuomeninių organizacijų lyderių pasidalinti informacija su savo organizacijų nariais. Budintys globėjai – tai asmenys (ar šeima), baigę mokymus pagal bendrą globėjų ir įtėvių rengimo programą, nesusiję su globojamais vaikais giminystės ryšiais, galintys priimti į savo namus nuo 1 iki 3 vaikų (vaikų skaičius neribojamas, kai vaikai yra iš vienos šeimos) laikinai (trumpalaikei) globai. Laikinas apgyvendinimas gali trukti iki 3 parų, laikinoji (trumpalaikė) globa – iki 12 mėnesių. Šiaulių regionui reikia turėti 12 profesionalių globėjų (skaičius nustatomas atsižvelgiant į iš šeimų paimtų vaikų skaičių). Pakruojo rajone 2016 m. iš šeimų buvo paimta 14 vaikų, vargu, ar 2017 m. situacija gerės. Budinčių globėjų poreikis nemąžta, Pakruojo rajone reikėtų 3 profesionalių globėjų. Dėl išsamesnės informacijos reiktų kreiptis į Vaiko teisių apsaugos skyrių.
Su įgyvendinamais ar planuojamais įgyvendinti socialiniais projektais supažindino Socialinės rūpybos skyriaus vedėja Daiva Rutkevičienė. Ji kalbėjo apie užimtumo specialistų poreikį įgyvendinant projektų idėjas, kvietė bendruomenių ir organizacijų lyderius dalintis šia žinia savo organizacijose – galbūt yra norinčių teikti tokias paslaugas.
Bendradarbiauti kvietė ir UAB „Pakruojo parkai“ vadovas Giedrius Klimkevičius. Jis ragino bendruomenes įsilieti į dvariško gyvenimo šurmulį, pristatyti savo veiklą ar mėgėjų meno kolektyvius dvare. Taip pat priminta galimybė Pakruojo rajono gyventojams įsigyti „Dvariškio liudijimą“ (http://pakruojo-dvaras.lt/dvari%C5%A1kio-liudijimas).
VVG „Pakruojo rajono partnerystė“ direktorė Marija Žiubrienė akcentavo, kad jau įvyko vietos plėtros strategijos viešinimo renginys, ir kalbėjo, kaip svarbu bendruomenėms pasirinkti patikimus partnerius projektams įgyvendinti. Įgyvendinat praėjusio laikotarpio strategiją, net 21 rajono bendruomenė susitvarkė patalpas, dabar didžiausias prioritetas – bendruomenių veikla. Pranešėja priminė, kad pirmojo kvietimo vietos projektų paraiškas VVG planuoja rinkti pagal pirmo prioriteto „Novatoriškas vietos ūkio vystymas“ dvi priemones: „Kaimo gyventojams skirtų pagrindinių vietos paslaugų ir susijusios infrastruktūros gerinimas“ ir „Novatoriška ūkio ir verslo plėtra geriau panaudojant vietos išteklius“. Pagal strategijos antrą prioritetą „Verslios ir solidarios bendruomenės kūrimas“ vietos projektų paraiškos bus renkamos keturioms priemonėms įgyvendinti: „Bendradarbiavimo tinklų ir savanoriškos veiklos organizavimas“, „Regioninių produktų kūrimas panaudojant krašto kultūros ir istorijos paveldą“, „Jaunimo įtraukimas į vietos bendruomenės organizavimą ir socialinės atskirties mažinimą“ ir „Vietos projektų pareiškėjų ir vykdytojų mokymas, įgūdžių įgijimas“. Pirmąjį kvietimą planuojama skelbti vasario pabaigoje.
Pakruojo miesto vietos veiklos grupės plėtros strategiją 2016-2022 m. pristatė projekto administratorė Vaida Šeižė. Pranešėja kalbėjo apie strategijos įgyvendinimo paruošiamąjį etapą, prioritetus, tikslus, uždavinius, aptarė veiksmus, pagal kuriuos projektinių pasiūlymų pareiškėjai teiks paraiškas, analizavo numatomus pasiekti rezultatų rodiklius, galimus pareiškėjus ir partnerius, tikslines grupes, galimas išlaidas, maksimalias projektams įgyvendinti skiriamas sumas, numatomus mokymus būsimiems projektų pareiškėjams ir vykdytojams. Pasidžiaugė, jog Pakruojo miesto organizacijos jau dėsto projekto idėjas, veiklas ir galimas išlaidas bei ruošiasi teikti projektinius pasiūlymus ir gauti finansavimą veikloms, kurios skatintų užimtumą, bendruomeniškumą bei mažintų sunkumus patiriančių miesto gyventojų socialinę atskirtį. Visa informacija apie Pakruojo miesto vietos veiklos grupę skelbiama http://www.pakruojomiestovvg.lt/ , Pakruojo miesto VVG biuras įsikūręs Pakruojyje, Pergalės g. 1.
Pakruojo PK viršininkas Mindaugas Beržanskis informavo, kad nuo 2017 m. sausio 1 d. įsigaliojo Administracinių nusižengimų kodeksas (ANK), pakeitęs paskutinį iki šiol galiojusį dar sovietmečiu priimtą įstatymą – Administracinių teisės pažeidimų kodeksą (ATPK). Pareigūnas akcentavo būtinybę laikytis viešąją tvarką reglamentuojančių taisyklių, o bendruomenėms ir organizacijoms organizuojant renginius susitarti, kad jie netrikdytų viešosios rimties.
ŠRAD Pakruojo rajono agentūros vyriausieji specialistai Erika Junevičienė ir Jonas Rutkevičius kalbėjo apie vandentvarkos bei nuotekų tvarkymo problemas. Skatino gyventojus laikytis galiojančių teisės aktų, neteršti gamtos, priminė, kad teisingas nuotekų tvarkymas ir šiemet yra Aplinkos ministerijos prioritetas, todėl nustatytų taisyklių laikymasis – geriausias būdas išvengti nesusipratimų su aplinkosauga.
Savivaldybės ekologė, rajono bendruomenių sąjungos pirmininkė Kazimiera Klabienė pratęsė švarios aplinkos temą ir kalbėjo apie buitinių atliekų surinkimą ir tvarkymą. Specialistė susirinkusiems išdalino atmintines apie atliekų rūšiavimą, ragino tokiu būdu (rūšiuojant) mažinti atliekų kiekius, palietė dvinarės rinkliavos temą.
Apibendrindamas susirinkimą, meras Saulius Gegieckas akcentavo kalbėjimosi svarbą, ragino susirinkusius kviestis Savivaldybės vadovus ir specialistus į bendruomenių susirinkimus, kad neliktų jokių neatsakytų klausimų.